שוב מהומה ברחבת הכותל המערבי: כ-200 רבנים ורבות של התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית החלו לצעוד היום (רביעי) עם ספרי תורה בידיהם משער האשפות לכותל המערבי בקריאה ליישום מתווה הכותל. כמה עשרות מפגינים, ביניהם סדרנים ובני נוער, התעמתו עם הצועדים וניסו לחטוף מהם את ספרי התורה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לבסוף, לראשונה, נכנסו עשרות ספרי התורה לרחבת הכותל העליונה על ידי רבנים ורבות התנועה. הפעם הכניסה למתחם לא עוכבה על ידי המשטרה, אך לטענת הצועדים, השוטרים לא התערבו כשהמפגינים החלו לדחוף ולנסות למנוע מהם מלהיכנס.

כשהם אוחזים בספרי תורה, נכנסו הצועדים למתחם כשמטרתם המוצהרת היא "יצירת תמונה" שתעורר תודעה בעולם למאבקם. בצעדה משתתפים יו"ר ארגון נשות הכותל ענת הופמן, נשיא התנועה הרפורמית בארצות הברית, וראש התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה.

נשות הכותל שוב נאבקות (צילום: אושרת בן שמשון)
נשות הכותל שוב נאבקות | צילום: אושרת בן שמשון

 

"הכותל המערבי לא יהיה אותו כותל אחרי היום הזה", אמר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל. "בפעם הראשונה, נשים וגברים, יהודים רפורמים וקונסרבטיבים, חילונים ואורתודוקסים, עומדים על הזכות שלהם להיכנס לכותל המערבי. היום שחררנו את הכותל מידי שליטת החרדים. המפלגות החרדיות לא יקבעו לרוב העם היהודי איך להתפלל".

"פרצנו את הדרך! עשינו היסטוריה!", הצהירה יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, שהגיעה למקום לתפילת ראש חודש חשוון. "זה אמנם באיחור של שבועיים - אבל זו שמחת תורה. זה המצב הראוי שבו גם נשים תוכלנה לגשת לספר התורה ולקרוא בתורה בכל יום שבו הן חפצות בכך". לטענת נשות הכותל, הוכנסו לרחבת הנשים בכותל 8 ספרי תורה - והן התפללו עמם ללא הפרעה.

בחג הסוכות האחרון, כניסתן של המתפללות למתחם הכותל נמנעה בטענה שהשופרות שהביאו עמן אסורים להכנסה. רק לאחר התערבותה של ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, ופנייה אישית שלה למפקד המרחב במשטרה, אושר לנשים להיכנס יחד עם השופרות.