הפגנות, צעדות, תגבור עובדים בחברות, מאהלים ומוקד שידור ברוטשילד - כך תראה מחאת הלהט"ב: המחאה נגד חוק הפונדקאות שאושר בשבוע שעבר בכנסת תגיע היום (ראשון) לשיאה. כשברקע המגזר העסקי מתגייס לטובת המאבק. ארגונים וחברות הודיעו לעובדיהם כי הם רשאים להיעדר מעבודתם ולהשתתף במאבק מבלי ששכרם ייפגע. המשטרה הודיעה כי החל מהשעה 18:30 יחסמו לתנועה צירים בתל אביב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לאורך כל הימים האחרונים התנהלו ישיבות רבות באגודה במטרה להגיע להסכמות על מוקדי הפעילות והאירועים שילוו את השביתה וכעת ניתן לדווח כי יוקמו מאהלי מחאה והפגנות ברחבי הארץ.

הפגנה של קהילת הלהט"ב (ארכיון) (צילום: החדשות)
מחאת הלהט"ב בתל אביב ביום חמישי | צילום: החדשות

בירושלים יתקיים דיון בבית הפתוח, בבאר שבע ובעפולה יוקם מאהל מחאה ובחיפה תתקיים הפגנה בעיר. בשדרות רוטשילד בתל אביב יוקם אולפן שידור מהשעה 10:00 ועד 17:00, ובכל שעה ינחה את השידור נציג בולט ומוכר מהקהילה הגאה, ובהם נסלי ברדה, ניצן הורביץ, אורנה בנאי, גל אוחובסקי, נדב בורנשטיין, אסי עזר, בל אגם, נדב אבוקסיס ומושיק גלאמין.

 

רה"מ בהצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת, חדשות)
רה"מ בהצבעה בכנסת | צילום: ערוץ הכנסת, חדשות

כמו כן בשעה 18:30 תתקיים צעדת מחאה למען קהילת הטרנסג'נרדים "שנאבקים ונאבקות על חייהם יום יום". הצעדה תצא מגינת לוינסקי בתל אביב ותסתיים בשעה 20:30 בכיכר רבין שם תחל עצרת מחאה המונית בסימן שוויון זכויות, הכרה והזכות לביטחון.

המשטרה הודיעה כי עשרות שוטרים ייפרסו ברחבי הארץ על מנת לאפשר את קיומן של ההפגנות. בנוסף נמסר כי אלו הצירים שייחסמו לתנועה בתל אביב: רחוב אבן גבירול בין שאול המלך לארלוזורוב בשני הכיוונים, בן גוריון משלמה המלך, פרישמן מכיכר מסריק, דוד המלך מוויצמן ורחוב בלוך ייסגר מארלוזורוב. מומלץ שלא להגיע לאזור המחאה עם רכב פרטי ולהעדיף הגעה בתחבורה הציבורית.

בנוסף, בשל שביתת העובדים הגאים בנתב"ג ובחברות התעופה דווח כי ייתכנו שיבושים בטיסות. עם זאת מרשות שדות התעופה נמסר כי גויסו עובדים נוספים כדי למנוע פגיעה בציבור הנוסעים.

הפגנה בתל אביב (צילום: החדשות)
הפגנה בתל אביב | צילום: החדשות

"מחר יש צפי של 580 תנועות בנתב"ג (המראות ונחיתות) כש-91 אלף נוסעים יוצאים ונכנסים. כמו בכל ימי הקיץ העמוסים אנו קוראים לציבור הנוסעים להצטייד בסבלנות וסובלנות", נמסר.

בשיחה עם החדשות Online, אמרה יו"ר אגודת הלהט"ב, חן אריאלי, כי המחאה בימים האחרונים מזכירה את "ההתעוררות האזרחית והחברתית של המחאה ב-2011", וציינה כי "חשוב לחשוב על השבועות הקרובים, איך לנווט את האש והזעם ברחובות לעוד מקומות".

אילוסטרציה (צילום: חן ליאופולד / פלאש 90, חדשות)
אישה בהריון. חוק הפונדראות הצית את המחאה | צילום: חן ליאופולד / פלאש 90, חדשות

אריאלי ביקשה להדגיש כי המחאה של הקהילה אמנם התעוררה בגלל חוק הפונדקאות שאושר בכנסת ומפלה זוגות חד מיניים, אך המאבק הוא גם על זכויות נוספות שנרמסות. בין היתר ציינה אריאלי את העובדה שאישה טרנסית כמעט שנרצחה לפני מספר ימים, ואת העתירה לבג"ץ של זוג לסביות לאחר שמשרד הפנים הערים קשיים על רישום של אחת מבנות הזוג כאם של תינוק שהגיע מתרומת זרע. "אנחנו מציפים את הארץ בהתעוררות אזרחית חברתית. כולנו יחד כותבים את ההיסטוריה ברגעים אלה", אמרה לסיום.

האם יהיו תורים אינסופיים? (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
עומס בנתב"ג. העובדים יתוגברו | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

ביום חמישי בשעות הערב התאספו מאות בני אדם בכיכר רבין בתל אביב במחאה על חוק הפונדקאות. המשתתפים נשאו דגלי גאווה ושלטים וצעדו ברחובות העיר תוך שהם צועקים: "נתניהו הומופוב אז יצאנו לרחוב" ודרשו מראש הממשלה להתפטר מתפקידו.

המחאה בתל אביב תוכננה מראש, והיא התקיימה על רקע הירתמותם של חברות וגופים עסקיים רבים לשביתה הצפויה ביום ראשון ברבות מהחברות במשק. תמיכה מפתיעה בשביתה הוולנטרית הגיעה מגופים וארגונים כמו ההסתדרות, חברת התשתיות הלאומית נתיבי ישראל ועוד. את הרשימת הארגונים התומכים מובילות חברות ההייטק שחלקן אף הציעו מענק מיוחד למי מהעובדים שיבחר להביא ילדים לעולם באמצעות פונדקאית.