ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (שלישי) לראשונה הקלטה של נאומו המפורסם של יצחק רבין ז"ל - "יהיה בסדר" - לציון יום השנה ה-19 להירצחו. יותר מ-20 שנה חלפו מאז נשא רבין את נאומו בטקס סיום מחזור של בית הספר לפיקוד ומטה, זמן קצר לאחר שנבחר לראשות הממשלה ב-1992, אך נדמה כי התופעות עליהן הצביע בדבריו הנוקבים נותרו רלוונטיות מאי פעם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם, שם פרטי ושם משפחה. זהו צירוף שתי המלים 'יהיה בסדר'", פתח רבין את נאומו הידוע. "צירוף המלים האלה, שרבים מאיתנו שומעים בחיי היום יום של מדינת ישראל, הוא בלתי נסבל.

"מאחורי שתי המלים האלה חבוי בדרך כלל כל מה שלא 'בסדר': יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה, שאין להם מקום. ה'יהיה בסדר' מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו.

"'יהיה בסדר', אותה טפיחת כתף חבר'המנית, אותה קריצת עין, אותו 'סמוך עלי', הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת ה'חפיף' היא, לצערי הרב, נחלת ציבורים רבים בישראל, לאו דווקא בצה"ל. היא אוכלת בנו בכל פה, ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש'יהיה בסדר' פירושו שהרבה מאוד לא 'בסדר'".