פרסום ראשון: שני רבנים מרכזיים בציונות הדתית, הרב דב ליאור והרב חיים דרוקמן, במכתב נגד הרב שמואל טל: ״אינו ראוי להמשיך ללמד את בחורי ישראל". המכתב הגיע היום (שני) לאחר שבשבוע שעבר פורסם כי בית הדין הרבני החליט שראש ישיבת "תורת החיים", הרב טל, אמנם קיים קשר פסול עם אישה נשואה אך יוכל להמשיך לכהן בתפקידו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הרב אינו יכול להיות דמות חינוכית במחננו", כתבו הרבנים במכתבם. "אמנם פסיקת בית הדין התירה באופן תמוה לרב טל להמשיך בתפקידו, אך ודאי לא חייבה ללמוד במוסדותיו ולקבל התנהגותו המחללת שם שמיים ומבזה את תורת ישראל ואלוקיו".

לפני שבוע קבע בית דין רבני שהרב טל, ראש ישיבה כריזמטי, קיים "קשר פסול" עם אישה נשואה, פסיקה שעוררה טלטלה בציונות הדתית. עם זאת, בית הדין קבע כי טל יוכל להמשיך לכהן כראש ישיבה. ביום חמישי האחרון התקיימו חגיגות בישיבה שבה מלמד הרב בשל החלטת בית הדין, על אף שקביעותיו היו לא קלות כלל.

תלמידי הרב חוגגים
תלמידי הרב חוגגים "זיכוי" | צילום: מוסדות תורת החיים, חדשות

הסיפור התחיל בטענה של אישה שסיפרה כי הרב שידל אותה להתגרש מבעלה ולהתחתן אתו. את ההסבר לכך הוא ניפק, לדבריה, בכך שהוא ראה זאת "ברוח הקודש". ב"כאן" פורסם כי בין הצדדים נחתם הסכם לתשלום דמי שתיקה בסך חצי מיליון שקלים, אך לאחר שפרטים דלפו הרב טל חזר בו. בתחקיר שפורסם במקור ראשון הועלו טענות קשות נוספות נגד הרב.

ואולם, מי שעומד בנשיאות בית הדין הרבני שיפסוק בפרשה הזו - הוא הרב אשר וייס, דיין בכיר ומוערך מאד, אבל גם ידיד של הרב טל, שהעביר שיעורים בישיבה שלו. עוד לפני שהסתיימו הדיונים, פרסם הרב וייס סרטון עבור קמפיין התרמה שערך הרב טל ובו כינה אותו "ידידי".

האישה המתלוננת התחננה אליו שלא יביע תמיכה פומבית כזאת ברב כשהדיונים עוד בעיצומים אך ייתכן שכבר הבינה שגורלה נחרץ. לנפגעת אמר הרב וייס שאינו מעורב בדיוני בית הדין, אבל בשיחה אחרת עם רבנים בישיבה הוא חשף כי הוא שולט בפועל בהחלטות שיתקבלו.

טענות נוספות רבות עלו נגד הרב טל, למשל כי במחשבו נמצאו "חומרי תועבה", אך בית הדין קבע שלא נמצא להן בסיס. הריקודים בישיבת תורת החיים ביום חמישי ניסו לקבע תמונת ניצחון של "זיכוי", אבל נדמה שהפרשה רחוקה מסיום.