"נעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
היוזמה תידחה? נתניהו ומנדלבליט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה החליט הערב (שני) לעכב את יוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את מעונות היום לאחריות משרד החינוך. לדברי היועץ, המהלך זקוק לחקיקת הכנסת ולא ברור אם ניתן לבצע חקיקה כזו בתקופת בחירות. בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה כי נתניהו ימשיך לקדם את הרעיון אבל חקיקה כרגע אין - כך שלא בטוח מתי הצעד הזה ייצא לפועל.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מוקדם יותר היום בישר ראש הממשלה נתניהו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו כי לאחר שדיבר עם שר החינוך רפי פרץ - הוא החליט להעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך. "זה צעד מתבקש, דיברנו על זה אתמול בממשלה וקיבלנו היום החלטה", אמר.

ההחלטה של ראש הממשלה נוגעת לפחות מרבע מהילדים עד גיל 3. במעונות היום אותם מתכוונים להעביר לפיקוח משרד החינוך (כמו המעונות של ויצ"ו, נעמ"ת, אמונה ועוד) שוהים רק 23% מהילדים בשכבות הגיל האלה. ההורים שיצאו להפגנות השבוע קוראים לממשלה להכניס את כל הילדים בגיל הזה, שרובם שוהים בפעוטונים פרטיים, תחת פיקוח - והדרך לשם עוד ארוכה. הצעד הזה יכול להיות איתות בכיוון הנכון למטרה הגדולה - או ניסיון להרגיע את הרוחות מבלי לפתור את הבעיה באמת.

מחאת ההורים מול בית רה"מ (צילום: אסתי דזיובוב/TPS, חדשות)
מחאת ההורים מול בית רה"מ | צילום: אסתי דזיובוב/TPS, חדשות

באוקטובר האחרון עבר חוק הפיקוח על מעונות בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. את החוק, שאושר על ידי 56 ח"כים, יזמו חברות הכנסת קארין אלהרר ויפעת שאשא ביטון על מנת שהמדינה תיקח אחריות על הטיפול בילדים עד גיל שלוש.

בין היתר קובע החוק שפעוטונים שבהם שבעה ילדים ומעלה יהיו תחת פיקוח; שלמטפלות ולמנהלים ייערכו, באופן מיידי, בדיקות היעדר רישום פלילי, שאת תוצאותיהן הורים יוכלו לדרוש לראות; שבעלי המעונות יחוייבו באישורי בטיחות ובבדיקות של התנאים הפיזיים בפעוטונים עצמם; וכן שיועברו הכשרות לצוותים המטפלים, ממתן עזרה ראשונה ועד ייעוץ התפתחותי.

בנוסף, החוק מקנה סמכות לסרב לתת רישוי או להפסיק העסקה של עובד במעון או התקשרות עם נותן שירותים למעון במידה והתנהגותם עלולה להשפיע לרעה על הפעוטות. החוק קובע כי המידע על המעונות יהיה נגיש לציבור באינטרנט ויכלול את הכתובות והרישיונות שלהם.

דווקא היום: לבקש סליחה מהגננות (צילום: החדשות)
הפגנת ענק בדרישה למהפכה בחינוך לגיל הרך | צילום: החדשות

רצף מקרי ההתעללות בפעוטונים הוציא אתמול (ראשון) עשרות אלפי אנשים להפגנות ברחבי הארץ. העומדים מאחורי המחאה הם קבוצה של הורים, זרים לחלוטין זה לזה, החולקים ביניהם טראומה משותפת - בנם או בתם עברו התעללות בגן. רבים מהם אף סוחבים עימם רגשות אשם על כך שלא ידעו ולא שמו לב למתרחש מתחת לאפם. כעת, הם יוצאים למלחמה למען הילדים של כולם.

במסגרת מאבקם דורשים ההורים הסדרה של המסגרות המיועדות לגילאי לידה עד שלוש, זאת לאור העובדה שרק 23 אחוזים מהילדים בגילים הללו נמצאים במעונות מפוקחים כמו ויצו או נעמת. באוקטובר 2018 חלה התקדמות מסוימת בנושא וחוקק חוק הפיקוח על הגיל הרך, אך הממשלה התפזרה עוד בטרם נכתבו התקנות. בספטמבר הקרוב יחלו ליישם את החוק באופן חלקי, אולם ללא החלקים החשובים באמת.

מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, טוענת כי המסגרות לגיל הרך צריכות להיות מוסדות חינוך לכל דבר ועניין, תחת אחריותו של משרד החינוך. "ההורים צריכים לדעת שהם שולחים את הילדים שלהם למקום ציבורי, חינוכי ובטוח", הסבירה. "מקום שיהיו בו הכשרות לכל הצוות החינוכי".