מחאת הטבת המס, ארכיון (צילום: עמית ולדמן, חדשות 2)
מחאת הטבת המס, ארכיון | צילום: עמית ולדמן, חדשות 2

מחאת הטבות המס לא דועכת: ברקע הדיונים לקראת גיבוש תקציב המדינה הסופי, מטה המאבק של הרשויות שנפגעו מההחלטה שלא להעניק בשלב זה הטבות מס נוספות החליט על שביתת מחאה שתיערך היום (שני) ב-218 רשויות ברחבי הארץ, ובראשן העיר צפת. ההחלטה על הצעד הדרמטי התקבלה ביום שישי, כאשר ראשי הרשויות מהצפון ומהדרום נפגשו והסכימו כי יש להפעיל לחץ על חברי הכנסת כדי שאלו ישנו את ההחלטה. במקביל להשבתה יעלו היום ראשי הרשויות למשכן הכנסת בירושלים בתקווה לשנות את ההחלטות שהתקבלו בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת השביתה לא תהיה קבלת קהל ברשויות המקומיות השובתות ובחלק מהן גם לא תיאסף האשפה. עם זאת, מערכות החינוך יפעלו בשלב זה כסדרן. מדובר ברשויות שתושביהן היו אמורים ליהנות מהטבות מס מתוקף המתווה החדש, אך המתווה כולו הוקפא בעקבות רקע מחאת הרשויות המקומיות שהיקף הטבות המס שלהן היה אמור להצטמצם. "מדובר בצעד ראשון משורה של צעדים שיחריפו בהמשך!", הצהירו במטה המאבק. היעד מבחינתם הוא אישור המתווה שגיבש יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, עוד  לפני אישור תקציב המדינה לשנת 2015.

את המחאה מוביל ראש עיריית צפת, אילן שוחט. "דרישת הרשויות המקומיות מכל הארץ היא ליישם מיידית את המתווה החדש להטבות המס. אנחנו מחכים למתווה כזה כבר עשר שנים, ולא נהיה מוכנים לדחייה נוספת בקידומו", הצהיר אתמול שוחט, "לא נהסס להגביר את המחאה ולהסלים את מהלכינו בימים הקרובים בהתאם לצורך".

מפת המועצות המשתתפות במחאה
מפת המועצות המשתתפות במחאה | צילום:

בג"ץ ידון בהקפאת ההטבות?

עדי אלדר, ראש העיר כרמיאל, הוסיף: "אנחנו דורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו ומשר האוצר משה כחלון - צדק לפריפריה עכשיו! אם הממשלה רוצה שהפריפריה תשרוד, זה הזמן שהממשלה תכיר בצורך האמיתי של תושבי הפריפריה בהטבות המס ותבטל את הקפאת התכנית, כבר היום".

במקביל, רשויות שהיו אמורות להיכלל במתווה החדש בוחנות אפשרות לפנות לבג"ץ בבקשה שיורה לממשלה ליישם אותו כבר במסגרת תקציב המדינה הקרוב - ולא לאפשר לה ארכה של שלושה חודשים לבחינה נוספת של הסוגיה. עם גיבוש המתווה בידי ח"כ גפני, התרעמו ראשי הרשויות המקומיות בגליל המערבי על הקיצוץ הצפוי בהיקף ההטבות שיקבלו תושבי עריהם, השביתו את הרשויות והפגינו מול משכן הכנסת.

"המחאה של ראשי הערים בעכו, במעלות-תרשיחא ובנהריה באה בעקבות החלטה שתוביל לקיצוץ של 2% או 3% מהטבות המס של תושביהן, אך כאן יש כ-100 רשויות שמחכות כבר שנים ארוכות להטבות כאלה ואחרות - ולא מקבלות אותן. נפעל כדי שהממשלה הזאת לא תברח מאחריותה ותקבל החלטה על החלה מיידית של המתווה. לא נהיה מוכנים עוד לגרירת רגליים מצד הממשלה", הסביר שוחט.

גם החקלאים יעלו לירושלים (צילום: דביר וולצר, חדשות 2)
גם החקלאים יעלו לירושלים | צילום: דביר וולצר, חדשות 2

"שר האוצר לא מבין את צרכי החקלאות"

היום יפגינו גם מאות חקלאים מכל רחבי הארץ מול משכן הכנסת בירושלים, במחאה על מה שהם מכנים "הרס החקלאות בישראל". את ההפגנה יוזמת התאחדות החקלאים והאיכרים בראשות דובי אמיתי, ובמסגרתה תיכנס לבירה שיירה של 100 טרקטורים בקירוב, נהוגים בידי חקלאים מכל הארץ. ההפגנה תיערך בגן הוורדים והמפגינים ימחו, בין השאר, על פערי התיווך של הרשתות הקמעונאיות ועל שורה של גזרות כלכליות ובהן צמצום התמיכה הממשלתית בקרן לנזקי טבע לחקלאים (קנ"ט) וההעלאה הצפויה של מחיר המים לחקלאות.

הפגנת החקלאים תוכננה כבר לפני כמה שבועות, אך לבקשת מחוז ירושלים של המשטרה נדחתה - בעקבות גל הטרור בבירה וברחבי הארץ. בהתאחדות האיכרים והחקלאים אמרו כי "תקציב המדינה והגזרות הכלכליות לא נדחים או נעלמים בשל המצב הביטחוני, והממשלה ממשיכה בהליכים לאישור תקציב המדינה ואתו שלל הגזרות על ענפי החקלאות השונים". כמו כן תקפו את שר האוצר משה כחלון, ואמרו: "הוא לא באמת מבין את צרכינו, כי אם את הצרכים הפיסקליים, החברתיים והפוליטיים בלבד. ההוכחה לכך היא ששר האוצר יכול לבטל במחי יד את נקודות הזיכוי לעובדים הזרים שמועסקים בחקלאות, אך לא עושה כן".

בהתאחדות האיכרים והחקלאים מבקרים את משרדי הממשלה גם על ההחלטה לייבא עגבניות לישראל מטורקיה, כדי להתמודד עם המחסור הקיים בארץ, ואמרו: "ממשלת ישראל נותנת רשת ביטחון לענף החקלאות של ארדואן, במקום לחקלאים שנמצאים בגבולות, בעומק השטח, בחום ובקור, במלחמה ומתחת למטחי טילים".