אחרי המחלוקת, היוזמה תעוכב (צילום: הדס פרוש / פלאש 90, רויטרס)
לא התייעצה עם המשטרה. שקד ואלשיך | צילום: הדס פרוש / פלאש 90, רויטרס

הצעת חוק חדשה של שרת המשפטים איילת שקד מעוררת ביקורת חריפה מצד מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך. ההצעה מבקשת לתחום את תקופת ההתיישנות על עבירות, לקצוב את זמן ניהול החקירה ואת הזמן שעובר עד ההחלטה אם להעמיד חשוד לדין או לא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרה מותחים ביקורת חריפה על הצעת שרת המשפטים וטוענים כי במידה ותעבור היא תגרום לכך שנפגעי העבירה ייפגעו בצורה קשה יותר, ומהצד השני העבריינים ירוויחו. בנוסף טוענים במשטרה כי משמעות הצעת החוק היא שבמשטרה יאלצו להוסיף משאבים וחוקרים רבים, דבר שיעלה כסף רב.

המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך התבטא בפגישה סגורה עם גורמים מתוך המשטרה בנושא וטען כי החוק החדש יגרום ל"נזק ללא תקנה לחברה הישראלית כולה". לדברי המפכ"ל, החוק עלול להרפות את ידי החוקרים שלא יצליחו להגיע למיצוי חקירה מחד, ולעבריינים תהיה אפשרות של ממש לחמוק מדין מאידך.

מלשכת שרת המשפטים שקד נמסר בתגובה: "התנהלות המשטרה מביכה. אנחנו מזמינים את בכירי המשטרה ללמוד פרק בהליכי חקיקה וביחסי עבודה תקינים. תזכיר החוק נוסח בשיתוף פרקליט המדינה שי ניצן והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, הופץ לפני חודשים ואף נשלח למשטרה להערות. אלא שאנשי המשטרה לא הגיבו ואף לא טרחו לחזור לאנשי משרד המשפטים. במקום זה הם בחרו למסור את תגובתם דרך משה נוסבאום. מדובר בהצעה טובה מאוד לחברה הישראלית, שתפחית את תופעת עינוי הדין תוך שמירה על האינטרס הציבורי של המאבק בעבריינות. ככל שיש לאנשי המשטרה טענות לגופו של עניין הם מוזמנים להעבירן בצינורות המקובלים".