תלמידים חסרי ניסיון עורכים ברית מילה לאוכלוסיות מוחלשות, מוהלים מנוסים מרוויחים על גבן: הרב אליהו אסולין מחדרה, מוהל מומחה מטעמה של הרבנות הראשית, הוא בעל ותק של 33 שנים במקצוע. עד היום הוא זכה למול, לטענתו, אלפי תינוקות בישראל. אלא שיש תינוקות שהרב אסולין בוחר שלא למול בעצמו - במקומו יישלחו למשימה תלמידים לא מנוסים, כאלה שההכשרה היחידה שעברו היא תשלום כסף. הם יישלחו למול תינוקות של משפחות המשתייכות לאוכלוסיות החלשות ביותר - כך נחשף בתחקיר חטיבת החדשות של תאגיד השידור הציבורי "כאן" שערך אוריה אלקיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחקיר נחשפת השיטה של המוהלים. כך נשמע הרב אסולין בשיחה עם התחקירן: "בשבוע הבא אתה עושה כרטיס ביקור שלך: 'מוהל', ואתה מחלק בגני ילדים ובטיפות חלב, שיידעו שאתה מוהל. אני שם לך תעודה ברבנות הראשית, אני כבר מקדם אותך שנה, אבל אתה לא מראה אותה לאף אחד. זה רק בשביל שזה יקדם אותך ברבנות".

הרב סיפר לו כי את ה'התנסויות' בעריכת ברית מילה, יבצע המתלמד על תינוקות מאוכלוסיות חלשות: "אבל למה הרב לקח אותי לפיליפינים? לאלה הפיליפינים?", שאל התחקירן - והרב השיב: "למה אלה, אין להם אבא, אין להם אמא, אז מה שתעשה - אין שום בעיה. הבנת? גם אם תחתוך עקום, לא יגידו לך כלום, כי הם לא מבינים כלום. אתה הבנת?".

תמורת 11 אלף דולר מתחיל תחקירן "כאן" מסלול מהיר בדרך להיות מוהל מוסמך. "למה שמישהו ייקח אותי בכלל? אני תלמיד", תוהה התחקירן - והרב משיב: "הם אתיופים, אתה עושה לאתיופים. הם לא מבינים מי נגד מי, אל תדאג, את זה תשאיר לי". והרב המשיך: "יש את האתיופים הרגילים ויש גם סודנים, יותר גרועים. הם שחורים כמו כושים".

"אתה מתנסה עליהם, הם בשר תותחים"

בתיעוד שמובא בתחקיר, הרב מציע למתלמד הטרי להתלוות אליו למשפחה ממוצא אריתראי. אל העסקה הזו, בין התלמיד למוהל המומחה, מתווסף "מתווך". הוא המקשר בין משפחות של עובדים זרים, בעיקר בדרום תל אביב, לבין מוהלים שמביאים איתם, ללא ידיעת המשפחות, תלמידים מתנסים.

מוהלים הופכים למועלים - על גבם של חלשים (צילום: רויטרס)
"שלא יקלטו שאתה תלמיד, לא נורא לטעות" | צילום: רויטרס"אתה נכנס כמו מוהל ותיק. אין שאלות, אין תשובות, הם ערניים מאוד מאוד, שהם לא יקלטו שאתה תלמיד", אומר המתווך. בתמונות שמגיעות מדירת חדר בדרום תל אביב, מתבצע ההליך. האם לא מודעת לעסקה המשולשת - התלמיד יהיה זה שימול, הרב יקבל את הדולרים ומהם יופרש החלק למתווך.

התחקירן אינו מוכן לבצע את ההליך מבלי שהתנסה בו מעולם והרב נאלץ לבצע אותו בעצמו: "למה כולם באים אליהם? כי שם אתה לומד", מספר הרב לתחקירן, "זה בשר תותחים, כמו שאומרים".  
"ואם הייתי עושה טעות על הילד?", שואל התחקירן את הרב, "לא קרה שום דבר אנחנו מתקנים את זה. יש לנו כלים, חוט קשירה, יש הכל".

אותו הרב אסולין הוזכר גם בכתבתו של יאיר שרקי במהדורה המרכזית לפני כשנה וחצי - השיטה אותה שיטה. אז גילו הורים לילד שלא הפסיק לדמם לאחר המילה, כי מי שביצע את ההליך היה מתלמד במקומו של הרב אסולין. מאז, שכלל הרב אסולין את השיטה.

אבל הרב אסולין אינו המוהל הבכיר שהחליט לגלגל כסף על חשבון האוכלוסיות הללו. כך נשמעה השיחה עם מוהל בראשון לציון: "עם אתיופים אתה לא יכול לבוא. היה מקרה באשדוד, שבאו וניסו להתחכם והמוהל עמד ועשה לתלמיד שלו: 'קח תעשה', והוא עשה. אחר כך הגישו תביעה לבית המשפט. היום חלק מהאתיופים נהיו אינטליגנטיים גם כן, אל תחשוב - עברה תקופה, הם למדו".

הרב אליהו אסולין מסר בתגובה: "מדובר בקלטת מבושלת, חתוכה וערוכה שהוזמנה על ידי גורמים פוליטיים בחדרה המבקשים לפגוע במפעל חיים של 35 שנה. לא אתייחס לאסופת רכילויות והשמצות שבוימו ביד גסה לצורך הכתבה. זכיתי למול אלפי ילדים מהעדה האתיופית ואני רואה בזאת שליחות קודש. אמשיך להקדיש את חיי לציבור".

מהרבנות הראשית נמסר: "איננו מסכימים להליך המקוצר שעולה מהכתבה ורואים אותו בחומרה, כמו גם את ניצול השכבות החלשות. אם הדברים המתוארים בכתבה נכונים, אנו רואים זאת בחומרה".