הסערה בעקבות דבריו של שר החינוך ויו"ר איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ, על היחס החיובי לטיפולי המרה לקהילת הלהט"ב, נמשכת - וצפויה לעבור הערב (ראשון) לפסים מחאתיים: ארגוני הקהילה יפגינו החל מהשעה 19:00 מול קריית הממשלה בתל אביב בדרישה לפטר את פרץ מהתפקיד שאליו מונה בזמן ממשלת המעבר. בהפגנה ייקחו חלק גם מורות, מורים ואנשי חינוך, תלמידות, תלמידים והוריהם מכל רחבי הארץ ואנשים שעברו בעברם את הטיפולים המדוברים. הקהילה הגאה אף הודיעה כי היא תצא בקמפיין "הפנים שלנו" שבמהלכו יוצגו סיפורי בני הקהילה הדתיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"הודעות הגינוי הרפות של נתניהו ושרי הליכוד או ההבהרה שפרסם השר פרץ לא משנות לרגע את העובדה ששר החינוך של מדינת ישראל הביע תמיכה בטיפולי המרה ואף הודה כי עסק בכך בעצמו כמחנך", אמר אוהד חזקי מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב. "טיפולי המרה הם פשע שנאה. 'המטפלים בשיטה זו  מייצרים מצג שווא של הכרה מדעית בשיטה, למרות שבפועל אין עדויות מחקריות להצלחת שיטה כלשהי לגבי האפשרות להמרה ויש אף עדויות לנזק', זו עמדתו הרשמית של משרד הבריאות בנושא. על ראש הממשלה לפטר את השר פרץ לאלתר. כל עמדה אחרת היא מבחינתנו תמיכה בו ובדבריו".

בכירים נוספים בארגוני החברה האזרחית הצטרפו למתקפה על דבריו של פרץ החל מאמש. אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, אמר: "שר החינוך פרץ תומך ב'טיפולים' שמסכנים חיים של להט"בים, וראש הממשלה נתניהו תומך ברפי פרץ. הבחירות הקרובות הן הזדמנות נוספת לוודא שמי שמתנגד לשירות נשים בצה"ל ומוכן לסכן את חייהם של להט"בים לא ישב ליד שולחן הממשלה, והן יכריעו האם ישראל תהיה יהודית ודמוקרטית או תזנח את שני התארים הללו ותהפוך פשוט למדינת הלכה עם ערכים חשוכים ופרימיטיביים".‎

יו"ר נעמת, חגית פאר, תקפה גם היא: "שר החינוך העביר הערב לילדי ישראל מסר של חושך ובורות. כל אדם רשאי לחיות את חייו כרצונו ולאהוב בגאווה את כל מי שיחפוץ לאהוב. אני ממליצה לרב רפי פרץ לחזור לספרי הלימוד ולמחקרים שמוכיחים את הנזקים הבלתי הפיכים של אותם 'טיפולי המרה' לנפשם של אנשים וזאת מתוך מטרה אחת בלבד - לגרום להם לבושה במי שהם. עצוב שכך מתייחס שר חינוך בישראל לקהילה חשובה בחברה הישראלית שמשרתת בצבא, משלמת מיסים ותורמת את חלקה לחברה. קו ישיר עובר בין הניסיונות להצר צעדיהן של נשים במרחב הציבורי לפגיעה באוכלוסיות נוספות בישראל".

מצעד הגאווה בירושלים. מעורר שנאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מצעד הגאווה בירושלים, השנה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, טען: "מתק השפתיים והחיוך הממלכתי של שר החינוך לא יצליחו להסתיר את החומרה של דבריו ועמדותיו, הן ביחס לטיפולי המרה להומוסקסואלים והן ביחס לאפשרות של החלת ריבונות בשטחי יהודה ושומרון מבלי לתת זכות הצבעה לתושבים הערבים באזורים אלו. עמדות אלו מבטאות התכחשות לערכים דמוקרטים בסיסיים וניסיון להפוך את הדמוקרטיה הישראלית לעטיפה ריקה ולעלה תאנה המכסה על סדר יום לאומני ושוביניסטי. כאשר שומעים את דעותיו אלו של הרב פרץ, קל להבין מדוע הוא מבקש להנציח את השותפות עם יורשיו של כהנא. הסגנון אולי שונה, אך קווי הדמיון בעמדות ברורים לחלוטין. גם אם הרב פרץ ידגיש פעם אחר פעם שהוא שר החינוך של כולם, העמדות שהציג בריאיון לחדשות 12 פוסלות אותו מלכהן כשר החינוך של מדינת ישראל".‎

גם ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל, תקף את דברי השר: "מביש ומדאיג ששר החינוך של מדינת ישראל לא רק שמתבטא בעד תופעת טיפולי ההמרה אלא אף מעיד על כך שביצע אותן בעצמו. כפי שקבעה ההסתדרות הרפואית, איגוד הפסיכיאטריה בישראל ואיגודי רופאים רבים נוספים בישראל ובעולם - אין טיפול שיכול להמיר את האוריינטציה המינית של אף אדם. טיפולי ההמרה שמתיימרים לשנות אוריינטציה מינית, לא רק שהוכחו מדעית שהינם חסרי תועלת, הם מהווים סכנה, ומסבים נזק חמור לנפשו של המטופל בעצם תחושת הכישלון ועלולים להוביל עד להתאבדות". לדבריו, "שר החינוך, בהתבטאותו האומללה בעד טיפולי המרה מסכן את חייהם של אנשים רבים. עליו לחדול מלהתיימר להיות מטפל, לקחת אחריות על אמירתו, להתנצל עליה ולפעול כדי שאף אדם בישראל לא יעבור טיפולי המרה".

מצעד הגאווה בירושלים, השנה (צילום: חדשות)
"טיפולים שמסכנים חיים" | צילום: חדשות

נזכיר כי בהתייחסו לקהילה הגאה, הרב פרץ התבטא במילים האלו: "אני מכבד כל אדם באשר הוא אדם. אני מודה שאני באופן אישי, רב בישראל, התורה שלנו אומרת לנו דברים אחרים. אבל זה לא אומר שאני מסתכל עכשיו ונותן להם ציונים". בנוסף טען פרץ כי הוא חושב שטיפולי המרה הם אפשריים ושיתף גם חוויה אישית: "יש לי היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך, וגם עשיתי את זה - קודם כל חיבקתי אותו ואמרתי לו דברים מאוד חמים", תיאר פרץ. "אמרתי לו בוא נחשוב, בוא נלמד ובוא נתבונן. המטרה היא שהוא קודם כול יכיר את עצמו היטב. ואז הוא יחליט", אמר. "אני שם לו את הנתונים, אומר לו, שמע, בנקודה הזאת אני עוזב אותך - עכשיו אתה מחליט".

הפגנת הלהט"ב, בשנה שעברה (צילום: חדשות)
הפגנת הלהט"ב, בשנה שעברה | צילום: חדשות

בנוסף טען פרץ כי בתור שר חינוך הוא ימשיך לתקצב את איג"י, תנועת הנוער הגאה. "אם היא תנועת נוער לגיטימית במדינת ישראל אז למה לא - היא כבר מתוקצבת ואני לא מתכוון לגעת בתקציב הזה". בנוסף, הוא הסביר כי ישקול ברצינות האם להכניס את פעילי התנועה לבתי הספר: "אני אצטרך לעיין במסרים שלהם ומה הם עושים. אם הם פותחים את החשיבה לשונה ולשוויוניות של זה, בהחלט צריך לחשוב על זה בצורה רצינית".