עשרות אלפי ישראלים מנותקים מחשמל כבר יותר מיממה ומותחים ביקורת קשה על תפקוד חברת החשמל והתנהלות עובדיה. ואכן, רק לפני כשבועיים איים יו"ר ועד עובדי החברה, דוד (מיקו) צרפתי, כי "אם מישהו חושב שבסופה הקרובה יהיה מי שיחלץ אתכם אז אתם טועים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צרפתי אמר את הדברים הללו לפני כשבועיים במהלך דיון ועדת הכלכלה של הכנסת שעסק בהתקדמות הרפורמה בחברת החשמל. לאחר שכל משתתפי הדיון אמרו את דבריהם, התפרץ יו"ר הוועד והבהיר את עמדתו הנחרצת.

"חברת החשמל בדרך להתמוטטות וכולם ישלמו את המחיר", אמר צרפתי בדיון. "אם מישהו חושב שהמנכ"ל יפטר 1,500 עובדים ואני אשב בשקט הוא טועה. אתם תרגישו את זה בחודשים הקרובים, שלא יהיה מי שיטפל בכם. עוד לא קרה שפתחו משק לתחרות והמחירים ירדו".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, אמר באותו דיון כי אין בכוונתו לעבור על כך לסדר היום. "לא נוכל לגלגל את האחריות על אף אחד אחר כשחברת החשמל נמצאת במצב קשה מאוד", הוא טען. "מי שמשלם את המחיר בסוף זה ציבור הצרכנים בישראל".

"ברגע שיש מצב חירום, אנחנו שמים הכל בצד"

הבוקר (שני) התבטא צרפתי באופן אחר לגמרי. בשיחה עם חדשות 2 Online טען יו"ר ועד עובדי חברת החשמל כי העובדים פועלים במלוא המרץ ולא מנצלים את הסופה שאירעה אתמול כדי לקדם את התנגדותם לרפורמה.

"אף פעם לא היינו לא בעבודה מלאה", אמר צרפתי. "הטענות שאמרו לעובדים לעבוד פחות זה שטויות. אנחנו בסכסוך עבודה ובשגרה יש לנו המון השגות על כל מיני דברים, אבל ברגע שיש מצב חירום אנחנו שמים הכל בצד".

"לא עשינו שביתה והבהרנו גם בבית הדין שאין שביתה", הוסיף צרפתי הבוקר. "אנחנו לא מנצלים את המצב אלא מתריעים. גם אחרי הסופה בירושלים התרעתי על המצב שיש היום, וגם עוד יומיים ישכחו הכל והמצב העגום יימשך. אבל אני מזמין אתכם ללכת לראות את העובדים בשטח".

אילוסטרציה (צילום: ועד עובדי חברת חשמל, חדשות)
"אין שביתה". עובדי חברת החשמל, הבוקר | צילום: ועד עובדי חברת חשמל, חדשות

גורמים בהנהלת חברת החשמל אומרים הבוקר שהשמועות על שביתה איטלקית הן מוגזמות, אולם הם מבהירים כי העובדים אכן התנהלו אתמול "לפי יום עבודה רגיל, שגרתי, ולא לפי יום עבודה בחירום".

"יו"ר ארגון העובדים התבטא בתקשורת בנושא הזה ביממה האחרונה", הוסיפו הגורמים בהנהלת החברה. "הם אמרו לעובדים: 'אתם תעבדו, אבל אל תקרעו את התחת כמו בדרך כלל'. זה לא איך שבד"כ העובדים שלנו העובדים".

עשרות אלפי ישראלים עדיין בלי חשמל (צילום: שני גבע טל)
עשרות אלפי ישראלים עדיין בלי חשמל | צילום: שני גבע טל

גם הבוקר נפתח הדיון בוועדת הכלכלה ברפורמת החשמל. "מה שאנחנו חווים ב-24 השעות האחרונות בכל הנוגע לטיפול בקריסת מערכת החשמל הוא דבר שלא מתקבל על הדעת", אמר יו"ר הוועדה ח"כ כבל.

אין תמונה
"הצרכנים משלמים את המחיר". כבל

"יכול להיות שכולם צודקים, ההנהלה והוועד, אבל אין לנו פריווילגיה שמאות אלפי אזרחים בישראל, שמתיימרת להיות מדינה מפותחת ינותקו מחשמל במדינה שמתנהלת כמו מדינת עולם שלישי", הוסיף כבל.

"חברת החשמל מתנהלת בצורה עבריינית"

תושבי השרון שחיים כבר 24 שעות ללא חשמל מחו הבוקר על התנהלות עובדי החברה שלטענתם פתחו בשביתה איטלקית. "חברת החשמל מתנהלת בצורה עבריינית", טען תושב כפר סבא. "יש לה סכסוך עם הממשלה, אבל מה אני אשם?".

"חברת החשמל עושה מכולנו צחוק", אמר תושב רעננה. "יו"ר הוועד מתראיין בכל מקום ואומר שהוא כבר התריע שלא יוכל להציל אותנו, כשלמעשה לא מדובר בשום דבר יותר מהעבודה שלו. אני מבין שהם חוששים מהפרטה, אבל במקומם לא הייתי עושה דווקא ומסכן בני אדם".

"שמעתי שבגלל העיצומים חברת החשמל לא עובדים", אמר תושב הרצליה. "עבור החשמל שאני צורך הם יודעים לגבות ממני את הכסף. זה לא יאומן שב-2015 קורה כזה מחדל בישראל".