בבית העלמין הצבאי בהר הרצל התקיים טקס האזכרה השנתי לחללי מלחמת יום הכיפורים. בטקס, המצוין במלאות 43 שנים לפרוץ המלחמה הקשה בתולדות מדינת ישראל, משתתפים נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מלחמת יום הכיפורים לימדה אותנו לא להיכנע לשאננות. אנו צריכים להיות מוכנים בו זמנית למלחמות העבר, אתגרי ההווה ואיומי העתיד", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין. "משפחות גדלו, שמחות ומועדים נחגגו וצוינו, אך כאב אחד נותר חקוק בליבנו - כאבו המייסר של האובדן, כאב הגעגוע. הגעגוע שלא קהה מיום כיפורים שעבר ומזה שלפניו. הגעגוע לא שכך. והנה שוב מגיע יום כיפור ופעם נוספת אנו מתכנסים בהר הזה, מנסים לזכור", אמר הנשיא ריבלין.

בהמשך נאם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שדיבר על המחדל ההתרעתי בימי הלחימה. "בחיי מדינה יש רגעי מבחן שמחייבים גיוס של כל הכוחות הלאומיים, כך היה לפני 43 שנים, בשנייה שבה קרעו הצופרים את דממת יום הכיפורים", אמר. "המלחמה פרצה לא רק בשל כוונות אויבינו אלא גם בשל שני קשיים מנהיגותיים. האחד, בשל חוסר היכולת לזהות את הסכנה בזמן, השני, בחוסר הנכונות לפעול נגדה מיידית. המחדל זעק לשמיים. מי שהטה את הכף - הם לוחמינו אמיצי הלב בחזיתות". 

808229
"ידינו מושטת לשלום". נתניהו | צילום: קובי גדעון לע''מ

"למרות הזעזוע הגדול שספגנו והיה כרוך במחיר כבד מאין כמוהו הבית נותר על תלו", הוסיף נתניהו. "זה קרה בזכות דבר אחד - תעוזתם של בנינו היקרים שנאבקו כאריות יומם וליל, תחילה במגננה ובהמשך במתקפה נועזת. מלחמת יום הכיפורים הבהירה לשכנינו שלא מכניעים אותנו בכוח הנשק, היא סללה את הדרך לשלום עם מצרים ובהמשך עם ירדן. ידינו מושטת לשלום לאלו שרוצים בשלום. ועד שיבוא השלום וגם כשיבוא, נמשיך להיות מוכנים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. בזכות הנופלים, אנו מוסיפים לבנות את מדינתנו בכל תחום והיא מפיצה אור גדול, ובעלטה - היא מפיצה אור גדול שבעתיים". 

במלחמה שפרצה באוקטובר 1973, נהרגו 2,569 חיילי צה"ל וכ-7,500 נפצעו. בנוסף, 301 חיילים נשבו והושבו לישראל לאחר תום המלחמה. המלחמה, שנחשבה מבחינה צבאית להצלחה, מהווה כתם על ההיסטוריה של מערכת הביטחון הישראלית בשל מחדל ההתרעה המודיעינית ואי מוכנותן של זרועות הצבא למלחמה.