אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

"אם אתה רוצה להיכנס לספרייה, אתה צריך להציג תעודת יושר מהמשטרה - אבל אישתך יכולה להיכנס". זה מה שנאמר לסילביו זילברמן (43) תושב ראשון לציון, שהגיע יחד עם רעייתו ביום שישי האחרון לספרייה השכונתית בעיר. אשתו אגב, הורשתה להיכנס, ויחד איתו נשארו עוד מספר גברים בחוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זילברמן, שפוקד את הספרייה כל מספר שבועות, הופתע והתקשר למוקד 106 של העירייה, שם נאמר לו שמדובר בהנחייה של משרד החינוך. הוא חיכה לרעייתו מחוץ למקום, ושב לביתו. הספרייה, שממוקמת בשכונת נאות שקמה, נמצאת באותו מתחם עם עוד שני בתי ספר, מה שגרם לדרישה המוזרה.

הרקע לחידוד ההנחיות הוא הפרשנות לחוק "מניעת העסקת עברייני מין" במוסד חינוכי בו שוהים ילדים. בדיקה בלשכה המשפטית של משרד החינוך העלתה כי אין לאפשר מגע של בגירים עם ילדים בתחומי המוסד החינוכי ללא קבלת אישור מהמשטרה על היעדר רישום עבירות מין לאותו בגיר.

"חשבתי בהתחלה שזו בדיחה", סיפר זילברמן המופתע לחדשות 2 Online. "הוא פשוט לא הסכים להכניס אותי ועוד מספר גברים ורק הנשים נכנסו, וכולנו היינו נבוכים". הוא אמר כי הוא מבין את הצורך בהקפדה על כניסה למקום, אך העירייה צריכה למצוא את הפתרון הראוי, בדוגמת ליווי או שביל מגודר.

"זו למעשה אפלייה על רקע מגדר", טען - והתלונן במוקד 106 של העירייה על העניין. "אני קופץ לשם עם אישתי מדי יום שישי בבוקר וזו הפעם הראשונה שאני נתקל בזה, לא רק השומר אמר לנו את זה אלא גם ספרניית שהייתה במקום וחיזקה את דבריו".

בשל הפניה: משרד החינוך יבחן הנושא

"יש להורות את מנהלי מוסדות החינוך שבתחומם קיימים מוסדות ציבור או פרטיים המשרתים את הקהל הרחב לאסור כניסת בגירים למוסדות אלו בשעות פעילות הילדים", נכתב בחוזר ששלח לאחרונה מנהל תחום הביטחון במשרד החינוך לקציני הביטחון במחוז המרכז, שהביא להנחיות החדשות במקום.

במקרה זה, נוצר מצב בעייתי: מצד אחד, מוסדות החינוך צריכים להגן על התלמידים, ומצד שני לא ייתכן שגברים לא יוכלו ללכת לספריה או לכל מקום ציבורי אחר מבלי ללכת למשטרה ולהוציא תעודת יושר.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה כי "לאור הנחיית משרד החינוך כי אין לאפשר מגע של בגירים עם ילדים בתחומי המוסד החינוכי ללא קבלת אישור מהמשטרה על היעדר רישום עבירות מין לאותו בגיר. אנו בעירייה בוחנים בימים אלו מספר אפשרויות למתן מענה בנושא".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "אין כל הנחיה של המשרד לבקש תעודת יושר מגברים הבאים בשערי מוסדות חינוך. יצוין כי, בהתאם לחוק 'למניעת העסקה של עברייני מין' - כל אדם שנדרש לעבוד בתוך כתלי בית הספר ובא בקרבת קטינים, חייב להציג אישור על היעדר עבירות מין. זאת, בהתאם לחוק כאמור. באשר לפעילות מבני ציבור לקהל הרחב בתוך מוסד חינוכי יצוין, כי נושא זה נמצא בבחינת גורמי המקצוע במשרד".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv