מדוע דייר בדיור הציבורי נאלץ לגור בדירה מתפרקת? שמעון מלול בן ה-57 מקרית מלאכי גר בדירת 3 חדרים של חברת "עמידר". שלשום נפלה חתיכה מהתקרה על ראשו ומיד הובהל לבית החולים. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מלול גר בדירה הזאת כבר 55 שנה וקיבל אותה מאימו שנפטרה שלפני כמה שנים. היום הוא סובל מ-100% נכות בעקבות המחלות בהם חלה: דלקת בלבלב, דלקות בכבד ואי ספיקת כליות. נטלי, בת זוגתו שמטפלת בו כל היום, מספרת שהבית הולך להתמוטט. "זאת סכנת חיים, אי אפשר לחיות ככה", היא אומרת. "זה היה יכול להיגמר בהרבה יותר רע".

"לא יודע במה לטפל קודם". הדירה בקריית מל
"לא יודע במה לטפל קודם". הדירה בקריית מל | צילום:
לחיות ככה זה לא חיים"
לחיות ככה זה לא חיים" | צילום:

בנוסף לתקרה שהתמוטטה, קירות הבית שבורים ורטובים, ארון החשמל שרוף ומהתקרה שמתפרקת יוצא חול שמהווה עבור איפרגן סכנת בריאותית כי הוא אינו יכול לנשום אותו עקב מצבו. "אני כבר לא יודע במה לטפל קודם", הוא מסביר בייאוש. "אני עייף וחולה ולא סתם גר בדירת עמידר, אבל לחיות ככה זה לא חיים".

מלול טוען כי פנה ל"עמידר" מספר פעמים, אך בכל פעם הגיע בעל מקצוע שרק הסתכל על הקירות והלך והוא כבר התייאש ממצבו.

דירת עמידר קרית מלאכי
צילום:

מעמידר נמסר בתגובה: "אנו מצרים על המקרה ונפעל כדי לספק מענה ראוי בהקדם. ולעצם העניין – נבהיר כי בניגוד לנטען, מבדיקה שערכנו במוקד לא היו תלונות קודמות בנושא, כאשר התלונה התקבלה ביום חמישי האחרון, בשעות הערב. עם קבלת הפנייה, יצר קבלן מטעמנו (בבוקר יום שישי) קשר עם הלקוח ולאחר בירור הנושא והיקף העבודה הנדרשת, שהינה נרחבת, החליט להעביר את הקריאה לטיפול מנהל ההנדסה במחוז.

"אתמול הוחלט לקדם את הטיפול בדירה לראש סדרי העדיפויות – ואכן המפקח ניגש לדירה כדי לבצע הערכת עבודה. בשל מורכבות העבודה הנדרשת, סדק שנוצר בקיר, ככול הנראה עקב שבירת קיר והקמת קיר גבס שבוצעו בדירה ללא ידיעת עמידר – נערכת היום פגישה עם מפקח עבודה ומהנדס קונסטרוקטור חיצוני, כדי לקדם את ביצוע הפרויקט ותיקון הנזק שנגרם. לאחר ביקור המפקח נעדכן. נציין כי יחד עם משרד השיכון השקיעה 'עמידר החדשה' השנה כ-200 מיליון שקלים בשיפוץ מקיף של כ-15 אלף דירות ברחבי הארץ, פרויקט שיימשך עד לשדרוג כלל מערך הדיור הציבורי".