"עמד על עמדותיו", אבנרי (צילום: מארק ניימן, לע"מ, חדשות)
"עמד על עמדותיו", אבנרי | צילום: מארק ניימן, לע"מ, חדשות

אנשי ציבור רבים ספדו הבוקר (שני) לעיתונאי, הסופר והפוליטיקאי אורי אבנרי, שהלך לעולמו בגיל 94. פוליטיקאים ועיתונאים חלקו כבוד אחרון לאבנרי, שהקים את העיתון והמפלגה "העולם הזה", פעל למען השלום במשך עשרות שנים והפך לישראלי הראשון שפגש וראיין את יאסר ערפאת. מועד הלווייתו של אבנרי טרם פורסם

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנשיא ריבלין ספד לאבנרי וסיפר על מאבקו למען חופש הביטוי. "בימי המאבק לחירות ישראל לחם אורי אבנרי בשורות האצ"ל ואימץ לעצמו את קריאת התגר במעמדו המיוחד כאופוזיציונר נצחי. אבנרי דגל במילותיו של ז'בוטינסקי 'שקט הוא רפש' ומאבקו להכרה ממלכתית בלוחמי האצ"ל ומלחמותיו למען חופש הביטוי סללו את דרכה של ישראל כמדינה צעירה. היו לנו חילוקי דעות חריפים אך הן התגמדו מול השאיפה לבנות כאן חברה חופשית ואיתנה. יהי זכרו ברוך".

יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני כתבה על רעיון השלום, שלדבריה אבנרי נטע בישראל. "הוא היה עיתונאי אמיץ ואדם נדיר ופורץ דרך", כתבה בעמוד הטוויטר שלה. "עמד על עמדותיו למרות המתקפות ונטע בלב עם ישראל את רעיונות השלום והמתינות גם כשלא היו בלקסיקון, עם מבט צלול וחד ששמר עד יום מותו. ישראל תחסר אותו. יהי זכרו ברוך".

יושבת ראש מפלגת מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג, שיתפה חלק מתוך מייל ששלח אבנרי לפני שנה וכתבה: "נוח בשלום, איש גדול. מעולם העיתונות ועד מחנה השלום, גדולתו של אורי אבנרי בכך שעיצב את ההיסטוריה הישראלית באופן שמעטים עשו, דווקא מפני שמצפון ואמת הובילו אותו. העובדה שזה היה כמעט תמיד נגד הזרם לא הובילה אותו לשוליות, אלא להפך, להשפעה. יהי זכרו ברוך".

אבנרי בכנסת (משמאל) (צילום: סער יעקב, לע"מ, חדשות)
אבנרי בכנסת (משמאל) | צילום: סער יעקב, לע"מ, חדשות

גם יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון כתבה על היכרותה עם פעיל השלום. "את אורי אבנרי הכרתי דרך 'העולם הזה', אחרי מלחמת יום כיפור, והוא עיצב המון מהשקפת עולמי אז", סיפרה. "אחר כך גיליתי שהקול הבהיר הזה היה צלול כבר אחרי מלחמת העצמאות, והוא ראה אז את מה שרבים לא מוכנים לראות גם היום. היה שלום אורי, זכינו בך ולא תמיד ידענו להעריך את מה שזכינו בו".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי ספד גם הוא לאבנרי. "כנער קראתי את העולם הזה של אורי אבנרי ותמיד חשתי שכאן כתובה האמת", כתב. "עבורי, אורי אבנרי לימד אותנו להסתכל על החיים גם מזווית הראייה של הצד השני. לא חייבים להסכים, אבל כדאי להבין ולדעת. נוח על משכבך".

חבר הכנסת איימן עודה מהרשימה הערבית המשותפת סיפר על פגישותיו על אבנרי: "אורי אבנרי היה הפנים של השלום. בפגישתנו האחרונה ליד קברו של יאסר ערפאת, סיפר לי איך נפגש עם ערפאת במטרה לנפץ את שקריה של ממשלת בגין שרון בנוגע לעמדות אש"ף. פגשתי את אורי מאז שהייתי ילד קטן, בכל הפגנה נגד הכיבוש ובכל צומת חשוב במאבק לשלום. אשרי האיש שהיה מסוגל לעמוד מול הקונצנזוס ולומר 'לא'. נוח בשלום אח וחבר יקר".

"לימד מהי עיתונות לוחמת", אבנרי (צילום: פלאש 90, חדשות)
"לימד מהי עיתונות לוחמת", אבנרי | צילום: פלאש 90, חדשות

גם במערכת העיתונות העצמאית "המקום הכי חם בגיהנום" סיפרו על תרומתו של אבנרי. "אורי אבנרי, שלימד אותנו עיתונות לוחמת מהי, שהגדיר במעשים את השמאל הישראלי, הלך הבוקר לעולמו בבית החולים איכילוב שלושה שבועות לפני יום הולדתו ה-95", כתבו. "סיפור חייו של האיש שהאקטיביזם שלו היה מופת ודוגמה לכל פעיל חברתי ופעיל שלום".

למרות שמרבית המספידים לאבנרי נחשבים אנשי שמאל, גם איש הליכוד גדעון סער ספד לאיש. "אורי אבנרי הצעיר הצטרף לאצ"ל ולחם ב'גבעתי' במלחמת השחרור של עמנו", סיפר. "אבנרי היה רחוק ממני ומשכמותי מרחק מזרח ממערב ולא פעם קוממו אותי דבריו ומעשיו. אך בישראל הצעירה היה דוגמא לאופוזיציה ללא מורא, בימים שהיה קשה להיות באופוזיציה למשטר מפא"י, שרדף אותו. ואין דמוקרטיה בלי אופוזיציה".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/