מצבתו של הנשיא ה-9 שמעון פרס
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במלאות 30 יום לפטירתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל נערך הבוקר (שישי) טקס האזכרה וגילוי המצבה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בהשתתפות משפחתו, חבריו ומכריו. נשיא המדינה ריבלין אמר בטקס: "הייתה בך רוח גדולה של אנושיות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"כובד ראש ויגון עמוק עוטף אותנו", אמר נשיא המדינה ליד קברו של פרס. "בימים שחלפו מאז לכתך התרבו הסיפורים עליך ועל מעשיך. שוב הוזכרו זכויותיך בדברי ימי הקמת המדינה. לצד כל התארים והתפקידים שלך נדמה לי שניסינו כולנו לאמוד על האדם שאתה ועל הרוח הגדולה שהייתה בך. היא שהניעה את מפרשי העשייה הציבורית שלך 70 שנה בלי להתעייף".

ראש הממשלה נתניהו דיבר במהלך דבריו בטקס על תרומתו המרכזית של פרס לקיומה של המדינה והבטחת עתידה, ועל "זכות היחידים" שלו בהקמת הכור בדימונה. "אני מבקש להודיע כי לאור בקשתי החליטה הוועדה לאנרגיה אטומית לקרוא למקום 'המרכז למדעי הגרעין על שם שמעון פרס' - כך יאה לאיש חזון ואיש מעשה בשיעור קומתו".

"שמעון התהלך כמגדלור של ידע וסקרנות", המשיך ראש הממשלה". בעיניים נוצצות הוא רקם תקוות. הוא הותיר לנו צו שהגה בעלומיו, להקים מדינה שלא תבייש את אבותינו ובנינו. נעשה הכול כדי שאכן כך יהיה".

מיקה אלמוג, נכדתו של פרס, סיפרה בדברים שנשאה על הדאגה שהביעו באוזני בני המשפחה רבים מהאזרחים שהגיעו לנחם מפני עתידה של המדינה וצביונה ומתחה ביקורת מרומזת על ההנהגה. "הם הביעו חשש שמא מותו של פרס הוא מכה אנושה לצביונה של מדינת ישראל כפי שרצינו שתהיה. מדינה שעקרונותיה מושתתים על שוויון וצדק, מדינה שיודעת שאותה יד שאוחזת בנשק חייבת להיות מושטת לשלום גם כשאין יד מושטת מולה. מדינה שעשתה הכול לצמצם את הצורך להגן על עצמה במחיר דם ילדיה, כדי שתוכל להביט בעיני אותם ילדים ולהגיד שעשתה הכל כדי שיהיה טוב גם לנו וגם לשכנינו".

"כולנו קרבנות מלחמה וכולנו הוכחה ניצחת לכוחה של תקווה. בכל אחד מהצמתים הגורליים של מדינת ישראל נדרשו החלטות שכרוחות בנטילת סיכונים", המשיכה אלמוג. "אלמלא החלטות אמיצות בעתות מלחמה ושלום, לא היינו כאן היום ולכן מותו של שמעון פרס אינו מותה של התקווה. מותו של שמעון פרס הוא ציווי. לסרב להאמין שלעד נחיה על חרבנו כי העולם וההיסטוריה כבר הוכיחו שזו בחירה, לא גזירת גורל.

מצבה, שמעון פרס
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"מותו של שמעון פרס הוא ציווי לסרב לאמץ את תפיסת העולם של מי שאינו מבין את הכוח שטמון בעצם הסירוב להתייאש", אמרה נכדתו. "שילמת כל מחיר כי ידעת שהסירוב להתייאש הוא אביו ומולידו של כן, ועוד כן".

היא ציטטה את דברי נתניהו בפתח ישיבת הממשלה ביום שאחרי מותו של סבה כי "זהו יומה הראשון של מדינת ישראל בלי שמעון פרס" ואמרה: "הרגש הזה, תחושת החוסר, הדהד בלבו של חלק כל כך גדול מעם ישראל. אבל מתוך הכאב, יש דבר אחד שחשוב להבין. לא יהיה פה יום אחד בלי שמעון פרס. כמו שאין בניין בלי יסודות. אין ניצחון בלי תעוזה. אין עתיד בלי תקווה. לא יהיה פה יום אחד בלי שמעון פרס. חשוב הרבה יותר מאשר להבטיח את זה לך, זה להבטיח את זה לילדים שלנו. נוח על משכבך בשלום כי אנחנו לא ננוח לרגע".

מצבה, שמעון פרס
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במסגרת הטקס נחשף הקהל למצבתו של פרס עליה מופיעים שלושה ביטויים שונים על פי בקשת המשפחה. אחד מהם הוא הפסוק מן התנ"ך: "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת--לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה" (ישעיהו פרק ב').

ציטוט אחר על המצבה שייך לדוד בן גוריון ועוסק בצביונה הרוחני של ישראל: "דמותה הרוחנית של ישראל ואיתנותה הפנימית יהוו בעתיד הגורם הראשי בביטחוננו ובמעמדנו הבינלאומי". (כוכבים ועפר).

גם ציטוט משירו של חיים נחמן ביאליק "אחרי מותי" מופיע על מצבתו של הנשיא התשיעי: "עוד מזמור אחד היה לו - והנה אבד המזמור לעד". כמו כן, בצמוד לקבר מוצגות קורות חייו של פרס.