בלאגן בקק"ל: כשנה לאחר הפרסום במהדורה על עבירות הבנייה בביתו של היו"ר דני עטר, כעת מתברר שבמסגרת ניסיונותיו להכשרת השטח - עטר זכה לתמיכה מצד חגית עמית, בכירה במנהל התכנון. ימים ספורים אחר כך, התמודדה הבכירה במכרז למשרה נחשקת בקק"ל ואף זכתה בו. עם זאת, ביום בו פנינו לקבלת תגובתה, עמית הודיעה במפתיע לוועדה כי היא מוותרת על התפקיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עטר ובני משפחתו השתלטו על פי החשד על כדונם מסביב לביתם ובנו בין היתר כביש גישה ישיר וגם בריכה שחצייה נמצא על שטח ציבורי. מאז, עטר מנסה להכשיר את ביתו ובין היתר הציע תכנית לגליזציה: הוא יוותר על חלק קטן משטחו המקורי, ייסוג מרוב השטחים אליהם פלש ובתמורה הוועדה המרכזית תאשר לו חלקים אחרים כמו מחצית הבריכה.

בלאגן בקק"ל. דני עטר (צילום: Gideon Markowicz / FLASH90, חדשות)
בלאגן בקק"ל. דני עטר | צילום: Gideon Markowicz / FLASH90, חדשות

בוועדת הערער ישבה אז חגית עמית, סגנית מתכננת מחוז הצפון במנהל התכנון, שחשבה בדיוק כמו עטר. "מבחינה תכנונית, התוכנית שהוא הציע לציבור היא הרבה יותר טובה מזה שהוא יהרוס את הבריכה ויחזור למצב הקודם", אמרה עמית בשיחה עם החדשות. "הוא (דני עטר) בא והציע שטח שכל הציבור יכול לגשת אליו בהרבה יותר נוחות, תוך כדי זה שהוא צריך להרוס את הקירות, ולהכניס את עצמו לעלויות כספיות רבות".

עמית לא עצרה כאן ורמזה בדיון בעניין ביתו של עטר למבחן בוזגלו הפוך: "התחושה היא כי כל עוד לא היה מדובר באדם מוכר ביישוב, לא הייתה ננקטת שום פעולה נגדו". העמדה שלה לא גרמה להרמת גבות, אך איש לא שם לב כי ארבעה ימים לפני הדיון נפתח בקק"ל מכרז לתפקיד מנהל מחלקת תכנון במרחב צפון. חגית עמית החליטה להשתתף במכרז הזה בניסיון לעבוד בחברה אותה מנהל דני עטר.

ביתו של יו"ר קק"ל. ארכיון (צילום: החדשות)
ביתו של יו"ר קק"ל. ארכיון | צילום: החדשות

בשיחה עם החדשות הסבירה עמית כי נודע לה על המכרז בקק"ל רק יומיים לאחר הדיון בעניין ביתו של עטר. "אם הייתי יודעת שאני הולכת למכרז בקק"ל הייתי פוסלת את עצמי ולא נכנסת לתיק הזה. אפילו במכרז הזה לא בחרו מספר שתיים כי מאוד מאוד חשבו שאני מתאימה", הבהירה. לבסוף העמדה שלה בוועדה נותרה בדעת מיעוט ותוכנית ההכשרה שהציע עטר נפסלה.

גם ועדת ההיתרים שאישרה את המעבר לקק"ל אחרי תקופת צינון הדגישה כי "מדובר בסיטואציה בעייתית". בשבוע שעבר, בדיוק ביום שבו ביקשנו את תגובתה, עמית הודיעה לוועדה כי תוותר על התפקיד בקק"ל.

מבדיקה שערכנו בביתו של עטר כשנה לאחר הפרסום על עבירות הבנייה, מצאנו כי הציר הלא חוקי במתחם עדיין בשימוש, רחבת הבטון לא פורקה וגם הגינה שעל שטחי הציבור לא נזנחה. העבירות של עטר אמנם בוצעו ב-2012, אך הרשויות התערבו רק ב-2015. מאז התיק האזרחי נגדו לסילוק יד ותשלום עבור השימוש מתנהל בעצלתיים, והתיק הפלילי נע כבר שנים בין היחידה לפיקוח על הבנייה לבין הפרקליטות, ולא מתקרב לשלב כתב האישום.