אילוסטרציה
אילוסטרציה. למצולמות אין כל קשר לכתבה | צילום: רויטרס

טרגדיה במרכז הארץ: נערה בת 13 שמה היום (שלישי) קץ לחייה לאחר שבשל מצבה הכלכלי של משפחתה, לא יכולה הייתה להצטרף לחבריה ולצאת לטיול השנתי של בית הספר. "זו לא פעם ראשונה שהיא לא יצאה לטיול בגלל בעיות כלכליות", מספרת אמה של אחת מחברותיה של הנערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר הגיעה הנערה עם אביה לבית הספר רק כדי לגלות שבית ספר ריק מתלמידים לאחר שכולם יצאו לטיול השנתי. הנערה והאב חזרו לביתם ולאחר מספר שעות, מצא האב את בתו לאחר שזו תלתה את עצמה. האב הזעיק את כוחות מד"א שנאלצו לקבוע את מותה במקום.

"הבת שלי סיפרה לי שהיא התביישה לספר להורים שלה על הטיול כי היא ידעה שאין להם כסף לשלם עליו", מוסיפה אמה של החברה. "לא מדובר רק בטיול שנתי, גם כשהיה מדובר בפעילות חינוכית מחוץ לכותלי בית הספר, היא הייתה עובדת על ההורים ועל בית הספר. היא הייתה מתארגנת כאילו היא יוצאת לפעילות אך במקום, הייתה הולכת לחברות משכבה בוגרת יותר. זו רשעות, אטימות ונבזות של כל בית הספר. הם ידעו על המצוקה הכלכלית שלה, אף אחד לא נקף אצבע על מנת למצוא לה פתרון".

בבית הספר הבהירו: "התשלום עבור הטיול הוסדר"

בהנהלת בית הספר אמרו כי משפחת הנערה שילמה עבור הטיול השנתי שאליו הייתה אמורה לצאת, "כך שהטענה שהיא לא שילמה ובית הספר לא איפשר לה לצאת בשל כך אינה נכונה. בית הספר שלנו מעולם לא מנע מתלמיד לצאת לפעילות כלשהי עקב אי הסדרת תשלומים".

גם במשרד החינוך הדגישו הבוקר כי מותה של הנערה לחלוטין אינו קשור לנושא התשלום. "התשלום עבור הטיול הוסדר על ידי משפחתה זמן רב לפני מועד הטיול, והיה לה את כל הציוד הנדרש כדי לצאת לטיול עם בני כיתתה", אמרו. בעירייה אמרו כי מדובר במשפחה מתפקדת

בכירה במשרד החינוך שמכירה את המקרה אמרה בראיון לחדשות 2 Online כי מהמידע שהגיע אליה, בית הספר היה דווקא קשוב למצוקת הילדה. "אני יודעת שהמחנכת שלה דיברה איתה ואפילו השיגה לה ציוד שהיה דרוש לה בשביל לצאת לטיול. יחד עם זאת, זהו מקרה קשה מאוד".

"תמיד אפשר לפנות לעזרה"

"לצערנו הרב ילדים בגילאים האלה מרגישים שזהו סוף העולם ובמקום לשתף את המבוגרים, הם מחליטים לעשות מעשה קיצוני", מוסיפה הבכירה. "אני מבקשת לנצל את ההזדמנות כדי לפנות להורים ולילדים כאחד ולהגיד להם שתמיד אפשר לפנות באופן אנונימי לעזרה, יש לנו את כלים לטפל בזה. ניתן להתקשר לער"ן במספר 1201 או באינטרנט רק להקליד 'סהר'".

גורם בכיר נוסף שמכיר את פרטי המקרה סיפר כי המשפחה הייתה מוכרת לגורמי הרווחה ומטופלת על ידם. הוא הוסיף כי מהידוע לו, בבית הספר המתינו לילדה הבוקר במשך שעתיים וניסו להתקשר להוריה אך משלא הייתה תשובה, נאלצו לבסוף לצאת בלעדיה. כשנשאל מדוע לא נשלח איש לביתה של הילדה בכדי לחפש אותה, ענה כי אין הוא יודע.

מנגד, הורי החברות של הנערה מספרים סיפור אחר. הם טוענים שאם בית הספר היה באמת עושה הכל כדי להוציא אותה לטיול, היא הייתה בחיים היום. "הבת שלי סיפרה לי כמה הטיול היה חשוב לה, כמה היא חיכתה והתכוננה", מספרת בבכי אמה של חברה נוספת. "יש פה אחריות כוללת של כל בית הספר ושל משרד החינוך. משרד החינוך מנסה לצאת נקי ומעביר את האחריות לילדה, במקרה הזה זה לא נכון".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מדובר במקרה קשה מאוד. הודענו לתלמידים במהלך הטיול השנתי בצורה הרגישה ביותר על אובדנה של הילדה. נפתחה בדיקה ללמוד את נסיבות האירוע".