תסתכלו להם בעיניים: אוגוסט כאן ועונת הנסיעות והחופשות בשיאה - מה שאולי משמח מאוד את הנופשים, אבל מעציב מאוד את ההולכים על ארבע. במקרים רבים, שלמרבה הצער רק הולכים ונעשים רבים יותר מדי שנה, מי שמשלם את 'מחיר החופש' הוא הכלבים שמופקרים לגורלם - כלבים שלפני עונת הקיץ היו בני בית, ועם בוא החופש הגדול - נזרקים וננטשים בשטחים פתוחים, ברחובות הערים - ואיפה לא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הכלבים הנטושים נמצאים לרוב כשהם משוטטים, רעבים ואומללים, כשהם מחפשים אחר בעליהם. כלבים לא מעטים אף חשופים לפציעות חמורות ולתנאי מזג אוויר קשים שעלולים להוביל גם למותם - במיוחד בימים אלה, בהם שורר בחוץ חום כבד.

מי מהכלבים ש'התמזל מזלו', מאותר בשטח על ידי פעילי עמותות שונות - ומועבר אליהן, בתקווה שיימצא עבורו בית חדש. כך למשל במקרה של בוניטה, כלבה בת שנה וחצי שננטשה על ידי בעליה עקב תהליך גירושין ונסיבות בריאותיות שהובילו לאשפוז, ומחפשת בית מאמץ בימים אלה.

כלבים נטושים
צילום: השירותים הוטרינריים גוש דן, חדשות

"התקופה הזו של החופש היא הסיוט של העמותות, מספר הכלבים שננטשים עולה דרמטית", מעיד מנכ"ל צער בעלי חיים רמת גן והסביבה, יובל נבון. לדבריו, "אנשים יוצרים קשר עם עמותות ודורשים שייקחו מהם את הכלב כי אין להם זמן או כי הם נוסעים לזמן ממושך. הם לא מבינים שכלב שהם בחרו לגדל הוא בן בית לכל דבר. נטישה עלולה להוביל למותו של הכלב".

כלבים רבים שננטשים מוצאים את עצמם בסופו של דבר בהסגרים העירוניים ש'מתפוצצים' בתקופה הזו של השנה; כך גם במקרה של צ'יקה, כלבה בת 11 שהגיעה להסגר לאחר שננטשה, סירבה לאכול במשך שבוע והייתה מבוהלת ועצובה. חייהם של הכלבים בהסגרים קשים מאוד - ובמידה ולא נמצא עבורם בית מאמץ או עמותה שתסכים לקלוט אותם, הם מומתים.

לכלבים אין קשר לנאמר
צילום: השירותים הוטרינריים גוש דן, חדשות

התהליך הזה מכאיב לא רק לכלבים, אלא עלול לגבות מחיר כבד גם מבעליהם הנוטשים: למי שמתכוון לנטוש ולהפקיר את כלבו כדאי לחשוב פעמיים כיוון שמדובר בעבירה על חוק צער בעלי חיים, שעלולה להוביל לקנס כספי כבד ואף לעונש של עד שנת מאסר.

מה גורם לאנשים לנטוש את הכלבים שלהם?  

נתוני עמותת "תנו לחיות לחיות" מעלים תמונה מדאיגה לפיה התופעה המקוממת של נטישת כלבים רק הולכת וגדלה: בשנת 2017 חלה עלייה של 11.6% בנטישות כלבים, בהשוואה לשנת 2016. בכל שנה ננטשים בישראל עשרות אלפי כלבים, כשאזור הדרום נחשב למוביל בכמות מקרי הנטישות.

כלבים נטושים
צילום: השירותים הוטרינריים גוש דן, חדשות

מה בעצם מוביל את בעלי הכלבים לנטוש ולהפקיר אותם בצורה כה אכזרית? מהנתונים עולה כי 31.5% מהכלבים שננטשים הם גורים שעושים את צרכיהם בבתים או גורמים נזקים שונים לריהוט ולחפצים. 20% מבעלי הכלבים שנטשו אותם עשו זאת עקב תוקפנות שפיתחו הכלבים כלפי מי מבעלי הבית.

11% נוטשים כלבים מסיבות אישיות - עקב הליכי גירושין או נסיבות בריאותיות המצריכות אשפוז. 10% מבעלי הכלבים בחרו להיפטר מהם עקב כך שגילו שאין להם זמן לטפל בהם, 9% עשו זאת עקב נסיעה ממושכת או מעבר דירה, כ-8% מסיבות כלכליות וכ-5% עקב אלרגיה.

האלטרנטיבה לנטישה: איתור משפחה מאמצת חדשה

בעמותת S.O.S חיות, שמקבלת מדי יום טלפונים רבים מבעלי כלבים שמתריעים שאם לא יגיעו לקחת את הכלב - הוא יינטש, מציעים פתרון לכל אותם בעלי כלבים ששוקלים להיפטר מהם בצורה כל כך אכזרית - איתור משפחה חדשה עבורם.

אילוסטרציה
צילום: השירותים הוטרינריים גוש דן, חדשות

"אנחנו מבקשים מהציבור להימנע מנטישות ולהשקיע מעט זמן כדי למצוא לבעלי החיים משפחה חדשה", אומרת ריקי בצרי, מייסדת ויו"ר S.O.S חיות. "אפשרי להיעזר בחברים, לפרסם ברשתות החברתית ואפשר ואף מומלץ להגיע לימי האימוץ שלנו למטרה הזו".

מציאת בית דרך יום האימוץ ברמת אביב שמתקיים בכל יום שישי בין השעות 11:00-15:00 - יש לתאם מקום מראש ביום רביעי בטלפון: 03-7441010 או 03-7441111
מציאת בית דרך יום האימוץ בכפר שמריהו שמתקיים בכל יום שבת בין השעות 10:00-14:00 - אין צורך לתאם מראש, הרישום הוא בכניסה.

גם עמותת "תנו לחיות לחיות" עורכת ימי אימוץ. למעלה מ-200 כלבים וחתולים ממתינים בכלבייה בכניסה לכפר רות (בוויז: תנו לחיות לחיות כפר רות) טלפון : 3703* שלוחה 3 פתוחים בימים : א-ה 09:00-17:00 שישי וערבי חג 09:00-14:00 שבת וחגים 9:00-17:00

 צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/