אחרי מחאת ההמונים בת"א - מגיעה הביקורת מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אמש (שבת) תיעוד של המפגינים שהניפו דגלי פלסטין בהפגנה נגד חוק הלאום, וטען כי "אין עדות טובה מזו לנחיצותו של חוק הלאום. אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון". פוליטיקאים רבים מצדה הימני של המפה הפוליטית מתחו ביקורת גם הם על ההפגנה ועל הנפת הדגלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לא היה לי ספק שדגלי פלסטין יהיו חלק מהתפאורה בהפגנת השמאל שבכיכר רבין", אמרה שרת התרבות מירי רגב. "השמאל וערביי ישראל מעדיפים את צבעי האדום שחור וירוק על פני הכחול והלבן. זה ההבדל בין מדינת כלל אזרחיה למדינת הלאום של העם היהודי".

הפגנה נגד חוק הלאום (צילום: ועדת המעקב, חדשות)
צילום: ועדת המעקב, חדשות

גם שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ תקף את המפגינים בכיכר רבין. "דגלי פלסטין מונפים הערב בכיכר רבין בת"א, בהפגנה נגד חוק הלאום", כתב בעמוד הטוויטר שלו. "אחמד טיבי ואיימן עודה וחבריהם מפגינים נגד הלאום היהודי ובעד הלאום הערבי-פלסטיני. לא המילים בחוק מפריעות להם, אלא קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הם ימשיכו להפגין ואנחנו לבנות ולחזק את מדינת ישראל".

השר זאב אלקין, מיוזמי חוק הלאום, התייחס גם הוא להפגנה. "‏כפי שאמרתי השבוע בכנסת: 'כשאחמד טיבי וחנין זועבי מתנגדים לחוק הלאום יחד עם המפגינים האלה ועם דגלי פלסטין וקריאות 'ברוח ובדם נפדה את פלסטין', אני מבין למה הם עושים את זה", אמר. "הם באמת מתנגדים בכל כוחם לציונות ולעובדה שישראל היא מדינתו של העם היהודי וככזו הוקמה על ידי האו"ם. אבל יאיר לפיד וציפי לבני?! למה הם מתנגדים'?".

הפגנה נגד חוק הלאום (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

חבר הכנסת אורן חזן התייחס למחאה וטען שהמפגינים מסיתים נגד מדינת ישראל. "ת"א נכבשה ודגלי האויב הפלסטיני מככבים בלבה", כתב. "מי שעדיין לא הבין למה חוק הלאום חשוב, היום יותר תמיד, מספיק להעיף מבט אחד אל הכיכר שטופת השנאה כדי לקבל את התשובה. ההם שם בכיכר הם לא משלנו - הם רק מחפשים לקחת את מה ששייך רק לנו. הנפת דגלי הטרור הם לא פחות מפגיעה בריבונות והסתה חריפה נגד מדינת ישראל".

גם סגן שר הביטחון אלי בן דהן תקף את המפגינים וכינה אותם רדיקלים. "‏השמאל הישראלי בהפגנה בכיכר רבין מוכיח רק דבר אחד - הכול כשר בניסיון להפיל את הממשלה", אמר. "גם לשלב ידיים עם הלאומנות הערבית הרדיקלית שמניפה את דגלי פלסטין, קוראת לחיילי צה"ל רוצחים ולמדינת ישראל מדינת אפרטהייד".

"עשרות אלפים נעים באוטובוסים" (צילום: ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, חדשות)
"עשרות אלפים נעים באוטובוסים" | צילום: ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, חדשות

עשרות אלפי בני אדם הגיעו במוצאי שבת לכיכר רבין בתל אביב להפגנת המגזר הערבי נגד החוק השנוי במחלוקת, ומשם צעדו לרחבת מוזיאון תל אביב. ראש ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל, חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה קרא מעל הבמה לנתניהו: "אנחנו לא נלך מכאן - אתה תלך". המפגינים המשיכו וקראו: "העם רוצה בביטול החוק, העם רוצה בהפלת הימין".

לכיכר הגיעו כ-300 אוטובוסים יחד עם 26 עמותות, רובן עמותות שמאל. מניפי דגלי פלסטין היו בעיקר בקרב פעילי מפלגת בל"ד, שמתחו ביקורת על דרישת ועדת המעקב. פוליטיקאים רבים בחרו שלא להגיע להפגנה, בקרב מפלגות הקואליציה אבל גם מיש עתיד והמחנה הציוני. מי שכן נכחו באירוע הם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), ח"כים ממרצ וחבר הכנסת לשעבר מהמחנה הציוני זוהיר בהלול. 

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/