רחבעם זאבי (גנדי) ז
צילום: פלאש 90, חדשות

יעל זאבי, אלמנתו של השר לשעבר רחבעם זאבי ז"ל, שנרצח על ידי מחבלים, נפטרה הערב (שישי) בבית החולים תל השומר. זאבי נפטרה ימים ספורים לאחר האזכרה לבעלה. היא תובא למנוחות בקיבוץ דגניה ביום ראשון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

במליאת הכנסת התקיים ביום שלישי דיון לזכרו של רחבעם זאבי ז"ל, שנרצח על ידי מחבלים לפני 15 שנים. הדיון התקיים לראשונה מאז פרסום תחקיר "עובדה", שחשף טענות קשות כלפי השר שנרצח, לפיהם הוא ביצע מעשי אונס רבים והיה בקשרים עם העולם התחתון. מספר חברי כנסת הודיעו כי יחרימו את הישיבה בשל הטענות. באולם המליאה נכחו 35 חברי כנסת בלבד.

"ההחלטה על קיום הישיבה היתה החלטה מורכבת בצל הפרסומים שהעיבו על דמותו, שאם היו מאומתים עימו, יתכן שהיו מטילים צל כבד על שמו", אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בפתח הדיון. "אנו מצדיעים היום למי שהקדיש את רוב שנות חייו למען העם הזה ולהגנתו".

"הוא גילם באישיותו ובדרכו את כל מה שאויבינו ניסו ועודם מנסים לגדוע ולקרוא עליו מלחמת חורמה", המשיך אדלשטיין. "גנדי נהרג בגלל הטרור שמבקש להטיל אימתו על הציבור היהודי בישראל ובעולם".

_OBJ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במליאה כי "הדברים שהוטחו בגנדי לאחרונה הכאיבו לכולנו אבל בוודאי הכאיבו קודם כל לכם, בני המשפחה, קודם כל כי גנדי לא איתנו כדי להגן על שמו". נתניהו הוסיף כי "הזכות לשם טוב צריכה להיות שמורה לכל אחד, גם לחיים וגם למתים, ולכן אנחנו צריכים לנקוט במשנה זהירות לפני שאנחנו חורצים את דינו של אדם במעמד צד אחד".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג טען אמנם כי "אי אפשר להתעלם מנושא ערכי ומהותי שנוגע ליחסים בין נשים לגברים, ולא ניתן לעבור לסדר היום ולהתעלם מהטענות. זוהי עננה שללא ספק מעיבה על דמותו". אך לצד זאת אמר הרצוג כי "המתים אינם יכולים לטהר את שמם".

בין המחרימים את הדיון היו כל חברי הכנסת של סיעת מרצ. יו"ר המפלגה זהבה גלאון הסבירה את הצעד ואמרה כי "העדויות הקשות שנחשפו בתחקיר 'עובדה' מחייבות לדאוג לכך כי מורשתו של גנדי, לא רק שלא תונצח ולא תילמד במערכת החינוך, אלא תישכח ותיוותר במקומה הראוי – העבר הרחוק". גלאון הוסיפה על זאבי כי "מוסרו הטרוף ביחס ללחימה, הרג לא מוצדק והתעללות בגוויות, והעדויות הקשות והחמורות שהובאו על אלימות מינית, תקיפות מיניות ואונס שביצע, לא מאפשרים לתת יד להנצחת שיכור כוח כמותו".