שורת אמנים ונואמים בעצרת במוצ"ש (צילום: בן קלמר, MAKO)
אחרי 21 שנה - לא תתקיים עצרת זיכרון | צילום: בן קלמר, MAKO

העצרת לזכר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל לא תתקיים - לראשונה מאז הרצח: ב-20 השנים האחרונות, התכנסו מדי שנה רבבות בני אדם בכיכר הקרויה על שמו רבין בלב תל אביב, בעצרת הזיכרון השנתית לרבין - אלא שהשנה, 21 שנים אחרי, העצרת לא תתקיים. שלשום ב"אולפן שישי", פרסמנו לראשונה כי העצרת השנתית בסכנת ביטול - ואילו היום (ראשון) אכן הוחלט לבטלה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

ההחלטה על ביטול העצרת בכיכר רבין שתוכננה למוצ"ש הקרוב, 5 בנובמבר, התקבלה היום בשל פער להשגת התקציב הדרוש לכיסוי עלויות העצרת. זו השנה הראשונה שכיכר רבין תישאר מיותמת, זאת למרות התגייסותם של מספר אנשים פרטיים אשר גילו לפני מספר שבועות כי לא קיים אף גוף הנוטל על עצמו השנה את קיום העצרת השנתית לזכר ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. אנשים פרטיים אלה אף פנו לאישי ציבור ואמנים שהביעו נכונות לשאת דברים ולהופיע בעצרת בהתנדבות, והשיגו את כל האישורים הנדרשים מהמשטרה ומעיריית תל אביב-יפו.

"לקחתי על עצמי לנסות לקיים את העצרת, כולל לגייס את התקציב הדרוש לקיומה", מסר אחד המארגנים, תא"ל במיל' אסף אגמון, "אלא שלצערנו, אנו נאלצים לבטל את העצרת המרכזית לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, לאחר שלא נמצאו מספיק תורמים שיממנו את כיסוי העלויות לקיומה. זה כתם בהיסטוריה של מדינת ישראל".

"קומבינה מושחתת חמורה". הרצוג (צילום: יונתן זינדל - פלאש 90)
דורש לקיים עצרת. הרצוג | צילום: יונתן זינדל - פלאש 90

"כמי שמלווה את העצרות השנתיות לזכר ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל ב-20 השנים האחרונות, זה בלתי נתפס עבורי שהשנה לא תתקיים העצרת המסורתית בכיכר רבין", מסר חמי סל, הנמנה אף הוא על המארגנים. "דווקא עכשיו, לאור קולות השיסוי והפילוג שעולים בחברה הישראלית, היה ראוי שכולנו נגיע ונמלא את הכיכר. אנחנו רוצים להודות מעומק ליבנו לכל אותם תורמים שהתגייסו לעזור: למשטרת תל-אביב, לעיריית תל אביב-יפו ולשאר שירותי האבטחה ולכל מי שהתנדב לדבר ולהופיע בעצרת ולתרום לה".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג, הבהיר כי בעקבות ההודעה על ביטול עצרת רבין בכיכר רבין "אנו במפלגת העבודה ניקח על עצמנו קיום של עצרת חלופית. יובהר שתמיד הייתה העצרת באחריות גורמים פרטיים וחיצוניים אבל לאור העובדה שמדובר בהירצחו של מנהיגנו, ראש מפלגת העבודה יצחק רבין ז"ל אנו מתעקשים לקיים עצרת חלופית. כל זאת בהתחשב באילוצי הלוז והתנאים הנדרשים לקיומה של עצרת שכזו.״