היום (ראשון) התקיים בבית העלמין בהר הרצל ההטקס הממלכתי לציון 21 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. במהלך הטקס השנתי המתקיים ברחבת גדולי האומה לקחו חלק נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה נתניהו, ששיבחו את תרומת רבין למדינה וגינו את ההסתה. לאחר מכן נערכה גם ישיבה מיוחדת בכנסת לזכרו של רבין, ונתניהו אמר כי "הפצע שפעור בגוף האומה יגליד וישאיר צלקת לדורות". הרצוג עורר סערה כשהזכיר את ההסתה שקדמה לרצח. חברי כנסת ושרים מהימין עזבו את הדיון במחאה, והשר בנט שינה את נאומו על מנת להשיב להרצוג ולפנות אליו בהאשמה: "מה שאתה עושה זה הפוך ממנהיגות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"התיחום של השיח במדינתנו אינו דבר של מה בכך, מפני שחופש שהביטוי שנשמר לכולם, לבין הגלישה לפאתי האלימות או לתוכה הוא תחום קשה מאוד להגדרה ולגידור, אף שזה חיוני", הוסיף נתניהו. "דווקא כאן בכנסת, שרגילה למחלוקות נוקבות וויכוחים קולניים, אני מבקש לדבר היום על המאחד – הנושא המרכזי שהיה מזוהה עם יצוק רבין למהלך כל חייו, ומאחד לטעמי את רוב שדרות העם – הביטחון".

ראש הממשלה הדגיש כי "ליצחק רבין הייתה תרומה משמעותית בחיזוק קיר הברזל שמגן על עמנו רבין. הוא לא היה איש ימין, אבל הוא לא היה ההפך מזה. בנושאים חיוניים בביטחון המדינה הוא ייצג את המדיניות שמקיימת הממשלה הנוכחית. רבין חתר בכל מאודו לשלום, אך כאיש ביטחון הוא ידע שהשלום ייכון רק אם יובטח ביטחוננו".

נתניהו שיבח גם את תרומתו של רבין ליחסים עם ארה"ב, והוסיף: "היו חילוקי דעות בין ישראל ארה"ב. אין לישראל ידידה טובה וחשובה מארה"ב ואין לארה"ב ידידה נאמנה כמו ישראל. חתמנו לאחרונה על הסכם הסיוע הצבאי. אני מכיר בכך תודה ונושא את מבטי קדימה. הנשיא הנבחר טראמפ הוא ידיד גדול מאוד של ישראל. אני מצפה בביקורי לעבוד איתו בשיתוף פעולה מלא ולהוסיף נדבכים מרכזיים בשיתוף הפעולה בין המדינות".

"מגבה את רה"מ סביב הר הבית". בנט (צילום: ערוץ הכנסת)
עלה להגן על רה"מ. בנט | צילום: ערוץ הכנסת

הרצוג האשים, בנט השיב

עוד הוסיף ראש הממשלה כי "רבין מאוד רצה בשלום. אבל בבסיסו של דבר הוא הבין, כשכינון של שלום כרוכה בגישה אחראית ומפוכחת, בהתעקשות על הסדרי ביטחון שחיוניים לישראל – הסדרי ביטחון שהפלסטינים לא הסכימו עליהם.  
רבין ידע שרק טיפוח עוצמתנו הוא ערובה לשלום. פיגועי הטרור באותם שנים, ואלה שהתרחשו מאז, לימדו אותנו שאין הפוגה במאבק באויבנו". נתניהו הדגיש כי "ארגוני הטרור חוזרים על דרישתם לחזור, ליפו, לחיפה ועכו. אנחנו מושיטים להם פעם אחר פעם יד לשלום, וקוראים למו"מ ללא תנאים מוקדמים. גם אנחנו ניצבים איתן בניסיונות לכפות עלינו הסדרים בינלאומיים שרק יקשיחו את דרישות הפלסטינים".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נשא דברים והתייחס להסתה שקדמה לרצח רבין - והזכיר אירוע בו השתתף נתניהו מבלי לנקוב בשמו: "על המרפסת בכירי ציון נורו מילים שהיה מי שהפך אותן לכדורים. אלו שעמדו על המרפסת לא הסיתו אבל גם לא מנעו. חודשים שנמשך גל הסתה נוראי בכל פינות הארץ-'בדם ואש את רבין נגרש'. גם בשנים האחרונות, וביתר שאת בשנתיים האחרונות, חוזרת אותה הסתה. אותה התלהמות. ציבורים ואוכלוסיות מסומנים.  האחריות למנוע את הרצח הבא מונחת על כתפיך".

לאחר מכן הוסיף הרצוג: "עלינו להכריע האם ללכת לתהליך שלום עם הפלסטינים או להקשיב למצהלות ראשי יש"ע, לבנות בלי חשבון ולקלוט מיליוני פלסטינים". הרצוג הוסיף ופנה לנתניהו: "נגמרו התירוצים שמטילים כל גחמה על הממשל האמריקאי. ישראל צריכה להכריע מה טוב לישראל", וסיכם: "ישראל כבר לא מחכה לרבין אבל חסרה אותו מאד".

"להפיל על חצי מדינת ישראל את האשמה"

שר החינוך נפתלי בנט עלה לדבר אחרי הרצוג - והגן על נתניהו: "רציתי לשאת נאום אחר אבל מה שאתה מנסה לעשות זה הפוך ממנהיגות, להשתיק חצי ממדינת ישראל ולהפיל על חצי מדינת ישראל את האשמה.  לפני 21 שנה החל מסע להאשים את בנימין נתניהו כאילו הוא הסית ויצרת בדיעבד. מה שאתם רוצים זה לבלום - להשתיק. לפני 2000 שנה הייתה לנו פה מדינה יהודית. והרומאים עלו עלינו. והייתה לנו הזדמנות לעמוד בפני הדבר הזה. אבל הקיטוב בעם גרם לזה שכל צד שרף לשני את מחסני המזון. במרד גטו ורשה הייתה הזדמנות להילחם בישר, אבל הימין והשמאל לא ידעו להתאחד".

"אני היום אומר כשר החינוך, אנחנו נתווכח, אתה סבור שהדרך שלי תביא לסוף מדינת ישראל. אני סבור הפוך. החוכמה זה גבולות גזרה ולא להאשים ולהפנות אצבע. מה שעשית אתה עושה כבר 21 שנה", הוסיף בנט להרצוג. "נכון שהיו מחלוקות אבל לרגע לא היה לי ספקות בטיב כוונותיו של רבין. הוא היה חלוק על גישתו, וזה במתחם הליגיטימיות וללכת רטרו-אקטיבית ולהאשים לא יילך יותר. אני כשר חינוך אעביר מסר שרבין הזהיר בעצמו - הסכנה בהסתה וחריגה מגבולות השיח הלגיטימית. זה לא עניין של ימין או שמאל. לשנאה אין מפלגה ואסור שיהיה לה אסטרטגיה פוליטית. הדי הירייה ניסו להתנקש לא רק בראש מהממשלה הנבחר, אלא על אחת מאבני היסוד של מדינת ישראל - השיטה הדמוקרטית".

גלאון לנתניהו: "תפסיק להתקרבן" (צילום: ערוץ הכנסת)
גלאון לנתניהו: "תפסיק להתקרבן" | צילום: ערוץ הכנסת

גלאון לנתניהו: "חייב את הקיום הפוליטי לרצח"

בנט הוסיף והבטיח לממן את העצרת: "דליה היקרה, אני מתחיייב בפנייך להמשיך לצמיתות את עצרת רבין של תנועות הנוער ומשרד החינוך יהא אשר יהא. זה בשביל כולנו. אני רוצה שיצמח כאן דור שיכיר את הרצח. אני רוצה את היכולת לאחד את חלקי העם בהנצחה, גם תוך מחלוקת באופן ראוי ומכבד". שר החינוך סיכם: "בן עוולה החליף את הקלפיות בכדורי אקדח קטלניים. הרוצח יימק בכלא עד סוף ימיו. הדמוקרטיה הישראלית תשגשג רק אם כולנו נמשיך ללמוד את לקחי הרצח. וזו מחויבותי כשר החינוך להילחם מול הבורות וההקצנה".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הצטרפה לדברי הרצוג ופנתה לנתניהו במילים מאשימות: "עם כל הכבוד, לא אתה הקורבן של רצח רבין! אתה יכול לספר עד מחר כמה היית נגד הרצח, וכמובן שלא אתה לחצת על ההדק, אבל אין אף אחד בעולם שהרוויח מרצח רבין כמוך. זה היה רצח מושלם ומשתלם. אתה חייב את הקיום הפוליטי שלך לרצח. כל אזרח במדינה יודע את זה. יסודותיו של השלטון שלך נטועים בדם רבין המנוח". גלאון הוסיפה כי "אני לא מוכנה למחוא כפיים לגינוי המגומגם שלך לאלימות דקה אחרי שעלית למרפסת לנאום מול אנשים שקוראים 'בדם ואש את רבין נגרש'. שכללת לאמנות את הלגיטימציה שבהעלמת עין, וזה לצערנו הסתיים ברצח".

"אין לי ספק שלא רצית ברצח, אדוני ראש-הממשלה, אבל אתה אחראי לשדים ששחררת מהבקבוק. ו-21 שנים אחרי הרצח, הוכחת שאין לך שום בעיה לשחרר את הכוחות האלה שוב", טענה יו"ר מרצ. "ההסתה ממשיכה גם היום במשמרת שלך. הרבנים שהסיתו אז ממשיכים להסית גם היום, לפרסם פסקי הלכה לחסידים שלהם, ולעשות דין לעצמם. מי שמסמן עיתונאית כ'רודפת חיילים', מי שטוען שעיתון 'הארץ' פועל 'ממניעים נאצים', למד מהרצח רק איך לשכלל את ההסתה. עברו 21 שנים, אדוני ראש-הממשלה. תפסיק להתקרבן ותתחיל לקחת אחריות על מה שיוצא לך מהפה".

הנשיא בטקס הזיכרון (צילום: דניאל אליאור)
הנשיא בטקס הזיכרון | צילום: דניאל אליאור

"הצלקת מהרצח תישאר לדורות"

"21 שנה אחרי ובמעמקים אי שם בחדרי הלב אנו עוד מסרבים להאמין שכך נעשה בישראל", ספד נשיא המדינה ראובן ריבלין לרבין בטקס בהר הרצל. "מאז אותו ערב מר ונמהר, שאלה מרכזית אחת צריכה להעסיק אותנו, כעם וכחברה - כיצד נבטיח שרצח רבין היה אירוע חד פעמי? כיצד נבטיח שלעולם לא תקום יד ולא תונף המאכלת על אף אחד מאתנו, בשל עמדתנו הפוליטית ויהיה זה ראש ממשלה, נשיא, שר, חבר כנסת, עיתונאי או אזרח מן השורה".

"יהיו שיגידו שהזמן עושה את שלו. אך אני חש שאין זה מוסיף לנו כבוד, אין זה מוסיף כבוד לאוהביו של יצחק רבין למוקירי זכרו, לתומכים בדרכו ולמתנגדים לה כאשר אנו לא מצליחים לקים עצרת כללית אחת לזכרו", הוסיף הנשיא ריבלין. "האם אבדנו את היכולת לשבת תחת קורת גג אחת, לזכר ולהתאבל? עברו רק 21 שנה מאז הרצח. רק דור אחד והקיטוב עדין חריף ושמא אף מחריף והולך".

גם רה"מ נתניהו נשא דברים בטקס האזכרה. "אומות כמו בני אדם נושאים צלקות, והצלקת מהירצחו של ראש ממשלה בישראל תישאר לדורות", אמר נתניהו. "אין ולא היה רצח נפשע יותר בעמנו, אבל הסיפור כולו, ולא רק הרצח, חייב להיות מסופר במלואו. כל צעיר וצעירה שטרם נולדו בזמן הרצח חייבים להכיר את תרומתו רבת הזכויות של יצחק רבין. כל ילד וילדה בישראל צריכים לדעת שיצחק רבין טרם לביסוס עצמאות ישראל, עצמת ישראל, התפתחותה, שהוא יצק נדבחים חשובים במה שאנחנו מכנים קיר הברזל של המדינה".

"רבין חתר לשלום". נתניהו (צילום: דניאל אליאור)
"רבין חתר לשלום". נתניהו | צילום: דניאל אליאור

"הוא חתר בכל מאודו לשלום, אך הוא לא העלים עין לרגע מהסכנות סביבנו", הוסיף רה"מ. "הוא חתר לשלום, הושיט ידו לשלום, אבל הוא הכיר בחוסר הנכונות של חלק מהפלסטינים לעשות שלום, להשלים באמת ובתמים עם ישראל. אני רוצה בשלום, אני מושיט יד לשלום, ואני רואה את הבעיות שתיארתי עכשיו, ועם זאת אני מעודד את תהליך ההתקרבות בנינו לבין מדינות באזור. ייתכן שהפשרת היחסים עצמם תוביל לחידוש המו"מ לשלום בינינו לבין הפלסטינים, אולי גם בסופו של דבר להסדר".

אירועי הזיכרון הממלכתיים לציון הרצח החלו כבר ביום חמישי, אז נערך טקס "נר יצחק" במשכן הנשיא בירושלים. למרות שמדובר בטקס ממלכתי שפתח את רצף אירועי הזיכרון, אף נציג מהממשלה לא הגיע לאירוע.