יאיר נתניהו נגד מחאת יוצאי אתיופיה
יאיר נתניהו נגד מחאת יוצאי אתיופיה | צילום: Flash90/החדשות

אמנם מחאת בני העדה האתיופית נגד התנהלות המשטרה, ששיתקה את המדינה ביום שלישי ואף התדרדרה לאלימות קשה, נמצאת ברגיעה זמנית, אך ברשתות החברתיות הרוחות לוהטות. יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, תקף בטוויטר את משתתפי ההפגנה וטען שהמחאה מקודמת וממומנת ע"י ארגוני הקרן החדשה לישראל. מנגד, אבי יאלו, אחד ממארגני ההפגנה, הגיב לטענות בחריפות: "מפיץ שקרים וכזבים, אתה חי בבועה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנו של ראש הממשלה נתניהו התייחס בטוויטר למחאת בני העדה האתיופית נגד התנהלות המשטרה, ויצא נגד ארגוני החברה האזרחית שהצטרפו להפגנה. "כל מה שקרה השבוע מתודלק על ידי הקרן החדשה וארגון 'עומדים ביחד' בכסף גרמני", האשים יאיר נתניהו. "מעניין מה היה קורה אם ממשלת ישראל הייתה מממנת ארגונים גרמניים ששורפים רכבי משטרה, חוסמים כבישים ונוהגים באלימות".

התגובה של נתניהו הבן עוררה זעם ברשתות החברתיות. אחד ממנהיגי המחאה ודובריה הבולטים, אבי ילאו, תקף אותו בחריפות והאשים אותו בניתוק מהמציאות. "לא יאיר, כל מה שקרה מתודלק על ידי הגזענות והדיכוי שהקהילה שלי עוברת במשך שנים", כתב. "אתה יכול להמשיך להפיץ שקרים וכזבים על קרן חדשה וכסף גרמני, אבל גם אתה יודע שאין לזה שום אחיזה במציאות".

"אתה חי בבועה", אבי יאלו | צילום: החדשות‎

ילאו הוסיף: "המאבק שלנו, אולי תתקשה להבין בתוך הבועה שאתה חי בה, הוא מאבק קיומי לחיות בביטחון".

קריאה בעדה האתיופית: הפסיקו להתייצב בשירות מילואים

מחאת יוצאי אתיופיה מתרחבת למחוזות נוספים וכעת מגיעה יוזמה חדשה הקוראת לבני העדה להפסיק להגיע ולשרת מילואים, על מנת "להתנגד לאי הצדק המתמשך נגד הקהילה". כ-300 חיילים וקצינים הסכימו על הצעד, שאותו הגדירו כ"מרי אזרחי". במקביל, בשעה זו נועדים הרבנים הראשים בישראל עם מנהיגי וראשי העדה האתיופית בקריאה להרגעת הרוחות.

"משטרת ישראל רואה בנו בעיה", נכתב בעצומה. "שוטרים שרודפים, מכים, מתעללים, מחשמלים, כולאים ורוצחים אותנו, יום יום באופן שגרתי - פי 6 ביחס לאוכלוסייה. פקחי עירייה ושוטרים מסתובבים בשכונותינו והופכים לפושעים את מירב נערינו. במקום שיצמחו להיות אזרחים טובים ויגשימו את חלומותיהם, המשטרה מעודדות את צמיחת הפשיעה בקרב הצעירים והצעירות שלנו".

"אי לכך ובהתאם לזאת, מאסנו בדרישת המדינה מאתנו להמשיך ולקיים את החוזה שלפיו אנו אזרחים בעלי חובות, אך לא אזרחים שווי זכויות. את חוסר הנחת שלנו אנחנו מביעים במעשים מאורגנים של מרי אזרחי, שהראשון שבהם יהיה הימנעות מהתייצבות לשירות מילואים".

"לא נמשיך לתת את גופנו כאילו הכל כשורה"

בשיחה של אחד מיוזמני העצומה טקלה וובאייה עם החדשות Online, הסביר את המניעים לצעד החריף. "אנחנו לא סתם באים ממקום של לאיים", הבהיר. "אלא פשוט מתוסכלים ממה שהיה, וכשיש הפקרות כזאת - יש לנו חוסר מוטיבציה לשרת. אנחנו רוצים לשרת ולעשות את מחויבותנו אבל ככה זה לא יכול להימשך. קשה לנו לשלוח את בני הנוער שלנו לצבא".

"אנחנו מלאי תקווה שהמצב יטופל וישתפר", הדגיש וובאיה. "אבל יש פה דבר שחוזר על עצמו כבר הרבה זמן. זה משהו שבעצם מכוון כלפי העדה. בסוף אי אפשר להעלים עין - זה בגלל צבע העור שלנו".

עוד אמר ובאיה: "אנחנו במשפחה 12 נפשות, בהם אחד בקבע בחיל האוויר, אחד שהיה במג"ב ועוד שלושה שהיו ביחידות חי"ר ורוצים להמשיך ולשרת, אבל מתוסכלים מהיחס. אי אפשר להמשיך ככה ובטח לא לתת את כל גופי ולהמשיך בצבא כאילו הכל כשורה".