פרידה מהנשיא החמישי של מדינת ישראל: בחלקת גדולי האומה בירושלים הובא היום (ראשון) למנוחות הנשיא לשעבר יצחק נבון, שהלך אתמול לעולמו והוא בן 94. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו: "יצחק נבון הטביע את חותמו על המדינה שלנו, נזכור אותו באהבה גדולה, למרות שפתיל חייו נקטע, אורו לא יכבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים בטקס הממלכתי בהר הרצל: "אישיותך הייחודית, האופן שבו הרחבת, פרצת ואתגרת, את תפקיד הנשיאות ואת מוסד הנשיא, היו ויהיו, עבור נשיאי ישראל, בעבר, בהווה ובעתיד, אתגר, קריאת כיוון ומקור לדוגמא אישית".

טקס האשכבה, היום (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
טקס האשכבה, היום | צילום: קובי גדעון / לע"מ

חברו ושותפו לדרך לאורך עשרות השנים, הנשיא לשעבר שמעון פרס אמר: "החברות שלנו הייתה רעות אמיתית, מחוש ההומור משיב הנפש של יצחק ועד חשבון נפש כבד בדרך הקשה במעלה ההר. יצחק יקירי, עשית מסע ארוך, מפרך ומבורך, לאורך כל דרכה של מדינת ישראל מגלות לעצמאות למענו של עם ישראל".

הנשיא לשעבר פרס ובתו של נבון (צילום: קובי גדעון)
הנשיא לשעבר פרס ובתו של נבון | צילום: קובי גדעון

"הדרך שעשית תשאיר טביעות אצבעותיה בנקיקיה, בסמטאותיה, באורותיה של ישראל. כל חייך היית בבחינת עולה לפסגותיה של ירושלים, לעמקים של ישראל- עד נשמתך האחרונה", הוסיף פרס שסיים בנימה אישית: "אחי הטוב, אני כבר אחוז געגועים, אני בטוח שאנו ובנינו נוסיף ללכת עד שנגיע. אני כבר מתגעגע".

אלמנתו, מירי שפיר נבון, ספדה: "מתוך כאב בצער הפרידה אני רוצה לומר לך תודה, תודה שזכיתי להיות איתך ולצידך למשך 20 שנה. זכיתי להיות עדה ולחוות את האהבה הגדולה, האמיתית שכל תושבי הארץ הזו מרעיפים עליך, בני כל הדתות וכל העדות. כי כולם חשו שבאמת אכפת לך מהם".

אזרחים חולפים על פני ארונו של נבון (צילום: חדשות 2)
אזרחים חולפים על פני ארונו של נבון | צילום: חדשות 2

ארז נבון בנו סיפר: "אהוב לבי, חברי הטוב ביותר שאיננו עוד, קשה לי לדבר עליך בלשון עבר. קולך עדיין מהדהד בראשי, מבטך הנוקב לא מש ממני. החודשים האחרונים היו לא פשוטים, ראינו אותך מולנו דועך, אבל כולנו היינו מאוחריך. נפטרת מוקף אהבה ביום שישי בערב, מועד שעל פי האמונה יש בו כדי לגלות על מעלת הנפטר".

אל בית העלמין הגיע ארונו של נבון לאחר טקס אשכבה שהתקיים בבית הנשיא, המקום שהיה משכנו במשך שנים. המוני אנשים הגיעו אל המקום כדי לחלוק לו כבוד אחרון, נשיא המדינה ראובן ריבלין הניח זר על הארון וסיפר על הצער הגדול שעוטף אותו לנוכח מותו. "הגעת לכאן כנשיא ויצאת מכאן כנשיא", אמר ריבלין בצער.

לא רק פוליטיקאי, יצחק נבון (צילום: נתי הרניק, לע"מ)
לא רק פוליטיקאי, יצחק נבון | צילום: נתי הרניק, לע"מ

נבון נולד בירושלים בשנת 1921, צאצא לאחת המשפחות הוותיקות ביותר בעיר - עוד מהמאה ה-17. הוא רכש השכלה בספרות ערבית, תרבות האיסלאם וחינוך. עוד לפני קום המדינה עמד בראש המחלקה הערבית של ההגנה בירושלים, מאז שמר על קשרים קרובים מאוד עם הציבור הערבי בישראל.

אריאל שרון ויצחק נבון, ארכיון (צילום: רויטרס)
אריאל שרון ויצחק נבון, ארכיון | צילום: רויטרס

אחרי שירות דיפלומטי בארגנטינה ובאורגוואי ואחרי שכיהן כמזכירו של שר החוץ משה שרת, הפך לראש לשכתו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון עד לפרישתו. בשנת 65' נבחר לראשונה לכנסת מטעם רפ"י ובהמשך מטעם מפלגת העבודה, עד שנבחר לנשיא בשנת 1978.

נבון במהלך כהונתו, ארכיון (צילום: הרמן חנניה, לע"מ)
נבון במהלך כהונתו, ארכיון | צילום: הרמן חנניה, לע"מ

הוא כיהן בתפקיד במשך 4 שנים, אחריהן שב לחיים הפוליטיים ומונה לשר החינוך. יצחק נבון לא היה רק פוליטיקאי, הוא היה איש ספר ותרבות ששימר וכתב יצירות העוסקות בתרבות של יהודי ספרד, בהם את המחזה בוסתן ספרדי שמוצג עד היום.