המפכ"לים מצטרפים למחאה (צילום: החדשות)
המפכ"לים מצטרפים למחאה | צילום: החדשות

המחאה נגד חוק הלאום מתרחבת - ומגיעה גם לבכירי המשטרה בעבר: שמונה מפכ"לים לשעבר ו-70 ניצבים בדימוס פנו היום (שני) לממשלה בדרישה לתקן את חוק הלאום שאושר בשבוע שעבר בכנסת. בכירי המשטרה מביעים תמיכה במחאת בני המיעוטים נגד החוק - וקוראים לשוויון זכויות מלא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

על מכתב העצומה יוצא הדופן, שזכה לשם "ניצבים לצידם", חתמו 78 מבכירי המשטרה בעשורים האחרונים: בפנייה ציינו הבכירים כי בעבר הם פיקדו ולחמו עם אלפי שוטרים ולוחמים דרוזים, צ'רקסים ובני עדות אחרות שנוטלות חלק בהגנה על ביטחון ישראל, וכעת הם ניצבים לצידם במחאה נגד החוק.

החתומים על העצומה "קוראים לחברי הממשלה לתקן את חוק הלאום באופן שייתן ביטוי הולם למעמדם של בני העדה כך שיהיה זהה לחלוטין לזכויות שהחוק מקנה לנו כבני הארץ הזאת".

המפכ"לים לשעבר שחתומים על המכתב: יעקב טרנר, רפי פלד, אסף חפץ, יהודה וילק, שלמה אהרונישקי, משה קראדי, דודי כהן ויוחנן דנינו. המכתב נשלח גם למפכ"ל רוני אלשיך, לרמטכ"ל איזנקוט וליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בשם "חברי מועדון רבי ניצבים וניצבים בדימוס".

מכתב המפכ"לים לשעבר (צילום: חדשות)
מכתב המפכ"לים לשעבר | צילום: חדשות

הניצב לשעבר זאב אבן חן, ששכל את בתו באסון הכרמל, שיגר מכתב נפרד לחבר הכנסת אבי דיכטר – יוזם החוק ומי שכיהן בעבר כשר לביטחון פנים. "משום מה קולך נאלם דום לאחר הסערה שפרצה", כתב אבן חן. "אני מכבד את עברך הצבאי והביטחוני, אבל אתה לא מכבד את זה של הדרוזים. לחמנו איתם כתף אל כתף, פיקדנו עליהם והיינו בהלוויות החללים שלהם".

"רציתי לדעת איך אתה חי עם הזעם המוצדק של הדרוזים, עם ההשלכות של החוק עליהם ועם תחושותיהם, תגובותיהם וצעדיהם המתוכננים כנגד חוק", המשיך הניצב לשעבר. "האם תופיע להפגנה בכיכר רבין במוצאי שבת ותסביר שם מה הניע אותך לחוקק חוק אווילי כזה, שנועד למטרות פוליטיות בלבד?"

"דבר אלינו ואל הציבור. אנחנו ממתינים למוצא פיך – אבל בחיאת דיכטר, אל תחרטט אותנו", ביקש אבן חן במכתב. "דבר כמו גבר ולעניין". עוד התחייב כי אם דיכטר ישיב לפנייתו, יפיץ אותה כלשונה באותו האופן שהפיץ את מכתבו זה.

אשכנזי: "עניין הפיקוד הלבן או שחור - חרפ (צילום: חדשות)
גולני. הבוגרים הצטרפו למחאה | צילום: חדשות

בסוף השבוע חתמו לוחמים וקצינים ששירתו בחטיבת גולני על מכתב משותף נגד החוק והתייצבו לצד בני העדה הדרוזית במאבקם. "אנו מבקשים לתמוך ולכאוב את כאבם של אחינו ואחיותינו הדרוזים וכל העדות המשרתות בכוחות הביטחון", נכתב. בין החתומים היה גם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. לוחמי עבר בחטיבת הצנחנים פרסמו בשבוע שעבר מכתב דומה בו התנגדו לחוק. 

"אנחנו - קציני, מפקדי וחיילי חטיבת גולני לדורותיה - מבקשים לחבק, לתמוך ולכאוב את כאבם של אחינו ואחיותינו הדרוזים, הבדואים, הצ'רקסים וכל העדות המשרתות בכוחות הביטחון השונים ואשר קשרו גורלם עם העם היושב בציון מאז קום המדינה", נכתב בעצומת גולני.

"אין בכוונתנו להביע דעה פוליטית, אלא להזכיר לכולנו ולעם ישראל כולו, כי העדות המופלאות הללו עמדו ועומדות אתנו בהגנה על המדינה לאורך כל הדרך, ללא שום לבטים ותהיות", הדגישו בוגרי החטיבה. "אדמה זו ספוגה בדם יקיריהם".

"אחינו ואחיותינו היקרים - אתם חלק בלתי נפרד מהמדינה הזאת, אתם חלק בלתי נפרד מההישגים הללו ואתם חלק בלתי נפרד מאיתנו", נכתב בסוף המכתב. "איש לא יוכל לקחת זאת מכם, זאת זכות גדולה שאתם נמצאים ומשרתים בקרבנו".