שישה מיליון שקלים: זהו הסכום שתרם ג'רי שוורץ, מיליארדר יהודי קנדי לטובת המוסד, תרומה שקודמה ישירות על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ידידו של שוורץ. אולם למרות שמיליארדרים מרחבי העולם נוהגים לתרום כספים למוסדות במדינה, במקרה הנוכחי מדובר בעניין לא שיגרתי. הפעם האחרונה בה נתרם כסף לארגון הייתה לפני כשנתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תרומה למוסד זקוקה לאישור מיוחד של שר בממשלה. לכן המשנה למזכיר הממשלה הוציא מכתב מיוחד לשרים, בו נכתב כי התרומה היא בעבור הקמת צוות אסטרטגי שיצביע על כיווני חדשנות. בנוסף נכתב בו פירוט אודות מר שוורץ, ועל כך שאין השפעה על התקציב. על המכתב חתום ראש הממשלה נתניהו.

חשוב לומר כי שוורץ הוא ידידו האישי של נתניהו ובבעלותו חברת אחזקות גדולה מאוד בקנדה ומספר חברות תעופה גדולות. לכן ניתן לומר כי ישנה בעייתיות, לפחות למראית עין, שגוף כמו המוסד מקבל תרומות ממנו.

"איך אתם הייתם מתייחסים לאדם שתרם לכם?"

היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה קבעה כי אין מניעה לאשר את התרומה. אבל אילו עוד בעיות עלולות לצוץ מתרומה של איש עסקים? "עכשיו יש לו דריסת רגל בתוך המוסד, המקום הרגיש ביותר", טוען תומר אביטל מהמיזם "100 ימים של שקיפות", שחשף ביחד עם "תכנית חיסכון" את הסיפור. "איך אתם הייתם מתייחסים לאדם שתרם לכם שישה מיליון שקלים?".

תגובת נציגו של ג'רי שוורץ בישראל, אביב בושינסקי: "מר שוורץ תורם עשרות מיליונים לישראל מדי שנה, וזאת מתוך ציונות ואהבה למדינה. הוא עושה את זה מבלי לבקש פרסום ושלא על מנת לקבל פרס. למר שוורץ אין שום מעורבות בתעשיות הביטחוניות בישראל ואינו מוכר לה דבר".

תגובת המוסד ומשרד ראש הממשלה טרם התקבלה.