עדויות קשות על אלימות בהפגנה אמש (צילום: חדשות)
עדויות קשות על אלימות בהפגנה אמש | צילום: חדשות

מחאת הישראלים יוצאי אתיופיה נגד התנהלות המשטרה אתמול הידרדרה במהירות להפגנה אלימה שהביאה לעשרות פצועים מקרב השוטרים - ולעשרות עצורים מנגד. מעדויות שהגיעו היום (רביעי) לידי החדשות Online, מתגלים מספר מקרי אלימות נוספים שכוונו דווקא כלפי הנהגים בכביש - שנאלצו לעמוד שעות בפקקים בגלל חסימות הכבישים. בעקבות התקריות האלימות שאירעו כלפי נהגים בתחבורה הציבורית, בארגון נהגי האוטובוסים זועמים ודורשים משר התחבורה להתערב: "מתי נתעורר? כשהנהג הבא יירצח?".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סרגיי זחרוב, נהג קו 23 של חברת אפיקים בפתח תקווה הותקף אתמול סמוך לשעה 22:00 בלילה בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ויצחק שדה. בעוד האוטובוס נוסע, הושלכה לעברו אבן שניפצה את החלון. לטענת זרחוב, האבן כמעט ופגעה בראשו.

האבן שניפצה את השמשה במחאה (צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות)
האבן שניפצה את השמשה במחאה | צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות
האוטובוס שהותקף, אמש (צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות)
האוטובוס שהותקף, אמש | צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות

"עברתי את הרמזור ופתאום זרקו אבן שפגעה ליד הראש בכיסא של הנהג", סיפר הנהג. "כל הזכוכיות החלו להתפרק". סרגיי עצר את האוטובוס ואפשר לנוסעים להימלט. גם התוקף נמלט מהמקום וזחרוב לא הספיק לזהותו. "רציתי לראות מי זה, אבל היו המון אנשים. הזכוכית של הדלת התחילה להתפרק וליפול", תיאר. "היו שם 'מיליון' איש".

היום ינסה סרגיי לשוב לעבודה, תוך תחושות פחד קשות: "זה היה בכוונה לפגוע בנהג. האבן עפה לא למעלה, לא למטה, זה בדיוק היה לכיוון הפנים שלי. לא בטוח שאצליח לעבוד היום. יש לי תחושת פחד ששוב יזרקו תחושה לא נעימה".

"כמעט פגע בראש", הנהג שחזר (צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות)
"כמעט פגע בראש", הנהג שחזר | צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות
האוטובוס שהותקף, אמש (צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות)
האוטובוס שהותקף, אמש | צילום: באדיבות נהג האוטובוס, חדשות

סרגיי הוסיף: "אם האבן הענקית הזאת הייתה פוגעת לי בראש - הייתי מת במקום. הרגשתי לא כל כך טוב. אתמול לא חזרתי לנהוג. היום אנסה לחזור לנהוג. אני בפחד, האוטובוס היה בתנועה בזמן שפגע. איך עוד אפשר להרגיש?".

מחברת "אפיקים" נמסר בתגובה: "אכן במהלך ההפגנה אתמול בפתח תקווה נזרקה אבן על אוטובוס. למזלנו נגרם נזק לרכוש בלבד. חבל שזעמה של העדה האתיופית נותב דווקא לרכושה של חברה שמביעה הזדהות מלאה עם מאבקה הצודק".

"הילד היה ברכב, הייתי בטוחה שהולכים להרוג אותי"

רחל ממן הייתה בדרכה מיבנה לרחובות אתמול בשעות הערב, עם הילד הקטן שלה - רק בן 5. ביציאה מהעיר היא נתקלה בהפגנה של יוצאי העדה האתיופית. למרות שהייתה בנתיב שרחוק מהתהלוכה שיזמו, היא טוענת שקומץ צעירים התנפל עליה לאחר שהבחינו ברכב שלה מנסה לחצות את הצומת.

רכב מנופץ מהפגנות בני העדה האתיופית (צילום: רחל ממן, חדשות)
הרכב המנופץ של רחל | צילום: רחל ממן, חדשות

"הם קפצו לי על הפגוש הקדמי", שחזרה רחל וסיפרה כי המפגינים ניפצו אבנים על השמשה הקדמית והשמאלית, ניפצו את המראה השמאלית וגרמו לה נזק בדלתות הרכב. "כולם ראו שישב שם ילד קטן, שום דבר לא הסתיר אותו", הוסיפה. "הילד נלחץ, הייתי נסערת, פשוט עשו בנו לינץ'".

המשטרה שהייתה רחוקה מהאזור התקשתה להגיע בגלל הפקקים. רחל ניסתה לדבר לליבם של המפגינים האלימים ולסמן להם עם היד שיפנו לה את הדרך. לדבריה, הם המשיכו לנפץ את רכבה. "היינו מבוהלים, הייתי בטוחה שהם הולכים להרוג אותי", תיארה. מיכל התקדמה עם רכבה לכיוון תחנת אוטובוס סמוכה וחיכתה שהניידת תגיע.

בחסות המחאה: נהג אוטובוס נפגע מגז פלפל

במהלך נסיעה אמש, בזמן ההפגנות ברחבי הארץ, הותקף גם נהג של קו 301 מחברת "סופרבוס" ממרכזית המפרץ לעפולה. נוסע ששהה באוטובוס לאורך הנסיעה החל לפתע לרסס גז מדמיע על הנוסעים והנהג. חמישה מהם פונו לקבלת טיפול רפואי.

נהג האוטובוס, חזי רמון, סיפר ל"החדשות Online": "באזור צומת רמת ישי האטתי והורדתי נוסעים. אחד הנוסעים פשוט פתח גז פלפל והתחיל לרסס באוטובוס. מזל שהדלתות היו פתוחות, כל הנוסעים יצאו החוצה". רמון הוסיף: "ניסיתי לרדוף אחרי הבחור ולצלם אותו, העברתי את התמונה לכוחות המשטרה".

האירוע התרחש בחסות המחאות, אך הנהג לא הצליח לזהות האם מדובר באחד המפגינים. לכן, לא ניתן לקשר באופן ישיר בין האירוע להפגנה. "הרגשנו את המחנק של גז הפלפל", אמר הנהג. "כולם הצביעו על בחור שהספיק לרוץ כמה עשרות מטרים קדימה, הספקתי לצלם רק תמונה מטושטשת".

מחברת "סופרבוס" נמסר בתגובה: "מדובר באירוע חמור שסיכן חיי אדם שנסיבותיו אינן ברורות. אנו מגנים כל התנהגות אלימה כלפי עובדי החברה ונוסעיה ומשבחים את הפינוי המהיר אמש בנפגעים. אנו קוראים למשטרה לטפל בנוסע האלים בחומרה כדי שמקרים כאלו לא יישנו".

שלומי מזרחי, יו"ר ועדת הבטיחות בארגון נהגי האוטובוסים בישראל אמר בעקבות האירועים האחרונים כי: "מדובר בחציית קו אדום בו היינו כפסע מפגיעה בחיי אדם. אין זה ראוי שבן המגזר האתיופי ייהרג, אך מכאן ועד לפגוע בנהגים המובילים עשרות נוסעים, המרחק ארוך. הגיע הזמן לנקיטת יד קשה נגד הפורעים. דם הנהגים הותר גם הערב. אני קורא לשר התחבורה סמוטריץ' להתערב במשבר ולאמץ את מסקנות דו"ח ארגון נהגי האוטובוסים וההסתדרות הלאומית בטרם יהיה מאוחר. האם נתעורר חלילה שהנהג הבא יירצח?!".