מינה צמח, הסטטיסטיקאית הישראלית שהייתה חלק בלתי נפרד מהבחירות בישראל, החליטה להפסיק עם הסקרים הפוליטיים ולעבור לפרויקט הבא בחייה. בראיון לחדשות סיפרה על 46 שנים של עבודה, על הרהורי החרטה, על הרמאות במדגמים ועל החיקוי ב"ארץ נהדרת". צמח שיתפה: "עכשיו אני רוצה לעבור לעשייה".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"כל שינוי עושה צביטה בלב", אמרה צמח על ההחלטה. "מצד שני אני יודעת לאן אני הולכת וזה עושה לי חגיגה בלב". צמח הודתה שהיו לה מחשבות שניות בנוגע להחלטה להפסיק בעבודתה הנוכחית: "תמיד יש הרהורי חרטה".

צמח סיפרה שמה שהוביל להחלטה להפסיק עם הסקרים, זו המציאות בחברה הישראלית. "שנים שאני מודאגת מהמתח בחברה, מהאווירה ומהעוינות בין קבוצות", אמרה. "בסקרים אין עשייה. עכשיו אני רוצה לעבור לעשייה". את ההחלטה, לדבריה, קיבלה עוד לפני הבחירות באפריל: "אמרתי שבבחירות הבאות אשב מול הטלוויזיה בשקט ואראה את התוצאות".

מינה צמח החלה את דרכה כסוקרת פוליטית כבר ב-73', אך היא זכתה להכרה הגדולה אחרי שניבאה את המהפך בבחירות 77', בהן הצליח הליכוד בפעם הראשונה לזכות ולקבל את השלטון במדינה. "פחדתי מהתוצאה וחשבתי שאני עושה את הטעות הכי גדולה". שיתפה צמח.

לדבריה לסקרים יש משמעות פוליטית גדולה מאוד. "סקר יכול להגיד באילו קבוצות אוכלוסיה כדאי להתמקד ועל אילו חבל לבזבז משאבים. בגדול - מה כדאי לעשות". לטענתה לא היו פוליטיקאים שניסו להפעיל עליה לחץ בכדי שתעוות תוצאות מדגמים. "קרה שאיש יחסי ציבור אמר לי משהו ועניתי לו 'תודה רבה, ברגע זה נגמרה השיחה' והלכתי".

צמח דיברה גם על החיקוי שלה ב"ארץ נהדרת": "זה נחמד שמחקים אותי, הייתי רוצה שעלמה תחקה אותי. אבל זו סאטירה, אי אפשר שתמיד יפנקו אותי".