השרה לבני, ארכיון (צילום: AP)
השרה לבני, ארכיון | צילום: AP

ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני הודיע כי בכוונתו למנוע העסקת פועלים ערבים שעובדים בבניית ממ"דים בגני ילדים, וכעת מנסה שרת המשפטים ציפי לבני למנוע את המהלך במישור המשפטי. במכתב ששיגרה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין היא קוראת לחקור את קריאתו של ראש העיר. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב גם הוא לסערה ואמר כי "אין מקום לאפליה נגד ערביי ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מכתבות בתקשורת עולה כי ראש עיריית אשקלון הורה לחברת בנייה הבונה מוסדות ציבור בעיר להימנע מלהעסיק עובדים מהמגזר הערבי", כתבה לבני בפנייתה ליועמ"ש. "בהנחה שאכן זו ההוראה ומדובר בערבים אזרחי ישראל, מדובר בהוראה שחותרת תחת עקרונות יסוד של שוויון ומניעת אפליה, ועומדת בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה".

פניית לבני ליועמ"ש (צילום: חדשות 2)
פניית לבני ליועמ"ש | צילום: חדשות 2

שרת המשפטים הוסיפה כי מדובר בדרישה לאפליה קבוצתית שלא על רקע חוות דעת ביטחונית כללית או ספציפית. "אפליית עובדים או דורשי עבודה על רקע לאום או דת היא אסורה ויש לטפל בכך במלוא חומרת הדין", כתבה.

היועמ"ש דאז וינשטיין (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
יבדוק את התנהלות העירייה, וינשטיין | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה נתניהו ניסה אף הוא להנמיך את גובה הלהבות כשאמר הבוקר כי "אל לנו להכליל ציבור שלם בשל מיעוט קטן אלים ומתלהם. רובם המכריע של אזרחי ישראל הערבים הם שומרי חוק, ומי שמפר את החוק - אנו פועלים נגדו בנחישות ותקיפות".

יצא בזעם, נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
אין מקום לאפליה, נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

שר האוצר יאיר לפיד אמר בתגובה למהלך כי "הקריאות היום לא להעסיק ערבים במדינת ישראל זה גזענות. רוב מוחלט של ערביי ישראל חיים איתנו בדו קיום ואנחנו לא צריכים להעליב אותם ולנהוג באופן כזה. זה בלתי מקובל, זה בלתי נסבל וזה לא יהיה".

שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס גם הוא לנושא ואמר כי "אנחנו עוברים תקופה לא קלה, אבל צריך לדעת ש-99.9 אחוזים מערביי ישראל נאמנים למדינת ישראל. יש מיעוט קטן מאד שפועל נגד. לכן, המדיניות של ממשלת ומדינת ישראל תהיה יד קשה למחבלים, יד מחבקת לנאמנים".

שמעוני. על חודם של 350 קולות (צילום: פלאש 90, חדשות)
שמעוני, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

ראש העיר טען: "התקבלו פניות רבות מצד הורים מודאגים"

שמעוני הסביר את החלטתו למנוע העסקת עובדים ערבים בגני ילדים בכך שקיבל פניות שקיבל לאחרונה מהורים רבים. "ההורים לא ראו בעין יפה את העובדה שפועלים ערבים שוהים במחיצת ילדיהם בגנים ללא אבטחה, וחלקם אף איימו להוציא את הילדים מהגן", טען ראש העיר.

למרות טענותיו של שמעוני, ההחלטה גררה ביקורת נוקבת דווקא בוועד ההורים העירוני שטען כי מדובר "במהלך פופוליסטי שלא מייצג את ההורים בעיר". לטענת נציגי ההורים באשקלון, הם ביקשו את הגברת האבטחה בגנים הסמוכים לאתרי בנייה, ולא את הפגיעה בזכויות העובדים.

בהודעה שפרסמה יושבת ראש ועד ההורים בעיר אביבית סימני היא כותבת: "ברצוני להבהיר בצורה ברורה ולא משתמעת לשתי פנים שראש העיר קיבל את ההחלטה שלו להוציא את העובדים הערבים מגני הילדים ,ללא ידיעת ועד ההורים העירוני וללא התייעצות עם מייצגת ההורים בעיר".