היקב נמצא בשטחים? היין מוחרם: רק בחודש שעבר החליטו בעלי הכולבו הנודע "קה-דה-ווה" בברלין להסיר את היינות המיוצרים בישראל מהמדפים. רבים האשימו אותם באנטישמיות, קראו להחרימם - והם חזרו בהם, אלא שנראה שגם אצלנו בישראל - מחרימים יינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ורד בן סעדון הקימה יחד עם בן זוגה ארז לפני 13 שנים את היקב "טורא" ברחלים שבשומרון. מאז הקמת היקב, היא ובן זוגה זכו בשלל פרסים בארץ ובחו"ל על היין שייצרו במקום - אלא שכאן בארץ, נתקלו בני הזוג ביחס מפלה רק בגלל שהיקב שלהם נמצא מעבר לקו הירוק.

בעלת היקב, ורד בן סעדון
בעלת היקב, ורד בן סעדון | צילום:מצוידת בקבלות המתאימות, פנתה ורד לעורכי "מדריך היין הישראלי החדש" שהוא למעשה התנ"ך של חובבי היין, שכולל סקירה של יותר מ-90 יינות ב-40 יקבים שונים. כששוחחה עם אחד מעורכי המדריך, נאמר לה שהיינות שלה לא יופיעו בו - מסיבות פוליטיות:

אחד מעורכי הספר: "תראי, צר לי לבשר לך, אבל המדיניות שלנו לא השתנתה מהשנה שעברה"
ורד, בעלת היקב: "שזה בעצם אומר שבגלל שאנחנו, כאילו, מהאזור (יהודה ושומרון) הזה, אז זה לא יילך?"
אחד מעורכי הספר: "כן"
ורד, בעלת היקב: "אגב, רמת הגולן כן בפנים?"
אחד מעורכי הספר: "רמת הגולן כן בפנים"
ורד, בעלת היקב: "זאת אומרת שרק יהודה ושומרון לא?"
אחד מעורכי הספר: "כן"

ולא רק ורד נדחתה - גם בעל יקב נוסף בשטחי יהודה ושומרון ששוחח עם אחד מעורכי הספר נתקל ביחס דומה.

אחד מעורכי הספר: "איפה היקב?"
בעל יקב: "בעפרה"
אחד מעורכי הספר: "לצערי אנחנו לא טועמים מיקבים מעבר לקו הירוק"

התנ"ך של היין בישראל - בלי יין מהשטחים
התנ"ך של היין בישראל - בלי יין מהשטחים | צילום:

תעשיית היין ביהודה ושומרון פורחת ומונה יקבים רבים. האזור נחשב אידיאלי לגידול ענבים, ובעלי יקבים באזור אף זכו בפרסים יוקרתיים בתחרויות בינלאומיות. יועץ היין גל זוהר ויאיר גת, מבקר היין של "ישראל היום" הם עורכי הספר, שנחשבים למומחים בתחום היין. הם אמנם לא מכניסים יינות מעבר לקו הירוק למדריך שלהם, אך גם הם לא מטילים ספק באיכות היין.

אחד מעורכי הספר: "אלה יינות מצוינים וזה אזור נפלא ואתם עושים אחלה עבודה והכל, אבל את יודעת, עם כל המסביב - אז זה שם אותנו במצב הבעייתי הזה"
ורד, בעלת היקב: "הבנתי. ואין שום סיכוי שאם נעשה פגישה זה ישתנה או משהו כזה?"
אחד מעורכי הספר: "קשה לי להאמין"
ורד, בעלת היקב: "ואני ככה מתבאסת שבגלל שאנחנו כאילו מעבר לקו אז לפסול אותנו מלהיכנס לספר"

אחד מעורכי הספר, יאיר גת, מסר בשיחה עם חדשות 2 Online בתגובה: "מדובר בפרויקט אישי, שלא ממומן על ידי אף אחד וזכותנו המלאה לבחור מי ישתתף בו ומי לא ישתתף בו ובחרנו לא להכניס יינות מהשטחים. למה? כי אנחנו חושבים שזה לא נכון".