לפני כחודשיים התראיין פעיל השלום, הח"כ לשעבר והסופר אורי אבנרי לסטודנטית לתקשורת וקולנוע במכללת סמינר הקיבוצים נעמה נעמי ליבה - וסיפר לה בגילוי לב על התמודדותו עם הגיל ועל חששותיו מעתיד המדינה. זה היה הריאיון האחרון שנתן אבנרי, שלקה החודש באירוע מוחי והלך היום (שני) לעולמו בגיל 94. כשנשאל על הדברים שעוד תכנן לעשות, השיב ביובש: "מה יכול לקרות לאדם בגיל 95? ימות. אין לי חשק מיוחד למות אבל זה גם לא נורא מפחיד אותי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אבנרי, שהקים את העיתון והמפלגה "העולם הזה", פעל למען השלום במשך עשרות שנים: לאחר שברח מאימת הנאצים ונפצע בקרבות במלחמת העצמאות, הפך לאיש שמאל בולט וח"כ - ולישראלי הראשון שפגש וראיין את יאסר ערפאת. אשתו, רחל אבנרי, נפטרה בשנת 2011 לאחר 58 שנות נישואים. מועד הלווייתו טרם פורסם.

"אם הממשלה של היום תמשיך בשלטון, היא או גרועות ממנה, אנחנו בעוד 50 שנה נהיה מדינה דו לאומית עם רוב ערבי ועם מיעוט יהודי שיתמעט", הזהיר אבנרי באותו ריאיון.

אבנרי וערפאת בביירות (צילום: ענת סרגוסטי, מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות)
אבנרי וערפאת בביירות | צילום: ענת סרגוסטי, מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות

"רבים יירדו מהארץ וזה יהיה הסוף של מדינת ישראל. לא תהיה מדינה ולא מדינת ישראל", הוסיף. "אני רואה את זה כאפשרות מובהקת אם נלך ישר בדרך בה אנחנו הולכים היום. אני אומר את זה בביטחון מלא אבל אני מקווה שזה לא יקרה".

עם חבריו ליחידת "שועלי שמשון" במלחמת העצ (צילום: מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות)
עם חבריו ליחידת "שועלי שמשון" במלחמת העצ | צילום: מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות

אבנרי סיפר לאשת התקשורת הצעירה על תחושותיו - ותקוותיו לשינוי כיוון: "אני אדם אופטימי, אני חושב שהמדינה הזו תקבל את הדעות האלה לפני שהיא תלך לאבדון, זו גם אפשרות. מאוד מקווה שהעיתונות שהפכה בשנים האחרונות למכשיר של שטיפת מוח של השלטון תחזור להיות העיתונות כפי שהייתה בתקופת הזוהר שלה".

על עולם העיתונות אמר אבנרי, לשעבר עורך "העולם הזה", אמר: "המקצוע הזה קיים הרבה מאוד שנים ויהיה קיים עוד מאות שנים, אין תחליף לעיתונות. עיתונאי אמיתי בדם מרגיש וחש שזה מה שהוא רוצה לעשות בחיים זה לא דרך להתעשר, לא מתעשרים מזה אלא אם לוקחים שוחד. עיתונאי אמיתי גם לא אכפת לו מזה".

אבנרי ובן-גוריון בכנסת (צילום: J. AGOR, מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות)
אבנרי ובן-גוריון בכנסת | צילום: J. AGOR, מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות

אבנרי נזכר בימיו כעיתונאי לוחמני ואמר: "עיתונאי שבא לעיתון עם סקופ שראוי שיתפרסם - זו הרגשה כל כך נהדרת ששום ענייני כסף לא יכולים להתחרות בזה. מי שלא מרגיש את זה במוקדם או במאוחר עובר לעניינים אחרים".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/