אפשין ג'אויד האירני נולד למשפחה שאהדה את חומייני, וכבר בגיל צעיר הצטרף למשמרות המהפכה שהטילו אימה ברחובות והשתתף בהפגנות אנטי-ישראליות והוצאות להורג. דווקא בשל עברו בחר ג'אויד להגיע לישראל  - המדינה שבעבר הייתה השטן בעיניו - ולתקן את העוול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני זוכר את הימים שהלכתי ברחובות אירן וצעקתי 'מוות לישראל' פעמים רבות ושרפנו דגלים", סיפר ג'אויד במהלך ביקור בעיר העתיקה בירושלים כמעין בקשת סליחה מהיהודים. "מעולם לא פגשתי קודם יהודי, אבל שנאתי אותם". מאז אותם שנים הספיק ג'אויד להתנצר, לעזוב את אירן ולהיפרד מחבריו ומשפחתו.

כבר בגיל צעיר הצטרף לבאסיג' - המיליציה העממית. "קראו לנו בפרסית אנשי החזבאללה, אנחנו אכפנו את חוק השריעה ברחובות", נזכר. "אם בחורה דיברה עם בחור או בחור דיבר עם בחורה, היינו תופסים אותם, עוצרים אותם ומכים אותם - האייתוללה חומייני קרא לנו 'הילדים של האסלאם'".

"השתתפתי בהוצאות להורג ושרפתי דגלים"
"השתתפתי בהוצאות להורג ושרפתי דגלים" | צילום:

"האירנים לא קיבלו דבר שהובטח להם"

מעבר לכך, סיפר ג'אויד, חונך להפגין אדישות לרציחות הפוליטיות שביצע המשטר: "השתתפתי בשש הוצאות להורג, ואף פעם לא שאלנו מה הם עשו. לא קלטתי שמתרחש מולי הרג - הייתי לועג להם. כשכרכו את החבל סביב צווארם, הייתי רוכן, אוחז בראש של הנאשם ולוחש לו באוזן 'ביי ביי'".

לדבריו, ההקצנה באירן במגמת דעיכה: "היום באירן לא רואים זה - יש מעט מאוד תופעות כאלה. האנשים אומרים 'לא קיבלנו שום דבר מהדברים שהבטיחו לנו'". תוך כדי שציין את שיעורי ההתמכרות לסמים וההתאבדויות בארצו, הדגיש הגולה: "הצעירים משתנים - חלקם עוזבים את המדינה וחלקם ממירים את דתם".

הפעיל הקיצוני שהתפכח טען כי הסנקציות על אירן אינן יעילות כי למי שצריך לפרנס משפחה בדוחק אין זמן למהפכות: "הדרך היחידה לשנות תודעה של עם היא להראות להם באמצעות מחוות של ידידות דרך טובה יותר לחיות. אבל להטיל עליהם סנקציות, לבודד אותם, להחרים אותם מכל בחינה - זה לא ישיג את המטרה. הם תקועים בדרך החשיבה שלהם וזהו".