ערב שני ללא חשמל: 24 אלף משקי בית עדיין מנותקים מהזרם לאחר הנזקים שנגרמו מהסערה שאירעה אתמול (ראשון) בבוקר. ראשי עיריות רעננה וכפר סבא שלחו הערב מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הם קוראים לו להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת "המחדל הכבד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"למרות אלפי פניות של תושבים, עד כה טרם תוקנו רבות מהתקלות וטרם חזרה שגרת החיים לבתיהם של אלפי תושבים ורק בנס טרם התבשרנו על אובדן חיי אדם", כתבו זאב בילסקי ויהודה בן חמו. "בשעות הארוכות האלה אנו תמהים איפה משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ולמה לא נשמע קולו של השר הממונה. למה שוב ושוב אזרחי ישראל הם המשלמים את המחיר הכבד על אוזלת יד זו?".

"לא ייתכן שבמצב של מזג אוויר קיצוני הופכת ישראל למדינת עולם שלישי", הוסיפו. "אזרחיה מנותקים עשרות שעות מחשמל, נגרמים להם נזקים חומריים ורגשיים כבדים והאמון במדינה ובמוסדותיה הולך ומתמוסס. חברת החשמל אינה ערוכה והממשלה עומדת מנגד ללא אומר ובעיקר ללא מעשה".

שוב נראה הפסקות חשמל ממושכות? (צילום: חברת החשמל)
צילום: חברת החשמל

בחברת החשמל אמנם הצליחו לצמצם את מספר משקי הבית המנותקים, אבל מבחינת פריסת היישובים שבהם לא חודש הזרם כמעט לא חל שינוי. נכון לעכשיו, נרשמות תקלות ביישובים הבאים: כפר סבא, רעננה, רמת השרון, נתניה, הרצליה ובחלק מיישובי השרון: כפר אליהו, קדימה-צורן, בני ציון, גן חיים, ירחיב, נווה ירק, צופית, צור יצחק, צור נתן וניר אליהו.

"בשעה זו אנו מחזקים את ידם של עובדי החברה העובדים סביב השעון להחזרת אספקת החשמל ללקוחות החברה", נמסר מהנהלת חברת החשמל. כמו כן ציינו בחברה שכ-300 קווי מתח גבוה נפגעו ואלפי חוטי חשמל נקרעו. צוותי תגבור ממחוזות ירושלים וחיפה הגיעו לשטח כדי לסייע בתיקון המפגעים בהקדם האפשרי.

אילוסטרציה (צילום: ועד עובדי חברת חשמל, חדשות)
"העובדים יודעים לתפקד בשעת חירום". היום | צילום: ועד עובדי חברת חשמל, חדשות

סכסוך עובדים וחילופי האשמות

אתמול פנתה הנהלת החברה לבית הדין לעבודה בדרישה לחייב את העובדים לפעול במתכונת חירום, זאת משום שוועד העובדים נמצא בימים אלו בסכסוך עבודה. בחברה התריעו על מחסור צפוי בעובדים בשעות הערב והלילה.

במהלך הדיון הסבירו נציגי ההנהלה כי ארגון העובדים מונע הפעלת במות הרמה ומנופים המופעלים על ידי חברות חיצוניות "באופן המקשה מאוד ומעכב את תיקון התקלות בעיקר במחוז מרכז ומחוז דן של החברה". עוד טענו שם כי "נמנעת העתקה של יום עבודתם של עובדים נדרשים לשעות אחר הצהריים, הערב והלילה, ובכך נמנעת העסקתם בשעות נוספות".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד, נזפה פומבית בהתנהלות חברת החשמל במהלך סיור במוקד מחוז ירושלים. "על אף המאמצים אלפי בתי אב עדיין מצויים ללא חשמל", טענה, "החורף לא נופל עלינו בהפתעה. הדוח של מבקר המדינה דיבר על הפקת הלקחים מ- 2013, ובכל זאת הגענו למצב הנוכחי, על כן יש צורך ביותר מהשתדלות. השינוי הנדרש הוא מערכתי. זה בלתי סביר שהנהלת חברת החשמל הייתה צריכה לחכות עד עכשיו כדי לטפל בבעיות בשיאן".

לוקחים את השאלטר לידיים (צילום: פלאש 90)
ארכיון | צילום: פלאש 90

"יש עובדים שלא ישנו בלילה והמשיכו לעבוד"

בתוך כך, נערך היום דיון בוועדת הרפורמות של הכנסת, שם דרש יו"ר הוועדה, ח"כ אלי כהן, לדעת מה עושה חברת החשמל על מנת למנוע את עיצומי העובדים במהלך משבר.

"העובדים יודעים לתפקד בשעת חירום", השיב לו יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל. "אי אפשר יהיה להוציא ממני טענה - העובדים הם עובדים מסורים. הם סיכנו את חייהם. אתמול לפרק זמן מסוים יצא התסכול, אבל זה לא משפיע על חיבור. אנחנו ב-24 שעות מחברים רשת שבכל מקום אחר לוקח בין שבוע לשבועיים".

עם זאת, רון-טל הדגיש: "יש לי טענה, אני חושב שהעובדים לא היו צריכים לנקוט בשום עיצומים, אבל אני חושב שגם מיקו מבין את זה". יו"ר ועד העובדים דוד (מיקו) צרפתי, אמר במהלך הדיון כי "חברת החשמל קורסת".

"ברגע שיש מצב חירום אנחנו שמים הכל בצד"

מוקדם יותר הבוקר הבהיר צרפתי כי העובדים פועלים במלוא המרץ וכי הם אינם מנצלים את הסופה שאירעה אתמול כדי לקדם את התנגדותם לרפורמה. "אף פעם לא היינו לא בעבודה מלאה", הוא אמר בשיחה עם חדשות 2 Online.

"הטענות שאמרו לעובדים לעבוד פחות זה שטויות", הוסיף צרפתי. "אנחנו בסכסוך עבודה ובשגרה יש לנו המון השגות על כל מיני דברים, אבל ברגע שיש מצב חירום אנחנו שמים הכל בצד".

"לא עשינו שביתה והבהרנו גם בבית הדין שאין שביתה", הוסיף צרפתי הבוקר. "אנחנו לא מנצלים את המצב אלא מתריעים. גם אחרי הסופה בירושלים התרעתי על המצב שיש היום, וגם עוד יומיים ישכחו הכל והמצב העגום יימשך. אבל אני מזמין אתכם ללכת לראות את העובדים בשטח".