מטוס ההרקולס שנחת מיוון
המטוס היווני שנחת הבוקר | צילום: דוברות המשטרה

כוחות גדולים מאוד של לוחמי האש פועלים כל העת להשתלטות על מאות השריפות שפרצו בשלוש היממות האחרונות בכל רחבי הארץ. בעקבות המקרים הרבים והחריגים, ביקשו בישראל סיוע ממספר מדינות. המדינות שנענו לבקשות הן רוסיה, איטליה, יוון, קפריסין וקרואטיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

בסך הכל יגיעו לישראל שמונה מטוסי כיבוי שיכולים לשאת לפחות 10 טון חומר מעכב בעירה. לפי שעה הגיעו מטוסי הכיבוי מיוון ומקפריסין.

במהלך היום צפוי לנחות בארץ גם מטוס הענק הרוסי "ברייב 200". מטוס מסוג זה, שיכול לנחות על המים ונושא 12 טון חומר מעכב בעירה, נשלח לסיוע גם בשריפה בכרמל, לפני שש שנים. עם זאת, הוא קטן בהרבה מהסופרטנקר האמריקני, "אוורגרין 747", שיכול לשאת 95 טון. 

בקשת הסיוע של ישראל באה בעקבות הערכת מצב שהעלתה את החשש שהיום צפוי יום מאתגר לא פחות, אולי אפילו יותר, עבור הכוחות בשטח - הן מבחינת השריפות והן מבחינת מזג האוויר, שעלול להחמיר.

איטליה פנתה לישראל כדי להעניק סיוע על אף שלא התבקשה וגם היא צפויה לשלוח מטוסי כיבוי. השר לביטחון פנים גלעד ארדן אישר את הסיוע, וזאת לאחר התייעצות עם גורמי מקצוע וגורמים נוספים בממשלה שדנו בנושא.

בשדה התעופה במגידו בצפון נערכים בטייסת הכיבוי לפעולות הכיבוי. המטוסים ביצעו עד כה יותר ממאה גיחות, בהן פיזרו יותר מ-50 טונות של חומרים מעכבי בערה במוקדים השונים.

מטוסי הכיבוי מקפריסין
גם קפריסין שלחה סיוע | צילום: דוברות המשטרה

"יש כאן שיתוף פעולה יוצא מן הכלל והפקת לקחים גדולה מאוד שמאפשרת לכולם לעבוד בשיתוף פעולה מלא", אמר ראש הממשלה נתניהו מתוך חדר הפיקוד המיוחד שנפתח. "היעד הראשון שלנו זה הצלת חיים. צריך להבין את זה: לפני כל דבר - הצלת חיים. יעד שני זה הצלחת רכוש, אומנם כואב, איבדנו קצת רכוש, אבל זה ניתן לתיקון. חיים אי אפשר להשיב. ולכן אני מבקש מכל אזרחי ישראל שנמצאים בטווח של השריפות הללו להקשיב להוראות של הרשויות ולעשות בדיוק מה שהם אומרים".

"ביקשתי להגדיל מיד את מערך מטוסי הכיבוי", הוסיף נתניהו. "אתם זוכרים שכבר היינו בסרט הזה לפני שש שנים, כשהעלנו כאן עשרות מטוסים. היום, מכיוון שיש לנו טייסת משלנו, כמובן הצורך פחות גדול, אבל יש צרכים מסוימים, אולי גם מספר מטוסים שאנחנו נבקש מהשכנות שלנו".

מאמצי הכיבוי של השריפה בנטף
צילום: חדשות 2

"אנו מעריכים שמחר יהיה היום הקשה ביותר מבחינת מזג האוויר והרוחות", מסר גורם ביטחוני בכיר שהתריע כי הרע עוד לפנינו. "תיתכן אפשרות שמטוסי הכיבוי לא יספיקו לנו, ולכן נבדקת גם האפשרות שנידרש לסיוע של מטוסי כיבוי ממדינות אחרות על בסיס שיתופי פעולה בעבר".

החשש להישנות השריפות נובע בעיקר מתנאי מזג האוויר - היובש הקיצוני והרוחות החזקות שמנשבות. הלילה יהיה יבש מאוד ואחוזי הלחות ינועו בין 10%-15%. מחר  יהיו 10% לחות לאורך החוף, הרוחות יגיעו לשיאן ויהיה קר ויבש מאוד, מה שעלול להוביל להתלקחות של גיצים משריפות שכבר כובו.