את נשואה? מי מטפל בילדים? בעלך עוזר? אלה רק חלק מהשאלות שנתקלות בהן נשים ישראליות כשהן מגיעות לראיון עבודה. השאלות האישיות לא רק אינן חוקיות הן בעיקר מנצחיות אפליה נגד נשים במקום העבודה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כששאלו את סיון צפריר בראיון עבודה האם היא נשואה עם ילדים היא לא חשבה פעמיים ומיד הבהירה לשואל מדוע השאלה מקוממת. "אני לא מבינה למה הדברים רלוונטים לעבודה? גם אם יש למישהי 4 ילדים והיא אומרת שהיא פנוייה פעמיים בשבוע לעבודה, זה באמת משנה מה מצבה המשפחתי?". בעקבות אותה שיחה כתבה סיון פוסט בפייסבוק בו התוודעה לראשונה לגודל התופעה.

מסקר שערך עבורנו מכון ci מידע שיווקי עולה כי 84% מהנשים בגילאי 25-55 נתקלו בשאלות אישיות בראיון עבודה. 52% מהנשים עם ילדים קטנים נשאלו כיצד ישלבו ילדים ועבודה, 29% נשאלו האם הבעל עוזר עם הילדים ו-14% שמעו את השאלה המפורשת: "האם את מתכננת הריון בקרוב".

"על סמך המידע הזה מקבלים החלטות מאוד גדולות", אומרת סיון. "אם מתסמכים על נשים לילודה אז לא יכולים להעניש אותנו אחר כך שאנחו מנסות לצאת החוצה ולהתפרנס".

שוק התעסוקה צריך להיות יותר הוגן, שוויוני, אנושי ופמיניסטי", אומרת מיכל גרא מרגליות מנכ"לית שדולת הנשים בישראל. "השוק צריך להסתכל על הצרכים של הנשים ושל הגברים ולהתחשב בהם. לא מספיק רק החוק - חשובה מאוד האכיפה".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/