מאות חקלאים הפגינו היום (שני) מול משכן הכנסת בירושלים ומחו על מדיניות הממשלה בענף, ימים ספורים לפני אישור התקציב. הם הגיעו בשיירות של טנדרים, משאיות ואוטובוסים ששיבשו את התנועה וגרמו לעומסים בכניסה לבירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנה וחצי האחרונות ניהלה התאחדות חקלאי ישראל משא ומתן עם משרד האוצר והחקלאות על תכנית אסטרטגית ל-15 שנה על מספר נושאים הנוגעים לענף. לטענת החקלאים, המגעים נקלעו למבוי סתום לאחר שמשרדי החקלאות והאוצר התנו כל הסכם בפתיחת השוק לייבוא.

כבר משעות הבוקר נוצרו עומסי תנועה, כשהשיירות הגיעו לירושלים מצפון ומדרום ונסעו באיטיות בדרכים. במהלך היום סגרה המשטרה תתנועה קטעים בכביש 6 וכן מספר צירי תנועה בירושלים בעקבות מחאת החקלאים.

"אין עתיד למדינה בלי חקלאות", אמר אחד המפגינים. "גם האדם העירוני, כשהוא מתעורר בבוקר, הוא פותח את המקרר ורואה את החקלאות לנגד עיניו. אין לנו עתיד בלי חקלאות, אנחנו ביומיים הקרובים ממשיכים במאבק, אנחנו נלחמים עבורנו, עבור כל אחד מאזרחי מדינת ישראל".

"קריסת החקלאות מבטאת האת הטרגדיה של מדינה שאין לה מדינה", אמר מפגין אחר. "זו מדינה שמי ששולט בה הם אנשי מכירות. אלו אנשים עם כישורים ורבליים ולא עם קשר לאדמה. נלך למאבק עד שנחזיר את מדינת ישראל לבעליה החוקיים".

דורשים מהממשלה להוריד את מחירי המים

בהתאחדות חקלאי ישראל דורשים מהממשלה להוריד את מחירי המים וביטול הלאמת אגודות המים החקלאיות, המייקרים משמעותית על עלויות עבודתם. כמו כן, החקלאים דורשים לשנות את מדיניות ייבוא התוצרת החקלאית ולטפל בסוגיית העובדים הזרים בענף.

"על הממשלה להתעורר מהתרדמת, להתעשת ולטפל לאלתר וללא כל דיחוי בכלל הנושאים החקלאיים העומדים על הפרק למען אספקת המזון של הציבור הישראלי", אמרו בהתאחדות. "אנו לא נרפה עד שממשלת ישראל תציב את החקלאות על סדר יומה הלאומי".