מאות חלקו כבוד אחרון (צילום: החדשות)
מאות חלקו כבוד אחרון | צילום: החדשות

סלמון טקה ז"ל, בן העדה האתיופית שנורה למוות על ידי שוטר, הובא למנוחות היום (שלישי) בבית העלמין תל רגב שבקריות. בני משפחה וחברים רבים ליוו אותו בדרכו האחרונה. במשטרה נערכים להפגנות ברחבי הארץ ומבהירים - גילויי אלימות ייענו בחומרה. רב הקהילה ספד לו ואמר: "יש קהילה מצויינת אבל עדיין מסרבים לקבל אותנו כאן". אביו: "לא באנו לארץ בשביל שירצחו את בנינו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בדברי ההספד במהלך הלוויתו של טקה, אמר האב: "עמלנו קשה על לגדל ילד מיוחד. הוא רצה להגשים חלום עתיק בלהגיע לישראל. הגענו לארץ ועשינו הכל בשביל לחנך לדרך ארץ, כבוד הורים וזרים, לתת למדינה ולצבא. עשינו הכל וברגע ירד סלמון לשחק, ירד סמוך לבית. ניגש אותו שוטר קצין שהיה אמור להגן לעזור לתמוך אבל זה לא מה שנעשה. חינכתי לאזרחות טובה, נאמנות, מעשים טובים וכבוד - ומנצלים את זה. אני רוצה להיות ההורה האחרון שקובר את בנו".

רבים ליוו אותו בדרכו האחרונה (צילום: מהאינסטגרם, חדשות)
רבים ליוו אותו בדרכו האחרונה | צילום: מהאינסטגרם, חדשות
מאות חלקו כבוד אחרון (צילום: החדשות)
הלווית טקה, היום | צילום: החדשות

אביו הוסיף וסיפר בכאב: "אנחנו חיילים טובים, באנו לא בשביל שירצחו את בנינו. לא נשלם מחיר יקר שילדים ימותו בגיל צעיר, למה טומנים ילד?!". אביו, בסיוע אחיו של טקה, שב והבהיר כי יש לעצור את השוטר שירה: "אנחנו דורשים בדיקה וחקירה בלתי תלויה, לא מח"ש. גוף שבודק את עצמו לא נייטרלי, אין הסבר לירי. הדרישה המינימלית מתבקשת - שהשופטים יעשו צדק".

אמיר, בן דוד של טקה, סיפר במהלך ריאיון לכאן רשת ב' כי הוא חלם להתגייס למשטרה אחרי שירותו הצבאי וטען כי בן משפחתו לא נהרג אלא נרצח. "ממה הוא נהרג? מתאונת עבודה? מפגיעת רכב?", העלה בן הדוד סימני שאלה. "כשאתה יוצא עם הילדים לגן שעשועים אתה יוצא עם נשק? הוא ראה שחור מתהלך, וכשבבת ים השוטר יצא זכאי, מה היה אכפת לשוטר להרוג אותו? כשאתה מכוון, אתה לא חושב שהנשק שלך הורג מישהו? זאת לא הייתה הריגה - זה היה רצח".

משפחתו של סלמון טקה (צילום: החדשות)
הלווית טקה, היום | צילום: החדשות
הלווית טקה, היום (צילום: החדשות)
הלווית טקה, היום | צילום: החדשות

"הילד היה אור בבית, ההורים מספרים שהתחושה היא כאילו נכבה להם האור. הוא היה ילד טוב שעזר למשפחה, לסבא כבד הראייה שלהם - ילד מקסים", המשיך וסיפר על סלמון. "הוא רצה להתגייס ליחידה קרבית בצבא וחלם אחרי השחרור להתגייס ליחידת האופנוענים של המשטרה.

הלווייתו של סלמון טקה (צילום: החדשות)
הלווית טקה, היום | צילום: החדשות

סימני השאלה בחקירת השוטר

ח"כ גדי יברקן (כחול לבן) נשא דברים בהלווייה ותקף: "איפה ההנהגה של המדינה? איפה הם? אני מתבייש בכותרות, ההפגנה של האתיופים - איפה האזרחים? כול האימהות חייבות לצאת לרחובות". עוד אמר הח"כ: "בזמן שאמהות מכל רחבי ישראל לא ישנות בלילה כשהבנים שלהן בצבא, אמהות של צעירים יוצאי אתיופיה לא ישנות בלילה כשהם יוצאים מהבית"

ח"כ פנינה תמנו-שטה (כחול לבן) עם תום לווייתו של הנער סלמון טקה ז"ל: "אני קוראת לרה"מ ולשר לביטחון פנים לדאוג לאלתר להקמת ועדת חקירה חיצונית לאירוע האלים והקשה הזה שבו חייו של הנער סלמון טקה נלקחו על ידי שוטר. המוות המזעזע של סלמון טקה ז"ל הוא מקרה קשה שמטלטל את הקהילה ביומיים האחרונים.  לצערי זה מתווסף לתלונות ומקרים רבים שהגיעו למח"ש ונוצרו יתומים מצדק. הקמת וועדת חקירה היא הכרחית אם באמת ראש הממשלה והשר מעוניינים לעשות צעד לקראת הקהילה השרויה במשבר אמון חריף".

על אף שבמשטרה סוברים כי גרסתו של השוטר לאירועים שהובילו לירי נכונה, עדיין קיימים סימני שאלה גדולים בכל הנוגע להשתלשלות שגרמה לו לשלוף את האקדח ולירות. במחלקה לחקירות שוטרים מנסים לזרז את החקירה כיוון שהמשמעויות והרגישויות בכל הקשור לה ברורות לכולם. אבל למרות נכונות גרסתו, ספק אם קצין המשטרה הצליח לשכנע את החוקרים שהייתה הצדקה לירי ושהוא נעשה לפי הכללים.

השאלה הגדולה שעולה בפני החוקרים היא עד כמה האבנים שנזרקו לעברו, ממרחק של 30 מטרים, אכן סיכנו את הקצין עד כדי שליפת האקדח והפעלתו. ממצאי החקירה בשטח אכן תומכים בגרסה של השוטר שהירי היה אל הרצפה, ואכן נמצאו סימנים באספלט.

בנוסף, הניתוח במכון לרפואה משפטית מאשש טענה זאת. אבל למרות כל אלו, גם אם יקבע סופית שלא בוצע ירי ישיר, אז תדון החקירה בעצם הפעלת הנשק עצמה והירי והאם השימוש בנשק חם היה שגוי.

בינתיים השוטר מוחזק במעצר בית מלא במרכז הארץ תחת אבטחה כבדה למדי. במשטרה קיים חשש לחיו, זאת מאחר שברשת שלא מפסיקים להשמיע איומים על חיו ודרגת האיומים הזו גבוהה. כבר אתמול ממלא מקום המפכ"ל אמר שמתחייבת בדיקה עמוקה ויסודית לנסיבות האירוע הירי.

במשטרה נערכים היום להמשך המחאה של יוצאי אתיופיה לאחר ההלוויה שתתקיים בצהריים, ההבנה היא שגם היום המחאה תתפרש על פני כמה אזורים ברחבי הארץ. עם זאת, הוחלט בפיקוד המשטרה לאפשר מחאה בזמן קצוב ולמנוע בכל דרך פגיעה ממושכת בשגרת החיים.

כיכר שאול המלך בבאר שבע (צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום, חדשות)
כיכר שאול המלך בבאר שבע | צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום, חדשות
חודשה המחאה: חסימות ועצורים בי-ם (צילום: מתוך אינסטגרם, חדשות)
סלמון טקה ז"ל | צילום: מתוך אינסטגרם, חדשות

קצין בכיר במטה הארצי במשטרה מדגיש בשיחה עם החדשות כי כל גילוי של אלימות או ניסיון לפגוע בשוטרים ייענה בתקיפות. אתמול, נזכיר, נפצעו 3 שוטרים במהלך ההפגנות שהתקיימו ליד תחת זבולון.

כרמל ליבמן השתתף בהכנת הידיעה.