כלבים משוטטים בבסיסי צה"ל: מדי יום פונים חיילים רבים לעמותות למען בעלי החיים, בראשם "תנו לחיות לחיות" ומבקשים לטפל בבעיה, הן מחשש לתקיפה והידבקות למחלות והן מדאגה לגורלם של הגורים בבסיס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עמותת "תנו לחיות לחיות" פנתה לצה"ל ודרשה מהם לפעול כדי למגר את התופעה המטרידה. על פי הערכות מדובר באלפי כלבים שלרוב לא מחוסנים ולא מעוקרים, ועל כן מתרבים ועשויים לגרום למחלות.

"כשצה"ל רוצה לטפל בבעיה הוא יודע לעשות את זה", אומרת יעל ארקין, מנכ"לית "תנו לחיות לחיות". "אסור לתת למצב הזה להימשך, אנו אומרים שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, זה צריך גם להיות כלפי בעלי החיים".

אין תמונה

בפנייה שהגיעה לעמותה מבקש חייל מחטמ"ר שומרון שיסייעו לו. "יש לנו בבסיס שבעה כלבים שלאחרונה התחילו לתקוף והפחד שלי שינסו לפגוע בהם", אמר. "היה מקרה של כלב שתקף חייל ואז הוא ירו בו".

חייל אחר מבסיס בדרום כתב: "נמצאים בבסיס שלי שני כלבים במצב רע... הנקבה אחרי המלטה כנראה שכל הגורים שלה מתו מקור". חיילים גם מעלים פוסטים בפייסבוק ושם מבקשים עזרה מהגולשים: "זקוקים להצלה! אני עם גור יונק ואין לי פתרונות קסם".

"זקוקים לשיתוף הפעולה של צה"ל"

"הכלבים המשוטטים מגיעים לבסיסים כי יש שם זמינות גבוהה של מים ואוכל", מסבירה ארקין. "ברגע שהם לא מעוקרים ולא מסורסים, הם גם תוקפניים וגם מתרבים במהירות, מה שמחמיר את הבעיה".

כלבים נטושים בבסיסים צבאיים
צילום:

"לצה"ל יש תקציב זעום ללכידת כלבים, אבל זה רק קצה הקרחון", הוסיפה. "לצערי מדי פעם יש מבצעי השמדה של אוכלוסיות כלבים, בהרעלה או בירי. הצענו פרויקט שנקרא 'עקר והחזר', פתרון הומני שמקובל ברוב העולם ועשוי להפחית את ממדי התופעה, אבל לצורך כך אנו צריכים את שיתוף הפעולה המלא של צה"ל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "התופעה של כלבים משוטטים הינה בעיה לאומית וחלק מכלבים אלו מוצאים את דרכם לתוך בסיסי צה"ל. בצה"ל קיימות פקודות המסדירות טיפול בתופעה בהתאם לחוק ותוך מניעת סבל מיותר לכלבים. צה"ל משתף פעולה באופן קבוע עם כלל הגורמים העוסקים בנושא ומשקיע משאבים רבים לטיפול בתופעה".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.co.il