כך זה נראה (צילום: מורגן גריידי)
כך זה נראה | צילום: מורגן גריידי

תקרה מתקלפת, קירות מתפרקים, אסלה שבורה. בתנאים המחפירים הללו מתגוררת חולת סרטן יחד עם בנה בן ה-17 בנתניה. אף אחד מגופי המדינה לא נרתם לעזור לה בשיפוצים - אלא שבשבוע שעבר, מתנדבים שהגיעו לדירתה נדהמו - והחליטו לסייע לה ולשפץ את הבית מן היסוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדליה (שם בדוי), גרושה ואם לילדים, התגלה סרטן נדיר באזור הכבד לפני כשנה וחצי - ומאז היא הפסיקה לעבוד עם קשישים. היא הוכרה כנכה, הכנסותיה קטנו משמעותית והיא חיה מקצבה של ביטוח לאומי.

"מתביישת במצב הבית" (צילום: מורגן גריידי)
"מתביישת במצב הבית" | צילום: מורגן גריידי
על השיפוץ: "מגשימים לי חלום" (צילום: מורגן גריידי)
על השיפוץ: "מגשימים לי חלום" | צילום: מורגן גריידי

בזכות חברה שלה, הגיעו בשבוע שעבר לביתה פעילים חברתיים שהזדעזעו - והחליטו לעשות מעשה: לגייס בפייסבוק אנשים טובים ולחולל מהפך של ממש בביתה.

"אני גרה בבית הרוס", היא מספרת לחדשות 2 Online. "כל פעם שאני פונה לרווחה אומרים לי שאין תקציב, אבל שהיה אפשרי הייתי מקבלת תלושים. קונים רק מה שצריך וחומרי ניקוי ונגמר הסיפור, זה לא מספיק לשיפוץ. אני אמרתי לבן שלי לא להביא חברים בגלל הקירות והאסלה. אני מתביישת. גם לילדים שלי אין יכולת כלכלית".

עלות השיפוץ: 100 אלף שקלים (צילום: מורגן גריידי)
עלות השיפוץ: 100 אלף שקלים | צילום: מורגן גריידי

היא עצמה מתקשה ללכת וסובלת מכאבים, ומדי שבוע נוסעת להקרנות בבית החולים מאיר בכפר סבא. היא מרגישה שלאף אחד לא אכפת, ולכן הופתעה כש"המלאכים", כך היא מכנה אותם, הגיעו בשבוע שעבר לביתה, והחלו בשיפוצים. מדובר במורגן גריידי מקבוצת הפייסבוק "תרומות ומעשים טובים" וירון ארד מעמותת "תנופה", שגייסו עוד מתנדבים.

"מגשימים לי חלום"

"אני לא יודעת איך אני חיה ככה, לא הייתה לי אפשרות לשפץ פה ולא היה מי שיעזור לי", היא מוסיפה. "הכל פה שבור והרוס, אבל אני חיה כאן כי אין לי מה לעשות". 

המתנדבת גריידי בכלל מתגוררת בצרפת, אך מפעילה משם יחד עם עוד מתנדבים,את עמוד הפייסבוק הפופולרי. כעת היא נמצאת בארץ והחליטה על השיפוץ: "מישהי קראה לנו כי ראתה את הבן שלה מחטט בזבל. חשבנו להביא להם רק בגדים וסל מזון, אבל כשהגענו הבנו שזה ממש לא הסיפור", היא מספרת.

העירייה: "פועלים באינטנסיביות למענה" (צילום: מורגן גריידי)
העירייה: "פועלים באינטנסיביות למענה" | צילום: מורגן גריידי

באמצעות הפייסבוק היא גייסה אנשים טובים, וביניהם אנשי עמותת "תנופה". השיפוץ, שמוערך על ידה בכ-100 אלף שקלים, נמצא בעיצומו. בין היתר מדובר על החלפת אינסטלציה, רצפה, שירותים ומקלחת ורכישת ריהוט.

עד שיושלם השיפוץ, דליה מתגוררת אצל בנה. "הם מגשימים לי את החלום", אומרת דליה בהתרגשות, ומקווה שבקרוב תוכל לשוב לבית משופץ וראוי למגורים.

השיפוצים החלו (צילום: מורגן גריידי)
השיפוצים החלו | צילום: מורגן גריידי

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "אגף הרווחה העירוני פועל באופן אינטנסיבי לטובת הפונה הן על ידי סיוע תקציבי ועל ידי טיפול וליווי מקצועי. העירייה מסייעת ומתקצבת את הנושא בהתאם לנהלים".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "הגברת ממצה את כל זכויותיה בביטוח הלאומי, משולמת לה קצבת נכות מלאה וקצבה לשירותים מיוחדים בשיעור של 50%, בסה"כ 5,052 שקלים מדי חודש".

לסיוע ניתן לפנות למייל של מורגן או לעמוד הפייסבוק הפרטי שלה

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.co.il

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני