סרטון מצלמת אבטחה שתיעד את הירי לפנות בוקר (שבת) בח'יר חמדאן, תושב כפר כנא בן 22, מעלה סימני שאלה לגבי התנהלות השוטרים בתקרית: בסרטון נראה חמדאן כשהוא תוקף את הניידת, מתחיל לסגת לאחור ונורה למוות. בעקבות הירי התפתחו מהומות ועימותים קשים בין צעירים תושבי המקום לבין כוחות המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת הסרטון נראה חמדאן מתקרב לעבר ניידת יס"מ גדולה ומתחיל להכות, ככל הנראה באמצעות סכין, בחלון הנוסע של הניידת. חמדאן נראה מכה שוב ושוב בחלון הקדמי. בשלב זה נפתחת הדלת האחורית וחמדאן מכה פעם נוספת בחלון הדלת האחורית ומתרחק.

564997
חמדאן לאחר שנפגע מירי | צילום:

מהדלת האחורית של כלי הרכב נראה שוטר שיוצא עם אקדח שלוף, מכוון אותו לעבר חמדאן הנסוג ויורה לעברו. לאחר מכן יוצאים מהניידת עוד שלושה שוטרים, כולם בנשקים שלופים. השוטרים גוררים את חמדאן על הקרקע ומכניסים אותו לתוך ניידת. בהמשך הועבר חמדאן לאמבולנס מד"א ומת מפצעיו בבית חולים העמק בעפולה. במשטרה אומרים כי האירוע הועבר לחקירת מח"ש.

"מאז הבוקר חיפשנו את הסרטון כי אנחנו רוצים שכולם יראו איך משטרת ישראל מתנהגת כשמדובר באזרח ערבי", אמר לחדשות 2 Online בן משפחתו של חמדאן. "רואים שהוא תוקף את הניידת אבל לא הייתה לשוטרים שום סכנת חיים והם יכלו להשתלט עליו בכל דרך אחרת. אנחנו קוראים להקים ועדת חקירה".

ח'יר חמדאן, הצעיר שנורה למוות (צילום: אנואר אמארה.אתר אל ערב)
ח'יר חמדאן שנורה למוות בתקרית | צילום: אנואר אמארה.אתר אל ערב

בשעה 13:00 תכונס ועדת המעקב העליונה בכפר כנא לישיבת חירום בעקבות הירי. במועצה המקומית קוראים לתושבי המקום להגיע בשעה 15:00 להפגנה. במשטרה נערכים מחשש להמשך הפרות הסדר.

בעקבות פרסום הסרטון תקף ח"כ אחמד טיבי בחריפות את התנהלות המשטרה. "השוטרים ירו בצעיר בדם קר, מבלי שהיווה סכנה", אמר. "מדובר בחיסול נוסח כנופיות רחוב ואני קורא לעצור את השוטר היורה ולהעמיד אותו לדין לאלתר. אפשר והיה צריך להשתלט על הצעיר ולא לחסלו בדם קר".

עשרות צעירים התפרעו (צילום: אנואר אמארה, אתר אל ערב)
עשרות הבעירו פחי אשפה | צילום: אנואר אמארה, אתר אל ערב

מאז שעות הלילה, עם היוודע דבר הירי, החלו עשרות צעירים תושבי הכפר ליידות אבנים ולהבעיר פחי אשפה וצמיגים. כוחות יס"מ שהגיעו למקום הקימו מחסומים בדרכי הגישה אל הכפר והם מונעים כניסה של כל מי שאינו תושב המקום.

פחי אשפה הוצתו ביישוב (צילום: אנואר אמארה, אתר אל ערב)
עימותים קשים בכפר כנא | צילום: אנואר אמארה, אתר אל ערב

במועצה המקומית הוכרז על שביתה כללית והתושבים טוענים כי ידה של המשטרה הייתה קלה על ההדק וכי לא היה צורך לירות בצעיר למוות. סמוך לשעה 10:30 החלו כמאה צעירים ליידות אבנים לעבר כוח משטרה ולנסות לחסום את הכניסה ליישוב, סמוך לצומת בית רימון. צוות יס"מ שהיה במקום פיזר את המפגינים.