זו לא תהיה הגזמה לומר שאחרי 67 ימים של שביתת רעב - מוחמד עלאן, האסיר הפלסטיני המפורסם ביותר בחודשים האחרונים, ראה את המוות מקרוב. אמש (רביעי), לאחר שהשתחרר, הוא התקבל בשטחים כגיבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא פחדתי למות", אמר היום עלאן, אותו פגשנו בביתו סמוך לשכם, כשמסביב תלויים דגלי חמאס וג'יהאד אסלאמי. זה האיש ששחרורו, כך אמרה המדינה, עלול לסכן את ביטחון האזור והציבור.

"איבדתי את חוש הראייה ואת חוש השמיעה בזמן שביתת הרעב, והיה סיכוי סביר שמאור עיני לא ישוב", סיפר. "העדפתי למות, מכיוון שהמוות היה חלופה לחיי כניעה והשפלה".

בעבר ריצה עלאן שלוש שנים בכלא לאחר שהורשע בניסיון לגייס מחבל מתאבד. אבל מה שהפך אותו לסמל בשטחים הוא שביתת הרעב שבה נקט לאחר שנעצר מעצר מנהלי - ללא משפט. ההסתדרות הרפואית התנגדה להזנתו בכפיה. כשמצבו הידרדר קבע בג"ץ שמעצרו מוצדק - אך הורה להקפיא את המעצר המנהלי.

"אל אקצה הוא קו אדום". עלאן (צילום: חדשות 2)
"אל אקצה הוא קו אדום". עלאן | צילום: חדשות 2

"אם הייתי פעיל בג'יהאד האסלאמי, זו עבירה לפי החוק הישראלי והיו יכולים להגיש נגדי כתב אישום, כך לא היו נזקקים למעצר המנהלי, למה הם לא עשו את זה?", הוא תוהה ומבטיח כי אם ייעצר באופן זה שוב, ישוב לשבות רעב.

עלאן הסביר גם מה לדעתו הסיבה למתיחות הביטחונית הנוכחית ולגל הפיגועים. "נראה שישראל אינה מבינה את מקומו של מסגד אל אקצה בלב הפלסטיני, בלב המוסלמי, בלב הערבי", הוא מדגיש. "אתה יכול להרוג את אבא שלי, את אחי, אבל מסגד אל אקצה הוא קו אדום. אתם עד כדי כך טיפשים שאתם פוגעים באל אקצה?"