"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פרסם אמש (חמישי) כי החליט לעשות שימוש בסמכותו ולהביע עמדה בעתירה המנהלית נגד עיריית עפולה, שמבקשת לבטל את ההחלטה לאסור את הכניסה לפארק העירוני בפני מי שאינו תושב העיר. היועמ"ש קרא להשהות את סגירת הפארק והמליץ על מתן צו זמני שיאפשר שימוש בפארק גם למי שאינו תושב העיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"החלטה על כניסה לפארקים עירוניים המהווים מרחב ציבורי משותף - אינה יכולה להתבסס על שיקולים של גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית או כל מאפיין טבוע אחר", כתב היועמ"ש בהודעה. "החלטה שהתקבלה על יסוד אחד השיקולים האמורים היא החלטה פסולה מכל וכל שדינה להתבטל".

העתירה הוגשה בעקבות שלטים שנתלו בכניסה לפארק העירוני בעפולה, עליהם נכתב: 'הפארק פתוח לפעילות של רשת שחקים ולתושבי עפולה בלבד'. בעירייה טענו כי במקום מתקיימות הפעלות רבות למען התושבים ושלא מדובר בהחלטה פוליטית, אך על פי העתירה מטרת ההחלטה הייתה להדיר את תושבי האזור הערבים.

הפארק העירוני בעפולה פתוח לתושבי העיר בלבד (צילום: החדשות)
השלט שהוצב בכניסה לפארק העירוני | צילום: החדשות

"סימני השאלה ביחס להחלטה על סגירת הפארק מעוררים שאלו כבדות משקל לגבי טיב המניעים שעמדו בבסיס ההחלטה הגורפת של עיריית עפולה", כתב מנדלבליט. "החשש להפליה על בסיס לאום הוא חלק מהעילות שיש בהן פגיעה בזכות החוקתית לכבוד".

ההחלטה על סגירת הפארק הגיעה לאחר שבשנה האחרונה ראש העירייה אבי אלקבץ נבחר והצהיר שעל עפולה לשמור על "צביונה היהודי", ושיש להפסיק את "כיבוש הפארק" כלשונו. בחודש שעבר הוא אף השתתף בהפגנה על מכירת בית בעיר למשפחה ערבית.

הפגנה נגד מכירות בתים לערבים בעפולה (צילום: החדשות)
הפגנה נגד מכירות בתים לערבים בעפולה | צילום: החדשות

מנדלבליט המליץ על מתן צו זמני שיותיר את המצב הקיים ויאפשר המשך שימוש בפארק גם למי שאינו תושב עפולה והוסיף כי עיריית עפולה "לא נתנה מענה לשאלות רבות" וכי "נטענו טענות ללא ביסוס מספק" .