יום הולדת, חגיגה, בלונים, ילדים (צילום: חדשות 2)
מהו יום ההולדת הנפוץ בישראל? | צילום: חדשות 2

בעוד כשלושה שבועות נציין את בוא השנה האזרחית החדשה. חוץ מהנשיקה המסורתית, מופעי הזיקוקים והשקת כוסות השמפניה בחצות הלילה, אז יתחלף התאריך ל-1 בינואר - נראה שיהיה עליכם לחשוב גם על מתנה ליום ההולדת של כמה מקרוביכם או חבריכם, שחל באותו היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מנתוני המחלקה לחופש המידע במשרד הפנים עולה כי התאריך בשנה בו הכי הרבה ישראלים חוגגים יום הולדת הוא היום הראשון של השנה האזרחית החדשה: 1 בינואר. מהרישומים עולה כי למעלה מ-46 אלף ישראלים חוגגים יום הולדת במועד החגיגי הזה - מהם כ-21 אלף שנולדו בארץ ו-25 אלף שנולדו בחו"ל. 

אחת הסיבות לכך שמדובר בתאריך יום ההולדת הנפוץ ביותר היא ככל הנראה עקב כך שלא ידוע מה תאריך הלידה המדויק של עולים רבים שהגיעו לארץ - וברישומי משרד הפנים פשוט נכתב שנולדו ביום הראשון של השנה.

סיבה נוספת לפיה הכי הרבה ישראלים מתבגרים בשנה דווקא ביום הראשון של השנה, היא אולי עקב מאמץ של היולדות "לכוון" את לידת הילד או הילדה לתאריך העגול והמיוחד הזה - במידת האפשר, כמובן.

ארכיון (צילום: רויטרס)
חוגגים שנה חדשה - וגם יום הולדת | צילום: רויטרסומהו תאריך יום ההולדת השני הכי נפוץ בישראל? 2 בינואר - יום אחד אחרי המועד הכי נפוץ. בתאריך הזה חוגגים יום הולדת קרוב ל-27 אלף ישראלים - רובם הגדול ילידי הארץ. ייתכן שבמקרה הזה מעט "התפקשש" הרצון של האימהות היולדות ללדת את בניהם או בנותיהם בתאריך המיוחד שחל יום קודם לכן.

חדר יולדות (צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות)
הכי הרבה נולדו ביום ראשון | צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשותהשבוע הראשון של חודש ינואר הוא ככל הנראה העמוס ביותר בימי הולדת בארץ, כיוון שגם ב-5 בינואר, כך לפי הנתונים, נולדו ישראלים רבים. במועד יום ההולדת המדורג במקום השלישי נולדו כ-27 אלף ישראלים - גם במקרה זה, רובם ילידי הארץ.

הכי הרבה ימי הולדת בעולם המערבי - בסוף הקיץ ובסתיו

בדיקה של תאריך הלידה הנפוץ ביותר בחו"ל מעלה דווקא תוצאה הפוכה: בדיקה של ה"ניו יורק טיימס" העלתה כי הכי הרבה אמריקנים נולדו בחודשי הקיץ והסתיו - אוגוסט, ספטמבר ואוקטובר - כשהתאריך הנפוץ ביותר של ימי הולדת בארה"ב הוא 16 בספטמבר. רישומי תאריכי ימי ההולדת בארה"ב בין השנים 1936-2014 מעלים כי אמריקנים רבים נולדו גם בתאריכים 15 באוגוסט ו-15 בספטמבר.

החודשים הכי עמוסים בבתי החולים בישראל תואמים למגמה העולמית - אוגוסט, ספטמבר ואוקטובר הם החודשים העמוסים ביותר, בהם נולדים הכי הרבה תינוקות. ומהו היום בשבוע בו נולדים הכי הרבה תינוקות? מנתוני משרד הבריאות עולה כי מדובר ביום ראשון בשבוע.

אילוסטרציה (צילום: גיא צברי, חדשות)
כשהסתיו בפתח, הכי הרבה נולדים | צילום: גיא צברי, חדשותהתאריך שבו חוגגים הכי הרבה ימי הולדת בישראל, 1 בינואר, הוא המועד שבו יש דווקא הכי פחות לידות באמריקה. היום הראשון של השנה החדשה, יחד עם התאריך שמגיע פעם ב-4 שנים, 29 בפברואר, הם שני המועדים בהם הכי מעט אנשים חוגגים יום הולדת בארה"ב. להיוולד בחודש מאי גם נחשב לתופעה לא שכיחה במיוחד בארה"ב, כש-22 במאי הוא אחד התאריכים הכי פחות נפוצים לחגוג בהם יום הולדת מעבר לים.

בניו זילנד, הכי הרבה אזרחים נולדו ב-30 בספטמבר, כשימי ההולדת הכי נפוצים במדינה הם בין 19 בספטמבר ל-1 באוקטובר. יום חג המולד, 25 בדצמבר, הוא היום בו הכי פחות ניו-זילנדים חוגגים יום הולדת. תקופת החגים בכלל, נחשבת לפורה פחות מבחינת ימי הולדת, כשבין 24 ל-27 בדצמבר נולדו הכי פחות תינוקות בניו זילנד וגם ב-25 באפריל.

מתי הכי הרבה אנשים הולכים לעולמם?

מחקר שנערך בנושא באוניברסיטת "הארוורד" בניו יורק גילה כי רוב הלידות בעולם המערבי מתרחשות בסוף הקיץ ובחודשי הסתיו - ככל הנראה עקב פעילות מינית מוגברת שמתרחשת בתקופת חג המולד וערב השנה החדשה בסוף חודש דצמבר. הדבר מוביל ללידות 9 חודשים מאוחר יותר - בחודש ספטמבר.

עוד הצביעו חוקרים על ירידה באיכות הזרע שמתרחשת בחודשי הקיץ ועל הבדלים עונתיים בתפקוד בלוטת יותרת המוח, הנובעים משינויים בשעות האור. הבלוטה משפיעה באופן ישיר על הפרשת ההורמונים בגופנו.  

אילוסטרציה
הכי הרבה נפטרו בחודש פברואר | צילום:התאריך שהוא ככל הנראה העצוב ביותר בשנה הוא 5 בפברואר - מנתוני משרד הפנים עולה כי זהו היום שבו נפטרו הכי הרבה ישראלים. 4,973, ליתר דיוק. בעולם - תקופת החגים בסוף דצמבר ותחילת ינואר נחשבת גם לקטלנית ביותר: אנשים רבים שותים, וכתוצאה מכך מעורבים בתאונות דרכים קטלניות המובילות למקרי מוות רבים מהממוצע בשנה.