"אבא שלנו דאג לעתיד המדינה, הוא קם בכל בוקר להיאבק למענה": אמש הלך לעולמו השר לשעבר והעיתונאי יוסי שריד - איש שעורר מחלוקות רבות בימי חייו, אך שתמיד נלחם על העקרונות בהם האמין. בנו של שריד, ישי, ספד לו היום (שבת) כשהוא כואב, אך גם גאה בדרכו של אביו. גם במערכת הפוליטית, מימין ומשמאל, הצדיעו לפוליטיקאי הוותיק. הלוויתו של שריד תיערך מחר, יום ראשון, בשעה 15:00 בבית העלמין שבקיבוץ גבעת השלושה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אבא שלנו, יוסי שריד, נפטר אתמול בלילה ממחלת לב שהוא סבל ממנה הרבה שנים. הוא היה אדם שקם כל בוקר כדי להילחם על הדברים שנראו בעיניו צודקים וחשובים. קודם כל להילחם על דמותה של המדינה הזו ולמען אזרחיה מכל הסוגים", ספד לו בנו ישי. "הוא לא חיפש לעצמו חלילה טובות הנאה או כיבודים אלא אך ורק את הדבר הזה. לקום כל בוקר להילחם מחדש וללא פחד. הוא היה אוהב גדול של המדינה של העם וגם לוחם של זכויות אדם".

בנו של שריד, היום (צילום: חדשות 2)
בנו של שריד, היום | צילום: חדשות 2

"אבא שלי הצליף וביקר בחריפות את מה שקורה במדינה. זה היה מתוך פצעים של אוהב. זה היה מתוך אהבה נכזבת ומתוך דאגה עמוקה למדינה שלנו ולעתידה. בכלל זה גם לעתיד שלנו ושל משפחתו", הוסיף שריד הבן. "כולנו פה אזרחים אוהבי המדינה. הוא חשב שהכיוון הוא כיוון רע והוא לא הפסיק להילחם. ואולי זה המסר שצריך לקבל מחייו. שתמיד צריך להמשיך להיאבק למען הכיוון הנכון והצודק של מדינת ישראל".

צפו בסיפורים המעניינים של 2.12 לאורך השנים (צילום: פלאש 90, חדשות)
"אבא העביר ביקורת מתוך אהבה" | צילום: פלאש 90, חדשות

בנו סיפר על היום האחרון בחייו של אביו, ואיך מותו הפתיע את כל בני המשפחה: "הוא לא היה חולה בימים האחרונים. אתמול היה לו יום טוב. הוא הלך בצהריים לשחק שש-בש בים כפי שהיה עושה כל יום שישי. הוא חזר בצהריים והכין חמין לשבת כפי שעשה כל יום שישי. בערב הוא התיישב לראות חדשות עם אמא שלי ואז הוא אמר לה שהוא לא מרגיש טוב. חלפו שניות ספורות עד שהוא איבד את ההכרה. מד"א עשו ככל יכולתם ולמרבה הצער זה לא הצליח".

נתניהו: "קול ייחודי בפוליטיקה הישראלית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את תנחומיו על לכתו של שריד כשאמר: ״יוסי שריד היה בעל קול ייחודי בפוליטיקה הישראלית, איש דעתן וחריף. אף שחלקנו בנושאים רבים הערכתי את נאמנותו לדרכו, את השכלתו הרחבה ואת העברית המוקפדת שבפיו ובעטו. הוא ייזכר גם בזכות היותו פרלמנטר בולט, חבר ותיק בוועדת החוץ והביטחון ושר חינוך שביקש לקדם את מערכת החינוך בישראל״.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר: "יוסי שריד היה אחד מגדולי הפרלמנטאריים והפוליטיקאים של מדינת ישראל. שריד היה יריב קשה, מאתגר ונאמן לדעותיו. גם כאשר ביקורתו הייתה נוקבת וקשה, תמיד התייחסו אליו יריביו ברצינות רבה ובכובד ראש, גם כשהתנגדו לתוכן דבריו נחרצות. אנחנו, ישראלים באשר הם, חיינו לזכות מפעילותו הענפה למען המדינה, כשר חינוך שהורה דרך, כחבר כנסת מתוך העם ולמענו, וכאדם מיוחד שקולו הצלול, החריף והנוקב יחסר מאוד בנופנו".

"זו פצצה שנפלה על הראש שלי, של המשפחה. אנחנו נולדנו באותו יום, בהפרש של חצי שעה, באותו בית חולים, ומאז אנחנו יחד", ספד לו חברו דן שילון, שהגיע לנחם את בני המשפחה.

"אני באתי לעודד ובצורה מסוימת יצאתי מעודד ממשפחה מדהימה, אבל זה לא חדש לי. חשבתי בדרך הנה, אם אני צריך להגיד ולסכם מה הדבר שהכי הרשים אותי אצל יוסי, זה לא השקפת עולמו המדינית המאוד ברורה ונחרצת, זה גם לא דעתו החברתית, אלא ניקיון הכפיים שלו. לא הכרתי אף פוליטיקאי במדינת ישראל כה נקי כפיים כמו יוסי שריד".

"אני עבדתי בטלוויזיה, והוא הפוליטיקאי היחיד שנכנס לביתי ולא יכולתי להגיד לו שהכלל שלי שלא נכנסים אליי פוליטיקאים הביתה לא חל עליו. הוא מעולם לא פנה אליי, מעולם לא ביקש כלום".

השיחה האחרונה של שילון עם שריד הייתה רק אתמול אחר הצהריים, שעות לפני שאיבד את הכרתו ומת: "הוא צלצל אליי ולא יכולתי לענות. חזרתי אליו והוא אמר שהוא מאוד עסוק. אז דורית אשתו אמרה לי שהוא שיחק שש בש. אני לא מעכל האמת. יותר מדי כדי להכיל את זה. אין עוד יוסי ואני לא חושב שבמציאות שאנחנו חיים בה יכול להיות יוסי חדש. די, זה נגמר".

"דיברנו על העתיד, אבל כבר אין יוסי"

לבית משפחת שריד הגיעה גם ח"כ לשעבר יעל דיין, שבתה רחל נשואה לבנו של שריד, ישי: "הנכדים המשותפים ושני הבנים של יוסי ודורית היו אצלי אתמול בארוחת ערב. הם קיבלו טלפון מדורית שיבואו מיד. אחד מהבנים רופא והבת שלי רופאה, אז הם הוזעקו מיד. אני יודעת שהיה ניסיון החייאה ארוך מאוד שלא צלח. זה מוזר שצריך להספיד בן אדם על זה שלא היה מושחת. כנראה שאין הרבה כאלה. היה ליוסי שכל מבריק, שתמיד היה מתעתע קצת".

כסב וסבתא משותפים לאותם נכדים, אמרה דיין כי תמיד התחרו מי טוב יותר: "בעיניי בועז, הנכד הקטן, נחשבנו לגרועים במשחקי מחשב. יוסי זכה לאהבה גדולה מכל הדורות ואין לי ספק שהוא לא רק אבידה, ושיצטערו שהוא לא ייקח חלק יותר נכבד בחייהם כי הייתה בו נתינה אינסופית".

שריד בימיו כשר. ארכיון (צילום: רויטרס)
שריד בעת ששימש שר החינוך. ארכיון | צילום: רויטרס

ח"כ לשעבר ממרצ, רן כהן, הגיע אף הוא לבית המשפחה וניחם את אלמנתו דורית והילדים: "זה עצב גדול ואובדן שמורגש בכל פינה בבית. יוסי בעיניי, בכל שנותיי בפוליטיקה, הוא הכי חכם, הכי שנון וגם הכי אידיאליסט עד כדי כך שלעיתים קרובות מאוד חרף את נפשו ממש עד כדי סיכון חייו. הוא בהחלט היה דבק באמונתו שהייתה ברמת עירוב של אהבה עצומה לארץ הזו, לציבור".

הוא הכיר בכך שהדבר היחיד שיש לעשות למעננו זה להגיע לשלום, לצדק חברתי ולמשטר דמוקרטי ועל זה הוא חרף את נפשו ונתן את חייו", הוסיף כהן. "הוא היה איש מרתק. כשיוסי היה נואם המזנון של הכנסת היה מתרוקן כי כולם היו הולכים לשמוע אותו".

הח"כ לשעבר סיפר כי שוחח עם שריד לפני יומיים: "הוא התקשר אליי ביוזמתו כי התקשר אליו סטודנט שעשה עבודת חקר על השמאל והוא תהה אם דיבר גם איתי. דיברנו על המצב העגום לדעתנו ודיברנו אפילו על העתיד. אמרנו שאולי אכתוב ספר על העתיד והוא אמר שיעזור לי ועכשיו אין יוסי, ואין מי שיעזור לי ואין לו תחליף".

"יוסי הפך את המדינה שלנו לטובה יותר" 

"יוסי היה גדול אוהבי ישראל וגדול אוהבי הישראלים. הוביל את מחנה השלום הישראלי כמגדלור של מוסר ואחריות והשמיע תמיד בעברית החד-פעמית שלו קול צלול, עקבי וחסר פחד", נמסר בהודעת אבל של מפלגת מרצ, בראשה עמד בעבר שריד.

"את אהבתו הגדולה למקום הזה תרגם לשנות עשייה ענפות, בין היתר כשר חינוך חברתי ואמיץ, שהיטיב עם הפריפריה והמגזר הערבי וחיזק את לימודי האזרחות וכשר לאיכות הסביבה אשר הזניק את הנושא לסדר היום הציבורי והפוליטי".

"ייצג את המדינה באישיותו" (צילום: רויטרס)
"ייצג את המדינה באישיותו" | צילום: רויטרס

"הוא ייצג באישיותו ובעשייתו את דמותה הטובה ביותר של מדינת ישראל: מחנכת, דמוקרטית, חילונית, פלורליסטית, שוחרת שלום, שוויון ואהבה והפך את המדינה שלנו לטובה יותר בכל תפקיד שמילא, ואנו מתחייבים שנמשיך לפעול בדרכו ועל פי ערכיו ביתר שאת".