"כוונות ירי חי נגד שוטרים" (צילום: החדשות, דוברות המשטרה)
"די לגזענות" | צילום: החדשות, דוברות המשטרה

בעקבות האלימות במחאת העדה האתיופית על הרג סלמון טקה ז"ל, השר לביטחון הפנים וממלא מקום מפכ"ל המשטרה קיימו אמש (שלישי) דיון חירום. במקביל: אלפים רבים הפגינו וחסמו לתנועה עשרות כבישים, צמתים ומחלפים - מחדרה ועד באר שבע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עד כה נפצעו כ-47 שוטרים, בהם שניים באורח בינוני כתוצאה מאבנים שיודו לעברם. במחלף פולג הוצתה ניידת, בצומת עזריאלי העלו באש מכונית. בחלק גדול מהמוקדים המפגינים גם הבעירו צמיגים. 60 מפגינים נעצרו בהפרות הסדר. מנכ"ל מד"א, אלי בין, סיפר לחדשות כי שש ניידות מד"א נפגעו מיידוי אבנים, וגם מספר פרמדיקים שהגיעו להגיש עזרה לפצועים נפגעו במהלך היום. נשיא המדינה ריבלין: "קומץ המוחים שבחר באלימות - איננו פני המחאה ואסור שיהיה פני המחאה המובנת לכולנו מאוד".

בנוסף, מהמשטרה נמסר כי כ-300 מוחים הציתו חורש סמוך לצומת הקאנטרי בעפולה, ויידו אבנים לעבר שוטרים. שוטר נפגע מאבנים בפלג גופו העליון וברגלו, וכשנפל לקרקע מתפרעים רצו לכיוונו. הוא ביצע ירי באוויר, חולץ על ידי שוטרים מהמקום ופונה לקבלת טיפול רפואי. השוטרים פיזרו את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

"השוטרים הם רוצחים במדים", הטיח אחד הצעירים שהשתתפו בהפגנה. כשנשאל לגבי האלימות בהפגנות, השיב: "לקחו לנו את אח שלנו בכדור - זה לא אלימות? 11 איש מהעדה לקחו לנו – זה לא אלימות?". לדבריו, "כשאנחנו עושים את האלימות שלנו מקללים אותנו, אבל כשעושים את זה לנו לא אומרים כלום".

המחאה נגד האלימות המשטרתית והגזענות (צילום: החדשות)
מחאה בצומת קסטינה | צילום: החדשות

ראש הממשלה נתניהו פנה מוקדם יותר למפגינים דרך הפייסבוק, ודרש מהם לעצור את חסימות הכבישים. "אני יודע שיש בעיות שעוד צריך לפתור, עמלנו קשה וצריך לעמול עוד כדי לפתור אותן. אבל אני מבקש מכם דבר אחד - הפסיקו את חסימות הצירים", אמר. "אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים. אני מבקש מכם, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק".

מהמשטרה נמסר: "לאור מעשי אלימות הקשים מצד מפגינים רבים, שהובילו לפציעתם של עשרות שוטרים במהלך היממה האחרונה ולפגיעה בסמלי שלטון, הנחה מ"מ מפכ"ל ניצב מוטי כהן, לא לאפשר כל גילוי אלימות ולפעול בתקיפות כנגד מפירי הסדר ופורעי חוק. בהתאם, המשטרה פועלת כעת  לפזר את המפגינים ולהפסיק את האלימות תוך שימוש בכוח ובמטרה למנוע המשך פגיעה בנפש, ברכוש ובכל משתמשי הדרך".

בקרית אתא נעצרו 20 מפגינים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפות שוטרים והתפרעויות אלימות. במקום נפצעו 12 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם שוטר אחד שאיבד הכרה לאחר שאבן פגעה בראשו. השוטרים השתמשו ברימוני הלם וברימוני גז כדי להדוף את המתפרעים. באזור מחלף אולגה התרחשה מחאה אלימה, במהלכה נעצרו 12 בגין התפרעות והפרת הסדר הציבורי.

בירושלים מאות מפגינים חסמו את הכניסה לבירה משעות אחר הצהריים ושרפו פחים ואובייקטים נוספים. שני קציני משטרה נפצעו בראש ובגב מיידוי אבנים. המשטרה עצרה 15 חשודים שתקפו שוטרים והפרו את הסדר הציבורי.

גם בדרום היו מספר גדול של מוקדי מחאה - בראשם אשדוד, נתיבות וגם קריית מלאכי, שם נפצעו 8 שוטרים מיידוי אבנים ואלימות. המשטרה עצרה 12 חשודים בגין התפרעויות אלימות והפרת הסדר הציבורי. גם באזור המרכז מתרחשים בשעות האחרונות מחאות אלימות במספר מוקדים. בפתח תקווה יידו לעבר הכוחות בקבוק תבערה ובגדרה נפצעו 3 שוטרים מיידוי אבנים של מפגינים.

באזור מחלף השלום וצומת עזריאלי בתל אביב חסמו מאות רבות של מפגינים את התנועה למשך מספר שעות: שני שוטרים נפצעו במהלך פינוי של נהג שסרב לעצור לבקשת המוחים, שתקפו את רכבו באלימות וגרמו לו נזק. מהמשטרה נמסר כי שני שוטרים נוספים נפצעו במקום, גם במקרה זה כתוצאה מיידוי אבנים. לאחר זמן קצר האלימות במקום החריפה: רכב הוצת ומפגינים תקפו כבאית שהגיעה לכבות את הלהבות. כוחות משטרה גדולים ובכללם פרשים שהגיעו למקום הותקפו באמצעות אבנים, פצעו 4 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי ופגעו בסוסים.

240 נעצרו במחאת יוצאי אתיופיה (צילום: יוסף מזרחי/TPS, חדשות)
מפגינה שנעצרה בכניסה לי-ם | צילום: יוסף מזרחי/TPS, חדשות
הצתת הרכב בתל אביב בזמן המחאה (צילום: פלאש 90, חדשות)
הרכב שהוצת בצומת עזריאלי | צילום: פלאש 90, חדשות

במהלך האירועים הותקפו ארבעה צוותי מד״א, ויודו אבנים לעבר שני אמבולנסים ואופנוע מד״א. כתוצאה מכך נגרם נזק לרכבים וחובש נפגע באורח קל. "בשעות האחרונות החלו ברחבי הארץ מחאות אלימות במספר מוקדים", נמסר מהמשטרה. "תחילה חסמו המוחים צירי תנועה מרכזיים והמשטרה אפשרה להם להביע את מחאתם תוך הפגנת הכלה ואיפוק רב. לצערנו מחאות אלו הפכו להתפרעויות אלימות ומשוללות כל רסן תוך אלימות חמורה שהופנתה נגד שוטרי משטרת ישראל שמתבטאת בידויי בקבוק תבערה, אבנים, בקבוקים, תקיפת שוטרים שריפות צמיגים ונזק לרכוש".

אש בתחנת משטרת אשקלון (צילום: חדשות)
אש בתחנת משטרת אשקלון | צילום: חדשות

בהכנת הכתבה השתתפו: ברהנו טגניה, יוסי מזרחי, גיא ורון, פוראת נסאר, ירון אברהם, תמיר סטיינמן, אדוה דדון, כרמל ליבמן וגל חן.