מצפון ועד דרום - רכבים שרופים, עימותים בין שוטרים למפגינים, פקקי ענק וחסימות כבישים במחאת בני העדה האתיופית בעקבות הרג סלמון טקה ז"ל: אלפים רבים עדיין מפגינים הערב (שלישי) וחוסמים במשך שעות צירי תנועה מרכזיים בכל רחבי הארץ, בהם נתיבי איילון, כביש החוף וכביש 6. בקריית אתא נעצרו 19 מפגינים. לפי ההערכות, 50-60 אלף כלי רכב תקועים בפקקים שנוצרו כתוצאה מהחסימות הרבות. במשטרה מעוניינים להכיל את האירועים ואלפי שוטרים פרוסים ברחבי הארץ בהוראה שלא להביא להחמרת המצב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מפת החסימות המלאה:

  • כביש 1 (ירושלים-תל אביב): מנהרת הארזים לכיוון מזרח 
  • כביש 2 (החוף): מחלף אולגה ומחלף פולג לשני הכיוונים
  • כביש 4: מחלף ראשל"צ, מחלף יבנה וצומת אשקלון לשני הכיוונים
  • כביש 6: מחלף שורק לכיוון דרום
  • כביש 20 (נתיבי איילון): בין המחלפים לה גארדיה להלכה בשני הכיוונים
  • כביש 38: צומת הביג לשני הכיוונים
  • כביש 40: צומת כנות, צומת קסטינה, צומת פלוגות, צומת מצליח וצומת ביל"ו לשני הכיוונים
  • כביש 431: מחלף באר יעקב לשני הכיוונים

החל משעות הערב החלו הפגנות ספונטניות כמעט בכל רחבי הארץ בכמה מוקדים בו זמנית. אחד המוקדים המרכזיים של המחאה הוא צומת קריית אתא, שם המפגינים השליכו אבנים ואשפה על השוטרים והבעירו שלדה של רכב נטוש וגם צמיגים, 400 מטרים ממקום הירי שלשום. בירושלים, מאות חסמו את הכניסה לעיר באזור גינות סחרוב. בצומת עזריאלי הוצת רכב, במחלף פולג מפגינים הציתו ניידת והעלו אותה באש.

תקרית חריגה נוספת נרשמה ליד קריית הממשלה בתל אביב, שם נהג רכב פרטי ביקש לעבור בציר החסום, אך המפגינים לא נתנו לו. הנהג התעקש לעבור ואז הושלכו לעברו אבנים תוך שאחד המפגינים עלה על שמשת הרכב והכה בה בעוצמה כל זאת שהרכב ממשיך בנסיעה. קצין ובלשית משטרה חילצו את הנהג ולקחו אותו לתוך קריית הממשלה והגנו על חייו‎.

תמונות מהן ינסו להימנע (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
16 עצורים בקריית אתא | צילום: דוברות המשטרה, חדשות
ההערכה: הפגנות במצם (צילום: חדשות)
הכניסה לירושלים נחסמה בגשר המיתרים | צילום: חדשות

בחיפה, יותר מ-1,000 מפגינים התעמתו עם שוטרים מחוץ לתחנת משטרת זבולון. השוטרים ירו לעבר המפגינים רימוני הלם וגז מדמיע. בצומת גדרה נפצעו שלושה שוטרים באורח קל כתוצאה מידויי אבנים ונזק נגרם לשתי ניידות משטרה. במחלף אולגה נפצע שוטר באורח בינוני ואיבד את הכרתו כתוצאה מאבן שנזרקה ופגעה בראשו. הוא פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה.

במחלף אולגה נפגע שוטר בראשו כתוצאה מאבן שהושלכה לעברו. הוא נפצע באורח בינוני ואיבד את הכרתו. השוטר פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה לקבלת טיפול רפואי. במקביל, בעקבות עומסי התנועה וחסימות הכבישים, ההצבעה בפריימריז לראשות העבודה התארכה ותימשך עד לשעה 22:00.

"איפה רה"מ? הממשלה לא מזיזה אצבע"

"לא יכול להיות שממשלת ישראל לא מזיזה אצבע", אמר אחד המפגינים בצומת עזריאלי בשיחה עם החדשות. "איפה ראש הממשלה? הוא מעולם לא בא לפגוש את המפגינים. היו מיליון ועדות. אנחנו דורשים ועדת חקירה חיצונית שתחקור את המקרה. אנחנו בוכים. קהילה שלמה כואבת ובוכה".

חילוקי דעות נרשמו בין מפגינים שרוצים להסלים את האלימות, לעומת המארגנים שמתנגדים לעימותים עם השוטרים. השוטרים החליטו לבצע מעצרים בניסיון לפתוח את הצומת.

הפגנות - כנראה רק בצפון (צילום: החדשות)
צמיגים בוערים בקריית אתא | צילום: החדשות

אחד המפגינים בצומת עזריאלי הביע זעם על התנהלות המשטרה: "רוצחים שחורים יהודים. רצחו לנו את יהודה ביאדגה. חלפו כמה חודשים ורצחו את סלמון טקה. ההפגנה הזאת תימשך עד שנתניהו יבוא לפה. לא יכול להיות שקצין משטרה רוצח ילד בן 17 ואחרי יום משחררים אותו".

צעיר אחר שמפגין בצומת עזריאלי וחוסם את הכביש אמר: "לא מתכוון לזוז מכאן. אי אפשר להמשיך ככה. יש לי אחים קטנים שאני מפחד עליהם שייצאו לרחובות, תעשו משהו"‎.

הפרות סדר בקריית אתא (צילום: החדשות)
הפרות סדר בקריית אתא | צילום: החדשות
מחאת בני העדה האתיופית, עזריאלי ת"א (צילום: TPS, חדשות)
חסימות במחלף עזריאלי | צילום: TPS, חדשות

לקראת ההפגנות, צעירים בני העדה אמרו בשיחה עם החדשות Online שהן צפויות להיות סוערות ואלימות יותר ממה שהיה עד כה. "זהו, נגמר", אמרו הצעירים. "מיצינו בכל הדרכים הממלכתיות והמנומסות להשמיע את הזעקה שלנו. אל תתפלאו אם תראו מעשים קיצוניים".

מלבד ההפגנות הספונטניות החל מהשעה 17:00 החלה הפגנה בצומת עזריאלי בתל אביב. במקביל נפתחו הפגנות גם בפתח תקווה, בנתניה, באשקלון, בראשל"צ, בב"ש בירושלים ובקריות.

מחאת בני העדה האתיופית, עזריאלי ת"א (צילום: TPS, חדשות)
צילום: TPS, חדשות
שריפת צמיגים בפתח תקווה, אתמול (צילום: חדשות)
צומת גהה, פתח תקווה | צילום: חדשות
שילוב כוחות בין חרדים ואתיופים בירושלים (צילום: מיכאל אוריה, חדשות)
שילוב כוחות בין חרדים ואתיופים בירושלים | צילום: מיכאל אוריה, חדשות

בהכנת הכתבה השתתפו: ברהנו טגניה, יוסי מזרחי, גיא ורון, פוראת נסאר, ירון אברהם, תמיר סטיינמן, אדוה דדון וגל חן.