הרבנים הנבחרים עמאר ושטרן (צילום: חדשות 2)
הרבנים עמאר ושטרן | צילום: חדשות 2

יש רבנים בירושלים: לאחר שבמשך 11 שנים לא כיהן רב בירושלים בשל פטירת הרבנים הקודמים, הערב (שלישי) נבחרו רב ספרדי ורב אשכנזי לתפקיד. הרב הציוני אריה שטרן נבחר לרב האשכנזי של ירושלים, והרב שלמה עמאר - הרב הראשי לישראל לשעבר - נבחר לרב הספרדי של הבירה. תוצאות הבחירות מהוות הישג לראש העיר ירושלים ברקת, שתמך בשני המועמדים במסגרת "דיל" בו ייבחרו רב ציוני ורב חרדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

16 רבנים שונים התמודדו על שני התפקידים, מתוכם ארבעה מועמדים הצטיירו כמובילים: הרב עמאר ורב העיר צפת שמואל אליהו התמודדו על תפקיד הרב הספרדי. לעומתם, על תפקיד הרב הראשי האשכנזי התמודד שטרן מול הרב משה חיים לאו, אחיו של הרב הראשי לישראל דוד לאו. הקלפיות נסגרו בשעה 19:00.

עמאר בן ה-66 כיהן כרב הראשי לישראל בין השנים 2003-2013. לאחרונה ערך סולחה מתוקשרת עם צמרת ש"ס על מנת לזכות בתמיכת מועצת החכמים של ש"ס לתפקיד. יו"ר הבית היהודי ושר הדתות נפתלי בנט, בירך: "משהו חדש התחיל גם בירושלים. אני מברך את הרבנים הראשיים הנבחרים הרב שטרן והרב עמאר שיזכו להגדיל תורה ולהאדירה. זהו ניצחון חשוב של הציונות הדתית בירושלים, נמשיך להוביל קו של יהדות עם חיבור לעם ישראל".

גם ח"כ אלי ישי (ש"ס) בירך את הזוכים: "שיזכו להוביל את העיר ביד רמה ולקדש שם שמים". סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, טען בעקבות התוצאות: "הבטחנו וקיימנו - לעיר ירושלים נבחר רב ציוני שמאמין בעם ישראל ובמדינת ישראל. עם היבחרי הבטחתי כי הגיעה העת שגם רבנים ציונים דתיים יתמנו לתפקידי מפתח במערכת הדת בישראל והנה הגיע היום".

תמך בשני המועמדים. ברקת (צילום: חדשות 2)
תמך בשני המועמדים. ברקת | צילום: חדשות 2

ראש העיר ניר ברקת בירך גם הוא את שטרן ועמאר: "לפני תשע שנים יצאתי לשליחות לבקשת הרב מרדכי אליהו זצ"ל, כדי להבטיח שלירושלים, עיר בה שני שליש מהיהודים אינם חרדים, יהיה רב ראשי ציוני, לצד רב חרדי המייצגים את כלל האוכלוסיה באופן ראוי והוגן. היום, עם סיום השנה הראשונה לקדנציה זו, אני שמח להכריז שהצלחנו במשימה החשובה, על אף כל הקשיים וניסיונות ההכשלה של המהלך".

"בכוונתי לעבוד עם הרבנים במשותף בראש ובראשונה כדי להעמיק את האחדות בירושלים ולבנות גשרים בין המגזרים בעיר, אליה נשואות עיני כל העולם. הרבנים שטרן ועמאר משקפים באישיותם דרך של קירוב לבבות, מתינות, ופתיחות כלפי כלל הציבורים ואני בטוח כי ימשיכו בדרכם ובמנהיגותם המאחדת בתפקידים כרבני העיר".