הפסקות חשמל מהבוקר בכפר סבא (צילום: מאיה רגב)
כפר סבא בעלטה | צילום: מאיה רגב

רבבות מנותקים מאספקת הזרם מאז שעות הבוקר - ובחברת החשמל מתנהל קרב בין ההנהלה לוועד העובדים: בוועד מאשימים את ההנהלה בכך שהמצב הנוכחי הוא "תוצאה של ניהול כושל והזנחה פושעת של מדינת ישראל בכל הקשור למשק החשמל במשך 15 שנה". בהנהלה פנו לבית הדין לעבודה והאשימו את העובדים בכך שהם נוקטים שביתה איטלקית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין היישובים המרכזיים שעדיין מנותקים מחשמל: רעננה, כפר סבא, נתניה, מכמורת, הוד השרון, יישובי השרון, רחובות, נס ציונה, פתח תקווה, חדרה, עפולה והאזור, בני ברק ואזורים מסוימים בתל אביב ובירושלים.

על רקע הפסקות החשמל הממושכות שהותירו עשרות אלפי ישראלים בלי חשמל פנתה הנהלת חברת החשמל לבית הדין לעבודה וביקשה "להורות לעובדים לפעול במתכונת חירום ולא לנהל מאבקים על גבם של עשרות אלפי לקוחות". בית הדין נעתר לבקשת ההנהלה, הורה לעובדים לחזור לעבוד במתכונת חירום ויקיים דיון בנושא לקראת חצות.

בוועד העובדים תקפו בחזרה: "מדינת ישראל היא האחראית למצב תשתיות החשמל כיום בישראל", הוסיפו . "שנים של חניקת תעריפי החשמל הובילו לקיצוצים בתקציב שהביאו לאי-השקעה בתשתיות החלוקה וההולכה ולפיטורי עובדים. פניית הנהלת החברה לבית המשפט נועדה על מנת לכסות את עצמה מהקטסטרופה שיצרה תוך ניסיון להפיל את המצב על העובדים".

שלושה ימים בלי חשמל (צילום: חדשות 2)
מנזקי מזג האוויר | צילום: חדשות 2
מנוף קרס בתל אביב
מנוף קרס בתל אביב | צילום:

כשברקע הקרב בין הצדדים - עשרות אלפי בתי אב עדיין שוהים בעלטה, כשהצפי לתיקון התקלות לא נראה באופק. אזורים נרחבים בארץ עדיין מנותקים מאספקת זרם החשמל כשהמוקד העיקרי הוא באזור השרון.

בחברת החשמל אומרים כי "עובדי חברת החשמל נמצאים מהבוקר בשטח ומטפלים בכל התקלות - כולן ידועות. מדובר בתקלות שנגרמו מנזקי מזג אוויר, שכללו קריסת עמודי חשמל אזוריים, כבלי חשמל ועוד - תקלות מורכבות שלוקח זמן רב לקתנן. אנו עושים מאמצים להחזיר את החשמל לכל האזורים והעבודה תמשיך לאורך כל הלילה עד לסיום כל התקלות כולן". בחברה הבהירו כי הצפי לתיקון התקלות הינו מספר שעות. "ייתכן שזמן התיקון יתארך אף לשעות הקטנות של הלילה או שעות הבוקר המוקדמות גם בשל קשיי נגישות, פקקי תנועה, הצפות וקריסת עצים", נמסר.

קריסת עץ בכוכב יאיר (צילום: רונית מינקר)
צילום: רונית מינקר

תושבי השרון שעות ללא חשמל: "כמו בתקופת האבן"

אזרחים רבים שנותרו ללא חשמל במשך זמן רב מנסים במשך שעות לשוחח עם נציגים במוקד חברת החשמל, אך נענים בתשובה מוקלטת. "אנחנו מרגישים כמו בתקופת האבן", סיפר אחד מהם לחדשות 2 Online.

תושבים שהתקשרו למוקד 103 של חברת החשמל עשרות פעמים בשעה האחרונה מדווחים כי כל השיחות מתנתקות אוטומטית, לאחר שמושמעת ההודעה הבאה: "חברת החשמל שלום. כרגע יש עומס קריאות חרג על מרכזי השירות 103. אנא, התקשרו מאוחר יותר. עמכם הסליחה. חברת החשמל".

לוקחים את השאלטר לידיים (צילום: פלאש 90)
ארכיון | צילום: פלאש 90

אחד האזורים שספג את הפגיעה הקשה ביותר הסופה הוא השרון, שם נראים עצים שקרסו כמעט בכל הערים וכבלי חשמל חוסמים מספר כבישים. תושבים בשרון מדווחים על קושי להוציא שיחות ומדווחים שהרשתות הסלולריות עובדות באופן חלקי. "לא ייאמן שכך נראים החיים בשנת 2015", אומר רונן, תושב האזור. "מדהים מה שדקות ספורות של רוח יכולות לעשות".

איתן, תושב נווה ירק שבשרון סיפר לחדשות 2 Online: "אי אפשר להשיג את 103, זה נותן לך תקליט שיש עומס ולא חוזרים אליך. מהבוקר, יש ארבעה או חמישה מושבים בשרון לפחות בלי חשמל. חבר מבצרה אמר לי שהוא דיבר עם מישהו מחברת חשמל שאמר לו שלא יהיה חשמל בזמן הקרוב. אין אצלי חשמל, הילדים בפחד אלוהים כי יש חושך מוחלט. גם במושב בצרה ובני ציון. פשוט חשוך מתשע בבוקר. אנחנו מרגישים כמו בתקופת האבן, אין סיכוי להשיג את 103. זו פשוט שערורייה".

בהכנת הידיעה השתתפו מתן חצרוני, עמליה דואק וגלובס