"הארכת כהונתו - לא נכונה משיקולים מקצועיים", דנינו (צילום: פלאש 90)
ההכרזה על מפכ"ל חדש תידחה? | צילום: פלאש 90

ההחלטה להקדים את הבחירות מזעזעת בשעות האחרונות את המערכת הפוליטית, אך גם תחומים נוספים מושפעים בשל הטלטלה: בעקבות פיזור הכנסת הצפוי, ההכרזה על מפכ"ל חדש למשטרה עשויה להידחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מרגע שנקבע מועד לבחירות, על חברי הממשלה נאסר לעסוק במינויים חדשים. לפיכך פנה אתמול (שני) השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ליועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו חוות דעת בנוגע להכרזה על מפכ"ל חדש ועל נציב חדש לשירות בתי הסוהר.

מלשכת היועץ המשפטי נמסר לאהרונוביץ' כי עומדות בפניו שלוש אפשרויות עיקריות: הראשונה היא הכרזה על מפכ"ל ונציב שב"ס חדשים כבר בימים הקרובים - או לכל המאוחר עד מועד ההכרזה על בחירות חדשות.

האפשרות השנייה העומדת בפני אהרונוביץ' היא פנייה למפכ"ל דנינו ולנציב שב"ס פרנקו בבקשה שיסכימו להאריך את כהונתם במספר חודשים. בין היתר עולה הצורך למנוע מצב שבו נכנסים לתפקידם בו זמנית שר חדש, מפכ"ל חדש ונציב שב"ס חדש.

האפשרות השלישית היא שהיועץ המשפטי לממשלה יכריז כי הבחירות המוקדמות לא משנות דבר וכי השר לביטחון הפנים יודיע בסוף החודש על מפכ"ל ונציב חדשים - שייכנסו לתפקידם כמתוכנן בתחילת מאי. גורמים שונים מסרו כי מבחינה משפטית האפשרות הזו נראית בעייתית.

כך וגם אחרת, השר אהרונוביץ' נערך להכריז כבר בימים הקרובים על מפכ"ל חדש למשטרת ישראל שיחליף את רב ניצב יוחנן דנינו, ועל נציב חדש לשירות בתי הסוהר שיחליף את רב גונדר אהרון פרנקו.