לא מעוניין בתפקיד? ניצב בדימוס בנצי סאו
לא מעוניין בתפקיד? ניצב בדימוס בנצי סאו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: סגן המפכ"ל לשעבר ניצב בדימוס בנצי סאו קיבל בשבועות האחרונים גישושים לא רשמיים ממקורבי השר גלעד ארדן באשר לרצונו להתמנות למפכ"ל המשטרה הבא. כהונתו של המפכ"ל הנוכחי אלשיך מסתיימת בחודש דצמבר, כך שהמשמעות היא שיש אפשרות סבירה ביותר שכהונתו של אלשיך לא תוארך - על כל המשתמע מכך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשבועות הקרובים צפוי לקבל השר ארדן החלטה דרמטית: האם להאריך את כהונתו של המפכ"ל, על רקע העימות החריף בין אלשיך לראש הממשלה. על פי ההערכות, ניצב בדימוס סאו, שהיה מועמד לתפקיד בסבב המינויים הקודם, לא מעוניין להיכנס להליך המינוי.

מפכ
מסתמן: כהונת אלשיך לא תוארך | צילום: פלאש 90 \ מירים אלסטר, חדשות

מלשכתו של השר ארדן נמסר בתגובה לידיעה כי הפנייה לא נעשתה מטעמו והוא לא הסמיך איש מטעמו לעניין. מטעמו של בנצי סאו נמסר כי התגובה לא נעשתה באופן רשמי, והיא תישקל במידה ותיעשה באופן הזה.

בחודש מאי האחרון פורסם לראשונה בחדשות כי בכירי הקרימינולוגים באוניברסיטאות ובמכללות בארץ שלחו מכתב תמיכה במפכ"ל אלשיך לשר ארדן. במכתב קראו הבכירים לשר להאריך את כהונתושל אלשיך, בין היתר משום ש"קידם רפורמה בה החל טיפול יעיל בפשיעה ציבורית". במכתב יוצא הדופן, הם קראו להאריך את כהונתו של אלשיך בשנה נוספת לפחות.

השר לביטחון פנים ארדן
השר לביטחון פנים ארדן | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

הבכירים נימקו את בקשתם בכך שאלשיך החל בשינוי רחב היקף במערכת היחסים בין המשטרה לציבור ובסדרה של רפורמות ושינויים שנוגעים לכמה תחומים מרכזיים, ובראשם הטיפול היעיל במיוחד לדבריהם בפשיעה ציבורית.

הבכירים הסבירו כי אלשיך חולל כמפכ"ל מהפכה בשורות המשטרה ואף הצליח למצב אותה כאחד מארגוני המשטרה מבוססי המדע מהמתקדמים בעולם. לסיום קבעו כי זו תהיה טעות שלא לאפשר למפכ"ל הנוכחי זמן נוסף להשלים את הרפורמות שבהן החל , ולכן הפצירו בשר ארדן להאריך את כהונתו לפחות בשנה נוספת.

מפכ
צילום: Tomer Neuberg/Flash90, חדשות

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת יואב קיש (הליכוד), אמר לפני כשלושה חודשים כי הוא "לא רואה דרך להאריך למפכ"ל את הכהונה בשנה רביעית". בריאיון ל"מהדורה ראשונה" הוא הוסיף כי אלשיך צריך לסיים את תפקידו. "אני חושב שהגיע הזמן להגיד את זה, ואני חושב שהשר ארדן צריך להגיד את זה באופן ברור", טען קיש.

"אני לא רואה דרך להאריך למפכ"ל את הכהונה בשנה נוספת", הוסיף קיש, "אני חושב שהכהונה שלו צריכה להסתיים כפי שתוכננה בנובמבר השנה. צריך להגיד את זה בצורה ברורה, כדי שיהיה אפשר להיערך ולהביא מינוי ראוי למפכ"ל במקומו".